16.09.2016 / Budowa i remont
Wybór odpowiedniego systemu elewacyjnego to jeden z ważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas budowy i aranżacji domu. Decyzja dotycząca rodzaju elewacji powinna zostać podjęta już na etapie tworzenia projektu budynku. Liczą się nie tylko walory praktyczne zastosowanych rozwiązań, ale również estetyka.
Elewacja ma za zadanie nie tylko chronić zewnętrzne ściany domu przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, ale również je ozdabiać. Dlatego wybór odpowiednich materiałów powinien być starannie przemyślany, a rozwiązania aranżacyjne stosowane z umiarem oraz wyczuciem. Dostępna obecnie oferta systemów elewacyjnych jest niezwykle szeroka. Obejmuje zarówno elewacje wykorzystujące materiały naturalne jak drewno czy kamień, jak i wyłącznie tworzywa sztuczne. Chociaż najczęściej szukamy tanich rozwiązań, czasem warto zwrócić uwagę na droższe propozycje, które mają naprawdę świetną specyfikację, a dzięki którym nasz dom będzie nie tylko energooszczędny, ale również atrakcyjny wizualnie.
Nowoczesna elewacja obejmuje kilka warstw materiałów, które mają do spełnienia różne funkcje. Warstwa wewnętrzna odpowiada za termoizolację, a zatem pomaga w zatrzymaniu ciepła wewnątrz budynku zimą, latem zaś zapobiega jego nadmiernemu nagrzaniu. Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi do ocieplenia domu są wełna mineralna i styropian. Oba rozwiązania charakteryzuje stosunkowo niski koszt. Należy jednak pamiętać, że na podłożu z wełny, nie stosuje się już innych elewacji, oprócz drewna lub sidingu. Inaczej jest w przypadku styropianowych płyt, na które nakłada się zewnętrzną warstwę elewacyjną – wypowiedział się pracownik firmy Bolix, specjalizującej się w produkcji systemów elewacyjnych.
Tynki zewnętrzne są wierzchnią, ochronną i jednocześnie dekoracyjną warstwą elewacji domu. Do wyboru są różne rodzaje, w zależności od tego na czym najbardziej zależy nam w kwestii zabezpieczenia. Najbardziej odporne na deszcz oraz uszkodzenia mechaniczne są tynki akrylowe. Jeśli chodzi zaś o ich odporność na mrozy oraz promienie słoneczne, to ustępują one pod tym względem, tynkom silikonowym. Parametrami pośrednimi charakteryzują się tynki silikatowe. Tynki mineralne najlepiej przystosowane są do niskich temperatur oraz dużego naświetlenia.
Ciekawym rozwiązaniem, pełniącym funkcję przede wszystkim atrakcyjną wizualnie, są elewacje drewniane, czy też panele elewacyjne drewnopodobne. Okładziny z tworzyw sztucznych są tańszym, ale równie efektownym rozwiązaniem co elewacje zewnętrzne wykonane z materiałów naturalnych. Przy wyborze surowca, podobnie jak w przypadku tynków, warto kierować się jednak nie tylko walorami estetycznymi, ale również brać pod uwagę warunki pogodowe na jakie będę wystawione. Nie ma też problemu, aby łączyć tradycyjne surowce z nowoczesnymi materiałami elewacyjnymi – dom z taką elewacją będzie wyglądał stylowo i ładnie.
Pamiętajmy więc, aby przy wyborze systemu elewacyjnego wziąć pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale również to czy zastosowane rozwiązania spełniać będą oczekiwania co trwałości oraz termoizolacyjności. Jeśli chcemy by sylwetka domu jak najlepiej komponowała się z otoczeniem, warto również sięgać po nowoczesne rozwiązania i niestandardowe połączenia materiałów naturalnych i tworzyw sztucznych.
06.12.2023 Budowa i remont
Wentylacja jest jedną z najważniejszych instalacji w domu – zapewnia domownikom komfort użytkowania pomieszczeń oraz ma niemały, choć pośredni, wpływ na ich bezpieczeństwo. Zdarzają się jednak przypadki, w których w pomieszczeniu nie ma komina – brak więc wentylacji naturalnej, która grawitacyjnie, za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych, odprowadza zużyte powietrze na zewnątrz budynku. Jak w takim przypadku […]
Czytaj dalej06.12.2023 Budowa i remont
05.12.2023 Marki
06.12.2023 Budowa i remont
06.12.2023 Budowa i remont
30.11.2023 Budowa i remont
29.11.2023 Budowa i remont