07.06.2023 / Budowa i remont
Popularność fotowoltaiki w Polsce w ostatnich latach rosła w imponującym tempie – głównie za sprawą łatwo dostępnych programów wsparcia, korzystnego systemu rozliczeń i możliwości kredytowania inwestycji. W 2022 roku wszedł w życie net-billing, wywołując niemałe zamieszanie. Niektóre osoby rozważające montaż paneli PV wycofały się z pomysłu, poddając w wątpliwość opłacalność fotowoltaiki po zmianach. Czy słusznie?
Net-biling, jako nowy system rozliczeń energii pozyskanej z fotowoltaiki nie polega na barterze, jak było dotychczas, a sprzedaży energii do sieci, w zamian za gotówkę. W sytuacji, gdy energia jest z sieci odbierana, prosument jest zobowiązany za nią zapłacić. Stawki najczęściej są takie same, jak w przypadku osób, które nie posiadają instalacji fotowoltaicznej.
Korzystając z https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/fotowoltaika, a dokładniej ochrony fotowoltaiki 24h z bonusem, zyskujesz tańszy prąd. Zgodnie z ofertą, możesz obniżyć cenę za prąd o nie mniej niż 5% od cen z taryfy sprzedawcy.
Jak działa net-biling? Pieniądze, które prosument otrzyma za sprzedany prąd, nie będą trafiały bezpośrednio na konto, ale będą umieszczane na depozycie i będą mogły być wykorzystane na zakup energii elektrycznej. Co ważne, 20% wartości prądu, który został wprowadzony do sieci w danym miesiącu, będzie podlegało możliwości wypłaty, a pozyskane w ten sposób środki nie będą obciążone podatkami VAT ani PIT.
Instalacja fotowoltaiczna, niezależnie od wprowadzonych zmian pozostaje rozwiązaniem opłacalnym, tym bardziej że wciąż są dostępne korzystne formy kredytowania i dofinansowania zakupu i montażu paneli PV. Poza tym system wytwarza darmową energię ze słońca. Warto jednak pamiętać, że fotowoltaika będzie najbardziej opłacalna przy wysokiej autokonsumpcji i instalacji domowego magazynu energii. Urządzenie umożliwia bezpłatne magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej i pozwoli prosumentowi na całkowite uniezależnienie od sieci energetycznej.
Obawy w nowym systemie rozliczeń budzi także czas zwrotu fotowoltaiki. W systemie opustów był on stosunkowo krótki. W net-bilingu, zdaniem ekspertów, rentowność inwestycji może utrzymać się na podobnym poziomie, ostatecznie jest jednak uzależniona od aktualnych cen kupna i sprzedaży energii elektrycznej. Ich zmienność nie decyduje jednak o nieopłacalności instalacji. Przeciwnie – na fotowoltaice w net-bilingu można zarabiać albo oszczędzać, nigdy zaś tracić.
Duży wpływ na popularność i opłacalność instalacji fotowoltaicznej mają dotacje, ulgi i kredyty, wciąż dostępne w net-bilingu. W 2023 roku prosumenci, którzy korzystają z oferty TAURONA mogą skorzystać z finansowania i dofinansowania instalacji:
– z programu Mój Prąd 4.0. Co istotne, w tej edycji dopłaty są przewidziane wyłącznie dla prosumentów, którzy korzystają z net-bilingu;
– z programu Czyste Powietrze, zakładającego wsparcie do 50% wartości inwestycji;
– ulgi termomodernizacyjnej, niewykluczającej korzystania ze wsparcia w ramach programu Czyste Powietrze;
– kredytu ratalnego RRSO 9,38%, rozłożonego nawet na 12 lat.
24.04.2025 Do wnętrz
Jaki żyrandol wybrać do nowoczesnego salonu? Które modele są obecnie modne i często wybierane do klasycznie urządzonych salonów? Na jakie praktycznie i funkcjonalne aspekty zwracać uwagę? Salon – miejsce dla reprezentatywnego oświetlenia Salon to najczęściej największe pomieszczenie w domu lub mieszkaniu. Ma reprezentacyjny charakter – to tu najczęściej zapraszamy gości , […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
30.01.2025 Budowa i remont
10.12.2024 Budowa i remont
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont