10.03.2022 / Mech chrobotek
Mech nie jest rośliną, a porostem. I to właśnie z tego powodu nie wymaga zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Co nie oznacza jednak, że masz go zostawić samemu sobie i liczyć, że będzie zachwycał swoim wyglądem przez długie, długie lata.
Pielęgnacja mchu w pierwszej kolejności opiera się na Twojej obserwacji. Dopiero na jej podstawie możesz zacząć podejmować kolejne kroki pielęgnacyjne. Po czym poznać, że dzieje się z nim coś niedobrego? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu. Sprawdź, jak dbać o mech chrobotek!
Kupiłeś mech, ale jeszcze nie masz na niego szkła ani słoika? Albo kupiłeś go za dużo i trochę Ci zostało?
Przede wszystkim – nie wyrzucaj!
Jeżeli nie masz pomysłu, gdzie go wykorzystać, to posadź go na zewnątrz.
A co w sytuacji, gdy chcesz go przechować na później? Musisz to zrobić w odpowiedni sposób. Mech chrobotek przetrwa, jeżeli dasz mu dużo wilgoci i nieco naturalnego światła. Z tego względu najlepszym miejscem do jego przechowywania będzie szczelnie zamknięty pojemnik (który nie pozwala na wydostawanie się wilgoci), najlepiej przezroczysty (żeby przepuszczał światło).
Taki przygotowany pojemnik z mchem w środku postaw na szafce, półce lub na podłodze. Pamiętaj, że nie może być to miejsce z dużymi wahaniami temperatur ani nadmiernie nasłonecznione.
Mech w szkle/słoiku nie wymaga pielęgnacji, ani przycinania. Jedyne, co musisz robić, to sprawdzać, czy nie potrzebuje podlewania, spryskiwania i czy nie podsycha.
A czym go spryskiwać? Najlepiej wodą, która nie zawiera w sobie kamienia, jak np. woda destylowana czy deszczowa. Z tego względu nie powinieneś spryskiwać go wodą z kranu.
Co by się stało, gdybyś zaczął pryskać mech wodą z kamieniem? Zacznie pobierać i oddawać wilgoć, ale minerały zawarte w wodzie – zaczną się osadzać i tworzyć kamień na jego powierzchni. A skutkuje to pojawieniem się osadu o specyficznej żółtej barwie.
Może się też zdarzyć, że Twój mech chrobotek zacznie brązowieć. Oznacza to, że rozpoczął się proces gnicia – czyli najprawdopodobniej dostarczyłeś mu zbyt dużą ilość wody.
Pamiętaj – we wszystkim należy zachować umiar.
Dlatego jeżeli spotkała Cię taka sytuacja, to pozbądź się nadmiaru wody i przewietrz szkło lub słoik, w którym znajduje się mech.
Tak, mech chrobotek również może pokryć pleśń. Jak z nią walczyć? Światłem, przewiewem i suchością.
Na początku postaraj się usunąć pleśń palcami. Następnie spryskaj mech specjalnym środkiem na pleśń. Jeżeli jednak nie posiadasz takiego specyfiku, to po prostu zmień warunki panujące w słoiku czy szkle. Bo skoro pleśń pojawiła się raz, to znaczy, że stworzyłeś jej sprzyjające warunki. Przewietrz słoik, przestaw go w inne miejsce i obserwuj.
Jeżeli nadal zastanawiasz się, jak dbać o mech w słoiku to odpowiedź jest prosta – poprzez obserwację. Jeżeli zauważysz, że mech zaczyna podsychać i zmieniać swoją barwę, to znak, że czas go podlać, przewietrzyć słoik.
Masz zieloną ścianę z mchu w domu? Najważniejsza zasada brzmi – nie spryskuj do wodą! Zwłaszcza, jeżeli został przyklejony klejem. W takiej sytuacji mech może po prostu się odkleić i odpaść. A tego przecież nie chcesz.
Mech pobiera wodę z powietrza. Dlatego jeżeli chcesz, żeby wyglądał dobrze – musisz zadbać o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu.
Mam jednak dobrą wiadomość – ten porost lubi taką samą wilgotność, jak ludzie, czyli w przedziale 40 – 70%. Dlatego dobrym pomysłem może okazać się zainwestowanie w nawilżacz powietrza. Mech pochłonie wilgoć, a to bardzo pozytywnie wpłynie na jego wygląd.
Po wyglądzie mchu łatwo sprawdzisz, czy wilgotność jest na odpowiednim poziomie. Gdy mech zacznie tracić swoją barwę to znak, że w pomieszczeniu jest zbyt niski poziom wilgotności i czas włączyć nawilżacz.
Z tego względu zielone ściany w domu to korzyść dla Twojego zdrowia i samopoczucia.
Jak wiadomo – gdy wilgotność jest zbyt niska – może pojawić się kaszel, katar, przesuszenie skóry, a także infekcje dróg oddechowych.
Chrobotek pobraną wilgoć z powietrza, zaczyna oddawać, gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu spadnie. Jak więc widzisz – nie musisz sam sprawdzać stanu jakości powietrza – mech to zrobi za Ciebie.
Nie musisz też specjalnie dbać o mech… To mech zadba o Ciebie…
Czego nie wolno robić z mchem?
Dekoracji z mchu chrobotka nie trzeba czyścić, o ile użytkujesz je zgodnie z zaleceniami producenta. Mech ma właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie przyciąga kurzu. Dodatkowo insekty i owady nie będą nim zainteresowane. Więc bez obaw – nie będziesz mieć nieproszonych gości w domu.
Jeżeli w Twoim domu jest remont lub inne prace, których skutkiem jest duża ilość pyłu – zabezpiecz mech folią. Dzięki temu żaden pył czy inne substancje na nim nie osiądą.
A co w sytuacji, gdy na mchu osiądzie pył? Usuń wszystkie zanieczyszczenia miotełką do kurzu. Najlepiej miękką i delikatną. Możesz to też zrobić przy pomocy sprężonego powietrza.
Pamiętaj, żeby nie używać do jego czyszczenia wody i innych płynów, czy substancji czyszczących.
Jak widzisz, pielęgnacja mchu nie jest trudna i w pierwszym etapie opiera się tylko na obserwacji. I dopiero na jej podstawie możesz zauważyć, czego Twój mech potrzebuje. Masz jakieś pytania? Jeżeli tak, to pisz śmiało w komentarzach. Z chęcią na wszystkie odpiszę!
29.10.2024 Salon
Marzysz o tym, aby Twój salon nabrał wyjątkowego charakteru? Rozważ wykonanie w nim sufitu podwieszanego! To rozwiązanie, które może całkowicie odmienić wnętrze, dodając mu nowoczesności, elegancji, a nawet przytulności. Chcesz dowiedzieć się, jak może wyglądać sufit podwieszany w salonie i co zyskasz, decydując się na taką zabudowę? Sprawdź artykuł pełen […]
Czytaj dalej25.10.2024 Marki
21.10.2024 Sypialnia
22.05.2023 Mech chrobotek
06.03.2023 Mech chrobotek
08.12.2022 Mech chrobotek
27.02.2022 Mech chrobotek