20.02.2020 / Wystrój wnętrz
Oświetlenie to jeden z najważniejszych rodzajów domowych instalacji. Od niego zależy nasze bezpieczeństwo oraz wygoda korzystania z domowych przestrzeni, o każdej porze dnia i nocy. Istnieje szereg możliwości, które sprawiają, że można usprawnić oraz unowocześnić cały system. W jaki sposób? Jedną z najciekawszych propozycji, które stają się coraz popularniejsze w ostatnich miesiącach, jest Smart House. Co to takiego i jaką rolę pełni w nim oświetlenie?
Smart House to kompleksowy dom przyszłości, w którym o większości codziennych spraw, związanych z rozmaitymi instalacjami, może troszczyć się za nas centralny komputer. Brzmi futurystycznie? Niekoniecznie. Powoli staje się to praktycznym standardem, z którego korzysta coraz więcej osób.
System umożliwia zintegrowane i zautomatyzowane obsługiwanie wszystkich domowych systemów z poziomu jednego panelu, pilota lub nawet ekranu naszego telefonu, wyposażonego w specjalną, intuicyjną aplikację.
Co zyskujemy? Możemy w ten sposób kontrolować temperaturę w poszczególnych wnętrzach, określać natężenie światła w każdym z pomieszczeń indywidualnie. System za nas wyłącza lampy, gdy wyczuwa, że nie ma nas w domu. Podobnie czyni z ogrzewaniem, aby niepotrzebnie nie marnować energii.
Oprócz tego Smart House zapewnia bezpieczeństwo, gdyż ma dostęp do alarmu i monitoringu, pozwalając na uruchomienie konkretnych procedur bezpieczeństwa, w chwili gdy wyczuje obecność nieproszonych gości w ramach naszej posesji.
Przede wszystkim włączenie oświetlenia w kompleksowy system Smart House, pozwala na znaczące zwiększenie wygody korzystania z domowych przestrzeni.
Sprawia ono, że nie musimy podchodzić do włącznika, aby uruchomić oświetlenie. Możemy to zrobić z poziomu kanapy, z innego pomieszczenia lub znajdując się poza domem.
Oprócz tego ze zintegrowanym systemem wiąże się również programowanie tak zwanych scen świetlnych. Co to takiego?
Domowe pomieszczenia pełnią często rozmaite funkcje. W ich wykonywaniu niezmiernie pomaga nam odpowiednio dobrane oświetlenie. Najczęściej w każdym wnętrzu stosuje się trzy jego rodzaje: główne, zadaniowe i dekoracyjne.
Do precyzyjnych prac podczas przygotowywania posiłku potrzebujemy mocnego, chłodnego światła, które dokładnie doświetla blat roboczy. Jeśli planujemy duże przyjęcie w salonie, również przydaje się sporo światła. Natomiast późnym wieczorem, gdy próbujemy przejść z jednego punktu domu do drugiego, zdecydowanie potrzebujemy wyłącznie subtelnej ścieżki, która sprawi, że przejdziemy bezpiecznie, bez najmniejszych nawet obrażeń, równocześnie nie doznając efektu oślepienia zbyt ostrym światłem.
Każda z opisanych powyżej sytuacji wymaga zupełnie innego rozwiązania świetlnego i zastosowania odmiennych lamp, niekoniecznie z pełnym możliwym natężeniem oferowanego przez nie światła. Scena świetlna to zapisane, konkretne warunki, które możemy odtworzyć używając jednego przycisku. Oszczędzamy czas, tworzymy idealne oświetlenie dla danej sytuacji, a przy tym nie marnujemy niepotrzebnie energii elektrycznej.
Wszystkie opisane powyżej funkcje nowoczesnego, zintegrowanego oświetlenia, obsługiwanego z pomocą szklanego panelu naściennego lub telefonu, to znacząca oszczędność dla domowego budżetu i ścisła kontrola nad tym, jak nasz dom jest doświetlany o każdej porze dnia i nocy.
Budowanie scen świetlnych, ściemnianie niepotrzebnego aktualnie oświetlenia, wyłączanie lamp, gdy nikogo nie ma w pobliżu – wszystko to wpływa na wysokość comiesięcznych rachunków.
Systemy zintegrowane pozwalają na sprawne i łatwe obsługiwanie całego domowego oświetlenia. Szklane panele, które w tym przypadku zastępują zwykłe włączniki są dyskretne, a przy tym niezmiernie eleganckie, dzięki czemu pięknie prezentują się w ramach każdego wnętrza, stanowiąc istotny element dekoracyjny.
Odpowiednio zbudowany system oświetlenia, który mamy pod ścisłą kontrolą, pozwala nam cieszyć się komfortem codziennego funkcjonowania, w sposób bezpieczny i wygodny. Dom staje się nie tyle twierdzą, co asystentem, wykonującym za nas niektóre czynności.
17.04.2025 Porady
Odkryj, jak dynamiczny rozwój zakupów internetowych wpływa na nasze wybory żywieniowe, rewolucjonizując planowanie posiłków i dostęp do różnorodnych produktów spożywczych. Zakupy online stały się integralną częścią naszych codziennych rytuałów, wpływając na różnorodne aspekty życia, w tym nawyki żywieniowe. Łatwość dostępu do szerokiego asortymentu produktów oraz możliwość porównywania […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
30.03.2025 Aranżacja wnętrz
07.02.2025 Wystrój wnętrz
28.01.2025 Wystrój wnętrz
28.05.2024 Aranżacja wnętrz
27.05.2024 Wystrój wnętrz