13.06.2022 / Ogród
Lubczyk jest znany i wykorzystywany najczęściej jako roślina przyprawowa. Jego silny przyjemny aromat sprawia, że rosół, dania mięsne oraz warzywne nabierają wyjątkowego smaku.
Lubczyk ma także właściwości lecznicze. Bardzo korzystnie wpływa on na działanie układu pokarmowego i ułatwia trawienie tłustych i ciężkich dań. Ponadto lubczyk jest także rośliną o dużych walorach dekoracyjnych.
Gatunek ten jest łatwy w uprawie, ale dosyć mocno się rozrasta i potrzebuje sporo miejsca. Możemy posadzić go zarówno w ogródku ziołowym lub warzywnym, jak i na rabacie w towarzystwie roślin typowo ozdobnych. Będzie on idealnie pasował do ogrodu w stylu naturalistycznym, wiejskim czy rustykalnym. Poznaj zasady uprawy lubczyku.
Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale to bylina z rodziny selerowatych Apiaceae. Roślina ta wywodzi się z Iranu oraz Afganistanu. Jest on z powodzeniem uprawiany w wielu krajach. Roślina rzadko dziczeje, dlatego w Polsce raczej nie spotkamy jej w stanie dzikim. Za to z powodzeniem możemy ją uprawiać w przydomowym ogródku.
Lubczyk to duża i okazała roślina, która osiąga wysokość od 50 cm do nawet ponad 1,5 metra. Jej łodyga jest pusta w środku, naga i lekko rowkowana. Rozgałęzia się ona w górnej części. Pierzaste, ostro powcinane, duże liście są ciemnozielone i lekko połyskujące.
Lubczyk kwitnie na przełomie lipca i sierpnia, a jego kwiaty są drobne, bladożółte, zebrane w duże baldachy (do 15 cm średnicy) na szczytach pędów. Z kolei owocem tego gatunku jest spłaszczona żeberkowana rozłupnia.
Lubczyk wytwarza szarobrązowe kłącze oraz grube silne korzenie.
W celach przyprawowych wykorzystuje się liście lubczyku, które możemy dodać zarówno do potraw gotowanych, jak i posiekać do różnego rodzaju sałatek. Natomiast surowcem zielarskim jest korzeń oraz kłącze rośliny bogate w olejek eteryczny, oraz inne substancje aktywne.
Lubczyk swój niezwykły aromat oraz korzystny wpływ na działanie układu pokarmowego zawdzięcza zawartości takich substancji jak:
– olejek eteryczny, w którego składzie znajdziemy terpeniol, estry, kwas walerianowy oraz octowy,
– żywice,
– kumaryny,
– feranokumaryny,
– kwasy organiczne,
– kwasy polifenolowe,
– sterole,
– skrobię,
– cukry.
Lubczyk jest łatwy w uprawie. Roślina szybko się rozrasta i jest dosyć ekspansywna. Należy jej więc zapewnić sporo miejsca. Lubczyk wysiewamy z nasion w terminie od końca sierpnia do końca września.
Możemy je wysiać bezpośrednio do gruntu lub w rozsadniku. W tym drugim przypadku przesadzamy je na miejsce stałe wiosną lub wczesnym latem.
Najlepsze warunki do uprawy lubczyku to:
Choć lubczyk preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, to poradzi sobie równie w miejscach bardziej zacienionych. Postarajmy się wybrać dla roślin stanowisko osłonięte od silnych wiatrów.
Lubczyk lubi lekkie, żyzne, przepuszczalne próchniczne umiarkowanie wilgotne gleby z dużą zawartością składników pokarmowych- szczególnie wapnia.
Z kolei nie będzie dobrze rósł na glebach bardzo suchych i jałowych ani na zlewnych i gliniastych. Roślina nie lubi też kwaśnego odczynu podłoża.
Lubczyk ma dosyć duże wymagania wodne i pokarmowe. Należy go regularnie umiarkowanie podlewać. Ważne jest także systematyczne nawożenie przez cały sezon. Najlepiej stosować w tym celu ekologiczne nawozy organiczne na przykład kompost albo biohumus.
W pielęgnacji lubczyku ważne jest też regularne odchwaszczanie i spulchnianie gleby wokół roślin.
Lubczyk oprócz swych walorów ozdobnych, smakowych oraz pozytywnego wpływu na układ pokarmowy, uważany jest także za bardzo skuteczny afrodyzjak. Jego działanie znane jest i opisywane w tradycyjnej medycynie ludowej. Według staropolskich podań najsilniejszym afrodyzjakiem nie jest wcale ziele lubczyku, a jego nasiona. Dlatego ich nazbierać i wykorzystać na przykład jako dodatek do pieczenia chleba i bułek.
06.12.2023 Budowa i remont
Wentylacja jest jedną z najważniejszych instalacji w domu – zapewnia domownikom komfort użytkowania pomieszczeń oraz ma niemały, choć pośredni, wpływ na ich bezpieczeństwo. Zdarzają się jednak przypadki, w których w pomieszczeniu nie ma komina – brak więc wentylacji naturalnej, która grawitacyjnie, za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych, odprowadza zużyte powietrze na zewnątrz budynku. Jak w takim przypadku […]
Czytaj dalej06.12.2023 Budowa i remont
05.12.2023 Marki
21.11.2023 Ogród
20.11.2023 Ogród
16.11.2023 Ogród
10.10.2023 Ogród