16.07.2021 / Porady
W okresie letnim upał jest odczuwalny nie tylko na zewnątrz, ale też w domu. Wysoka temperatura może być wręcz nie do zniesienia. Należy się wtedy zastanowić nad metodami chłodzenia pomieszczeń – najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja. W tekście podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy instalacji klimatyzatora w mieszkaniu w bloku.
Z tekstu dowiesz się:
Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku jest rozwiązaniem często wybieranym, aby zastąpić tradycyjne wiatraki i wentylatory. Mieszkania w bloku niestety nagrzewają się bardzo szybko, zwłaszcza pomieszczenia umieszczone po stronie południowej. Warto więc pomyśleć nie o rozwiązaniu doraźnym, a stałym i wygodnym – klimatyzacji domowej.
Wybór odpowiedniej jednostki zewnętrznej jest dość prosty. Modele są konkretnie dostosowane do mocy jednostek wewnętrznych klimatyzatorów. Zwróć uwagę na ofertę firmy Vaillant, w której znajdują się zarówno urządzenia monosplit, jak i multisplit. Na czym polega różnica między nimi?
Wybór rodzaju klimatyzatora jest więc uzależniony od Twoich potrzeb oraz od wielkości mieszkania, w którym chcesz go zamontować.
W blokach często wyzwanie stanowi wybór miejsca montażu jednostki zewnętrznej. Najprostszym rozwiązaniem jest balkon, jednak nie zawsze jest taka możliwość. Wyjściem jest umieszczenie urządzenia na elewacji bloku. Przed montażem należy uzgodnić to z administratorem spółdzielni – wymagana jest zgoda zarządcy budynku.
Wybierając montaż na elewacji, pamiętaj, że urządzenia te wymagają kontroli. Dobry dostęp do jednostki i bezpieczny serwis powinny być zapewnione niezależnie od panujących warunków. Najmniejszy problem mają mieszkańcy parteru, gdyż nie wymaga to pracy na wysokościach – przy wyższych piętrach ta kwestia może być nieco bardziej skomplikowana. Przed zakupem klimatyzacji warto więc skonsultować miejsce montażu z instalatorem, który będzie montował i serwisował Twoje urządzenie.
Klimatyzacja domowa ma zastosowanie nie tylko latem. Może służyć także do ogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych. Należy pamiętać, że w trybie grzania z jednostki zewnętrznej będą wydostawały się skropliny, które należy odprowadzić w bezpieczne miejsce. Niewłaściwie wykonany odpływ wody może zniszczyć elewację, dlatego bardzo często skropliny kierowane są do kanalizacji. Innym rozwiązaniem jest zbiornik, który musimy opróżniać raz na jakiś czas, zależnie od tego, jak często wykorzystujemy klimatyzację.
Najważniejszym czynnikiem, który należy się kierować przy wyborze jednostki wewnętrznej, jest konkretne zapotrzebowanie na moc chłodniczą w pomieszczeniu, w którym ma się znajdować. W razie problemów z wyborem przyjmij średnie zapotrzebowanie o wartości około 100 W na metr kwadratowy pomieszczenia. Zależy ono od usytuowania pomieszczenia względem kierunków świata, ilości przeszkleń i ich zacienienia. Warto również skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiedni klimatyzator. Firma Vaillant ma w swojej ofercie ma zarówno klasyczne jednostki ścienne, kasetonowe, jak i konsole o mocy w szerokim zakresie: od 2,5 kW do 8 kW. Są to jednostki dostosowane do małych mieszkań oraz większych obiektów usługowych.
Wybierając miejsce montażu, miej na uwadze zasięg działania klimatyzatora. Zależnie od jego budowy, zasięg oddziaływania może być różny. Pamiętaj, że jeśli zamontujesz klimatyzację w korytarzu, to schłodzony będzie głównie korytarz, a nie sąsiadujące pokoje. Jeśli masz długi salon, zamontuj jednostkę wewnętrzną pośrodku tego pomieszczenia, tak aby jej zasięg działania był jak największy. Aby schłodzić większą ilość pomieszczeń, nie należy wybierać większej mocy jednostki wewnętrznej. Lepszym rozwiązaniem jest wybór dwóch mniejszych jednostek, ale odpowiednio ulokowanych w poszczególnych pokojach.
Podobnie jak w przypadku jednostek zewnętrznych, tak i w jednostkach wewnętrznych wytwarza się kondensat, czyli skropliny, które należy odprowadzić. W tym przypadku jest to prostsze i najczęściej wodę odprowadza się do kanalizacji, która znajduje się w środku budynku. Innym rozwiązaniem jest prowadzenie skroplin obok linii chłodniczej, tak aby prace monterskie były jak najmniej inwazyjne. W przypadku, gdy płyn odprowadzany jest na zewnątrz, można go zbierać do zbiornika lub, jeśli jest to możliwe konstrukcyjnie, odprowadzić bezpośrednio do gruntu. Pamiętaj, że podczas jednego dnia pracy może powstać ponad litr wody, dlatego zbiornik powinien być odpowiednio duży lub często opróżniany.
Wybierając jednostkę wewnętrzną, zwróć uwagę również na hałas, jaki może generować. Klimatyzacja powinna być cicha oraz dbać nie tylko o temperaturę, ale również jakość powietrza poprzez zamontowanie odpowiednich filtrów.
Klimatyzatory firmy Vaillant, jak np. model climaVAIR exclusive, są bardzo ciche oraz posiadają aktywny jonizator, który oczyszcza powietrze w pomieszczeniu. Tworzą jony ujemne, które neutralizują dodatnio naładowane cząsteczki, dzięki czemu środowisko jest wolne od zapachów, bakterii i zarodników pleśni. Dodatkowo wyposażone są w filtry powietrza, które zatrzymują drobne cząstki. Ich wymiana i czyszczenie jest bardzo prosta i może wykonać ją każdy użytkownik. Należy zwracać uwagę, aby filtr zawsze był czysty, co znacząco poprawi jakość powietrza w mieszkaniu.
Klimatyzacja jest dobrym sposobem na podniesienie komfortu życia w mieszkaniu, przede wszystkim w upalnych miesiącach letnich. Montaż takiego urządzenia jedynie wydaje się skomplikowany, jednak dzięki asortymentowi i wsparciu monterskim od firmy Vaillant, nie będzie to stanowić żadnego problemu.
22.09.2023 Wystrój wnętrz
Lampy LED są dostępne w różnych kształtach – mogą być kwadratowe, okrągłe i prostokątne. Dzięki zaawansowanej technologii LED, oferują nie tylko estetykę i modny design, ale także energooszczędność, trwałość i szerokie możliwości aranżacyjne. W tym artykule przyjrzymy się różnym ich rodzajom oraz ich zastosowaniom, a także dowiemy się, dlaczego warto wybrać […]
Czytaj dalej22.09.2023 Budowa i remont
21.09.2023 Dekorowanie
22.09.2023 Budowa i remont
21.09.2023 Dekorowanie
20.09.2023 Akcesoria domowe
20.09.2023 Akcesoria domowe