08.09.2020 / Budowa i remont
W prawdziwym domowym warsztacie musi znajdować się pełen zestaw narzędzi, który zda egzamin w każdej sytuacji. Czasami trzeba tylko naprawić cieknący kran, kiedy indziej zająć się poważnym remontem albo i pracami z użyciem spawarki. Do wielu rodzajów robót potrzeba nawet kilku urządzeń, często dość specjalistycznych. To z jednej strony obciążenie dla naszych kieszeni, a z drugiej wyzwanie dotyczące utrzymania porządku w szafkach, na półkach i blatach w warsztacie, piwnicy czy garażu. Rozwiązaniem jest narzędzie wielofunkcyjne akumulatorowe lub elektryczne. Dzięki swojej uniwersalności może zastąpić wyrzynarkę, szlifierkę czy nawet niewielką pilarkę. Trzeba tylko wybrać urządzenie z szerokim zestawem akcesoriów lub samemu dokupić dodatkowy osprzęt. Jak dobrać odpowiednie elementy? Podpowiadamy!
Zanim jednak przejdziemy do wyboru odpowiedniego sprzętu, warto doprecyzować, co tak naprawdę kryje się pod nazwą “narzędzie wielofunkcyjne”. Czasami bowiem tym samym wyrazem określa się zupełnie różne rodzaje narzędzi. Jedni rozszerzają to pojęcie na urządzenia wielofunkcyjne, dopatrując się… wielozadaniowej drukarki i kserokopiarki. Inni jako narzędzie wielofunkcyjne rozumieją na przykład scyzoryk z korkociągiem i kilkoma innymi końcówkami.
W tym przypadku mamy jednak na myśli coś zupełnie innego. Pod pojęciem narzędzia wielofunkcyjnego rozumiemy urządzenie oscylacyjne, do którego można dołączyć różnego rodzaju końcówki. To narzędzie przydatne w drobnych i większych naprawach, w pracach wykończeniowych czy remontowych. Każde takie urządzenie posiada własny silnik napędzany akumulatorem bądź podpinany do gniazda sieci elektrycznej.
Istotnym elementem, który posiada narzędzie wielofunkcyjne, jest także przekładnia kątowa. To właśnie do niej instalujemy wielorakie akcesoria, dzięki którym przystosowujemy urządzenie do konkretnego działania. W zależności od użytej końcówki, za pomocą narzędzia będziemy mogli szlifować, zdzierać, skrobać, wyrzynać, przecinać bądź polerować.
Warto zwrócić uwagę na tryb pracy urządzenia, bo to w sporej mierze dzięki niemu zyskało ono popularność na rynku elektronarzędzi. Otóż wykonuje ono ruchy oscylacyjne, czyli działa w przestrzeni przód-tył. Dzięki temu można dotrzeć nim w trudno dostępne miejsca. Praca urządzenia jest też bardzo czysta, ponieważ w przeciwieństwie do tarcz obrotowych nie rozrzuca odpadków z dużą siłą dookoła stanowiska pracy. Zakup jednego narzędzia to także oszczędności, zastąpimy nim bowiem z powodzeniem szlifierkę, niewielką pilarkę czy też polerkę.
Chcesz wiedzieć jeszcze więcej o budowie i zastosowaniu narzędzi wielofunkcyjnych? Koniecznie przeczytaj kolejny artykuł na ich temat: Do czego służy narzędzie wielofunkcyjne? Sprawdź, z czym sobie poradzi
Narzędzie wielofunkcyjne charakteryzuje się nie tylko uniwersalnością – jego zaletą jest także łatwa obsługa. Chodzi tutaj nie tylko o samo zastosowanie urządzenia w trakcie robót, ale także instalację i wymianę końcówek. W przypadku większości modeli na głowicy znajdują się specjalne zatrzaski. Wystarczy je odchylić i wsunąć odpowiednią końcówkę, a następnie ponownie zatrzasnąć.
By osprzęt dobrze trzymał się urządzenia, umożliwiając stabilną i wygodną pracę, trzeba jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania zatrzasków i głowicy. Szczególnie ważne są tak zwane piny przy uchwycie. Ich duża liczba sprawi, że końcówka przytwierdzona do urządzenia będzie lepiej się trzymać. To z jednej strony większy komfort pracy, a z drugiej szansa na przedłużenie żywotności urządzenia. Stabilne działanie korzystnie wpływa bowiem na wytrzymałość i trwałość narzędzia.
Przechodząc do wyboru konkretnej końcówki warto natomiast sprawdzić, czy na pewno będzie pasować do posiadanego przez nas modelu. Taką pewność mamy oczywiście wówczas, gdy korzystamy z oryginalnych akcesoriów, które producent umieszcza w zestawie z nowym narzędziem wielofunkcyjnym. W sklepach z narzędziami powinniśmy jednak bez problemu znaleźć pojedyncze tarcze czy brzeszczoty sygnowane taką samą marką.
Nieco większy problem możemy mieć wówczas, gdy posiadany przez nas sprzęt to urządzenie mało znanej firmy. Wówczas najlepiej szukać końcówek w sklepach internetowych. Dziś większość producentów prowadzi sprzedaż online lub blisko współpracuje z wybranymi sklepami internetowymi. Na szczęście wiele elementów osprzętu dostępnych na rynku jest na tyle uniwersalna, że dopasuje się do większości urządzeń. Jeżeli decydujemy się ostatecznie na zakup akcesoriów w sklepie stacjonarnym, dla pewności warto po prostu wziąć ze sobą nasz sprzęt i na miejscu sprawdzić, czy zakupione akcesoria będą z nim zgodnie współpracować. To powinno uchronić nas przed niepotrzebnymi wydatkami oraz problemami związanymi ze zwrotem końcówek, które nie pasują do naszego modelu.
Narzędzia wielofunkcyjne przydają się między innymi przy pracach związanych z meblami przy okazji różnego rodzaju remontów. Jeśli interesujesz się tematyką związaną z meblami, odwiedź stronę mdsmeble.pl!
Narzędzia wielofunkcyjne nie tylko pozwalają na wykonanie kilku różnych prac za pomocą jednego urządzenia, ale także radzą sobie z kilkoma powierzchniami. Dobór odpowiedniej tarczy lub brzeszczotu sprawia, że z powodzeniem będzie można zarówno wyszlifować drewno, jak i przeciąć metalowe rury czy ceramiczne płytki.
Do cięcia drewna najlepiej nadają się wąskie brzeszczoty wykonane z hartowanej stali węglowej. Do cięcia wgłębnego, zwłaszcza w miejscach, do których trudno dotrzeć, najlepiej nadają się segmentowe ostrza ze specjalnymi wcięciami. Takie brzeszczoty bez trudu poradzą sobie z wcięciem się w płaskie powierzchnie, są niezastąpione przy pracach związanych z meblami domowymi czy ogrodowymi.
Do szlifowania drewna przyda się z kolei papier ścierny o różnym stopniu gradacji. Większość modeli narzędzi wielofunkcyjnych ma specjalną, trójkątną płytkę szlifującą, do której przytwierdza się papier ścierny. Najłatwiejsze w montażu będą płytki szlifujące z zapięciem papieru na rzep.
Urządzenia dobrej jakości powinny sobie również poradzić z cięciem metalu. Niektóre nadają się jedynie do przecinania rur czy innych elementów z bardziej miękkich metali. Inne sprawdzą się nawet w starciu z elementami ze stali nierdzewnej, pomogą także oczyścić powierzchnię z wystających końcówek gwoździ czy wkrętów.
Do wgłębnego cięcia metalu często stosowane są brzeszczoty ze stali szybkotnącej. Do przecinania i odcinania rozmaitych metalowych elementów lepiej nadają się natomiast specjalne ostrza do cięcia wykonane ze stali sprężynowej. Narzędzie wielofunkcyjne poradzi sobie także z cienkimi elementami wykonanymi z aluminium.
Urządzenie z wymiennymi końcówkami można także przystosować do pracy z innymi materiałami. Na rynku bez problemów znajdziemy brzeszczoty do cięcia ceramiki. Najlepiej nada się do tego diamentowa tarcza, która pozwoli na szybką i precyzyjną pracę. Z narzędziami wielofunkcyjnymi współpracują również specjalne końcówki do usuwania fug, bardzo przydatne zwłaszcza w pracach remontowych.
Co z nieco bardziej miękkimi materiałami? Brzeszczoty do przecinania tworzyw sztucznych są bardzo podobne do tych dedykowanych drewnianym i metalowym elementom. W bardziej rozbudowanych zestawach znajdziemy także końcówki do przecinania grubych tkanin, mat czy usuwania silikonu – zazwyczaj są to dwustronne noże. Każde urządzenie wielofunkcyjne powinno być też wyposażone w praktyczny, podłużny skrobak, najlepiej wykonany z hartowanej stali węglowej. Dzięki niemu szybko i sprawnie pozbędziemy się na przykład starej farby czy lakieru.
Trudno także wyobrazić sobie taki sprzęt bez opcji szlifowania. W tym przypadku potrzebny będzie nie tylko wspomniany uchwyt na papier ścierny, ale i specjalna tarcza szlifująca. Podobnie jak przy pozostałych końcówkach, warto tutaj stawiać na sprawdzony sprzęt. To właśnie prawidłowy dobór i instalacja akcesoriów w dużej mierze decydują o tym, jak dobrze i jak długo narzędzie wielofunkcyjne będzie nam służyć.
29.09.2023 Akcesoria domowe
Kominek jest nie tylko uzupełniającym źródłem ciepła i elementem dekoracyjnym reprezentacyjnego salonu. Z powodzeniem może pełnić funkcję głównego ogrzewania, do tego jest ekonomiczny i ekologiczny. Sprawdź, czym palić w kominku i czy brykiet drzewny jest odpowiednim paliwem stałym, aby w kominku mogły rozpalić się płomienie praktycznego, ale też przytulnego ognia. Co to jest […]
Czytaj dalej29.09.2023 Ogród
28.09.2023 Aranżacja wnętrz
28.09.2023 Budowa i remont
22.09.2023 Budowa i remont
19.09.2023 Budowa i remont
18.09.2023 Budowa i remont