13.10.2023 / Sprzątanie
Znasz to uczucie, gdy sięgasz po nowy świeżo wyprany ręcznik, a ten, zamiast pięknie pachnieć, wytwarza bardzo nieprzyjemny zapach? To frustrujące, prawda? Sama przez wiele lat walczyłam też z tym problemem, próbując różnych środków i trików, by utrzymać tekstylia w idealnej świeżości oraz czystości. Dziś chcę podzielić się z Tobą moimi metodami i sposobami na to, jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały.
Przygotuj się więc na rewolucję w pielęgnacji swoich ulubionych akcesoriów łazienkowych! Poniżej czeka na Ciebie kilka cennych wskazówek, dzięki którym raz na zawsze zapomnisz o brzydko pachnących ręcznikach!
Na początek przygotowałam dla Ciebie kilka najważniejszych porad. Dzięki nim dowiesz się, jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały. Jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek, być może tyle wystarczy, aby tekstylia łazienkowe odzyskały swój piękny zapach i nigdy więcej nie wytwarzały uporczywej woni.
Gdy natomiast wciąż będziesz czuć nieprzyjemny zapach, wtedy mam dla Ciebie cztery cudowne sposoby, dzięki którym raz na zawsze rozprawisz się z tym problemem!
Jeśli chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z wypranych ręczników, przede wszystkim musisz o nie odpowiednio dbać – jeszcze przed wrzuceniem ich do pralki. Pamiętaj więc, aby nigdy nie wrzucać wilgotnych czy mokrych tekstyliów do kosza na pranie. To jeden z najczęściej popełnianych błędów.
W ten sposób sprawiasz niestety, że w materiale zaczynają mocno namnażać się bakterie. Do tego ręczniki zaczynają po prostu gnić i w ich wnętrzu rozwija się pleśń. Całkowite jej usunięcie, a także pozbycie się jej uporczywego zapachu, może przez to okazać się wręcz niemożliwe. Zawsze staraj się więc najpierw dokładnie wysuszyć ręczniki, a dopiero potem odkładać je do sterty czekającej na wypranie.
Niech zgadnę, gdy po raz kolejny wyciągasz z pralki śmierdzące ręczniki, dochodzisz do wniosku, że następnym razem dodasz do prania więcej proszku? Wtedy już muszą ładnie pachnieć, prawda? A właśnie nie do końca tak jest. Musisz bowiem wiedzieć, że nadmiar detergentów osadza się na materiale, co w rezultacie prowadzi do rozwoju nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Staraj się więc dość mocno ograniczyć ilość proszku dodawanego do prania.
Pod żadnym pozorem nie dodawaj także do pralki płynów zmiękczających. Te z kolei oblepiają włókna delikatnych materiałów. Przez to ręcznik będzie schnąć o wiele dłużej, a niekiedy nawet wręcz niemożliwe będzie jego całkowite wysuszenie. Przy okazji taka powłoka pochłania wszelkie zapachy z otoczenia i blokuje dostęp proszku do wnętrza tekstyliów. Jak się zatem domyślasz, nie ma przez to mowy o ręcznikach łazienkowych pachnących świeżością.
Martwy naskórek, kurz, zabrudzenia, drobnoustroje, bakterie – to wszystko niestety znajduje się na naszych ręcznikach. Do tego niekiedy dochodzi jeszcze pleśń powstała przez nieodpowiednie suszenie tekstyliów. Aby wyeliminować wszelkie nieprzyjemne zapachy, powstające przez wszystkie wymienione czynniki, trzeba wyprać ręczniki w dość wysokiej temperaturze.
By skutecznie usunąć chociażby bakterie, konieczna będzie temperatura przynajmniej 60-90 stopni Celsjusza. Oczywiście najpierw sprawdź, czy producent Twoich tekstyliów zaleca tak wysokie wartości. Nie chcesz przecież ich zniszczyć. Jeśli jednak jest taka opcja, pamiętaj, że wyższa temperatura będzie o wiele lepsza. Niższa nie jest w stanie tak skutecznie pozbyć się wszelkich “nieprzyjaciół” odpowiedzialnych za brzydki zapach.
Co ciekawe, zastanawiając się, jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały, warto też sprawdzić, czy Twoja pralka nie jest przeładowana. Zbyt duża ilość tekstyliów w jednym cyklu prania może sprawić, że te nie zostaną odpowiednio przepłukane. Ogranicz zatem ilość ręczników w jednym praniu, aby zapewnić im skuteczne oczyszczenie.
Do tego nie pierz tekstyliów łazienkowych z ubraniami czy bielizną. Są to bowiem całkowicie inne materiały, które potrzebują różnych warunków, aby dokładnie pozbyć się z nich wszelkich zabrudzeń. Nie warto też ryzykować przenoszeniem różnych bakterii z jednych tekstyliów na drugie.
Przy praniu ręczników zachowaj też odpowiednia regularność. Zaleca się, aby tekstylia prać przynajmniej co 3 dni. Wtedy nie będą gromadzić się na nich bakterie i pleśnie, które w głównej mierze odpowiadają za uporczywe zapachy.
Po każdym praniu musisz też zadbać o to, aby ręczniki dobrze wyschły. W innym przypadku rozwinie się w nim pleśń oraz bakterie, które ponownie będą powodowały uporczywy zapach. Staraj się, jeśli masz taką możliwość, rozwiesić tekstylia po praniu na świeżym powietrzu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Ręczniki nie mogą się bowiem “kisić”. Unikaj przy tym bezpośredniego źródła ciepła, aby nie zniszczyć materiału i mieć pewność, że wilgoć dokładnie uciekła z wnętrza tkaniny (a nie tylko z jej powierzchni).
Jeśli natomiast chodzi o przechowywanie, zadbaj o to, aby trzymać ręczniki w suchym pomieszczeniu (wilgotna łazienka zatem odpada) oraz aby te miały dla siebie odpowiednią ilość miejsca. Gdy będzie ich za dużo, niemożliwy będzie odpowiedni przepływ powietrza, co sprawi, że tekstylia zaczną wytwarzać nieprzyjemną woń.
Wiesz, że niekiedy winowajcą śmierdzących ręczników może okazać się również sama pralka? W bębnie i wszelkich niewidocznych gołym okiem elementach znajdziesz najczęściej sporą ilość zanieczyszczeń oraz resztek detergentów. To wszystko oczywiście gnije i zaczyna wytwarzać brzydki zapach. Podczas prania woń przenosi się na tekstylia, a w szczególności właśnie grube ręczniki.
Staraj się więc chociaż co jakiś czas wyczyścić pralkę. Nowoczesne modele mają najczęściej program czyszczenia bębna, dlatego nie bój się go używać. Jest on stworzony tak, aby właśnie radzić sobie dokładnie ze wszelkimi niewidocznymi gołym okiem zabrudzeniami oraz nieprzyjemną wonią.
W szczególności zdecyduj się na czyszczenie urządzenia, gdy nie tylko ręczniki brzydko pachną, ale też wszelkie inne materiały wyciągane z bębna.
Teraz przyznaj się, ile z wyżej wymienionych błędów popełniałaś do tej pory? Jeśli je wyeliminujesz, Twoje ręczniki powinny odzyskać swoją świeżość. Gdy to jednak nie pomoże, pamiętaj o czterech niezwykle skutecznych domowych metodach na pięknie pachnące ręczniki. Jakich?
Jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały? Zanim wrzucisz je do pralki, wykonaj dla nich SPA w postaci namaczania tekstyliów w occie. Tak, dobrze czytasz, w occie – który sam niezbyt ciekawie pachnie. Musisz jednak wiedzieć, że preparat ten bardzo dobrze zabija bakterie, które są głównym winowajcom nieprzyjemnej woni.
Włóż więc wszystkie ręczniki przeznaczone do prania do dużej miski, zalej je ciepłą wodą, a następnie dodaj szklankę octu. Odczekaj ok. 30 minut i wrzuć ręczniki do pralki. Nie martw się zapachem octu – woń ta straci swoją intensywność w trakcie kontaktu z wodą, a do tego całkowicie wyparuje podczas suszenia.
Porada: jeśli ręczniki dość mocno śmierdzą, możesz dodać ocet także do prania – również jedną szklankę. Najlepiej dodać go do komory na płyn do płukania lub wlać bezpośrednio do bębna.
Co ciekawe, ocet nie tylko zadba o odpowiedni zapach ręczników, ale też lekko je zmiękczy. Rozluźni bowiem włókna materiału i pozbędzie się z nich m.in. wszelkich resztek detergentów. Przy okazji sprawi, że barwniki nie będą “wychodzić” z tkaniny.
Aby Twoje ręczniki zawsze pachniały świeżością, możesz do prania dodawać także niewielką ilość sody oczyszczonej. Ta świetnie rozluźnia i otwiera włókna materiału. Tym samym proszek do prania jest w stanie dotrzeć w tekstylia głębiej, dokładnie wypłukując z nich wszelkie zabrudzenia, bakterie oraz zapachy. Tym sposobem przy okazji sprawisz, że ręczniki zachowają swoją cudowną miękkość na zdecydowanie dłuższy czas.
W walce z brzydkim zapachem ręczników świetnie radzi sobie też nadtlenek wodoru, a więc znana wszystkim bardzo dobrze woda utleniona. Wystarczy, że dodasz do prania ok. ¼ szklanki tego preparatu. Wtedy masz pewność, że znajdująca się w ręcznikach pleśń powinna zostać dokładnie usunięta.
A co, jeśli mimo intensywnych starań wciąż wydaje Ci się, że ręczniki nie pachną tak ładnie, jak powinny? Wtedy używaj do prania olejków eterycznych. Będą świetnym zamiennikiem płynów cechujących się dość intensywną wonią. Nie będą jednak oblepiać włókien tkaniny, zwiększając problem nieprzyjemnego zapachu. Dodawaj do prania 3-5 kropli takich olejków, a z pewnością będziesz zadowolona.
I to tyle! To wszystkie wskazówki, które chciałam Ci przekazać. Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak prać ręczniki, żeby nie śmierdziały. Przetestuj te rozwiązania i poczuj różnicę!
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
12.04.2024 Sprzątanie
12.03.2024 Porady
19.02.2024 Sprzątanie
22.01.2024 Sprzątanie