19.12.2023 / Sprzątanie
Czyszczenie kabiny prysznicowej nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych prac. Osad z mydła i innych środków do kąpieli, a także kamień z wody pozostawiają ślady, które wcale nie tak łatwo usunąć. Tym bardziej że na kabinie nie brakuje załamań i zakamarków. Metodę i środki do czyszczenia trzeba też dostosować do materiału, z jakiego jest wykonana kabina. A zatem – jak wyczyścić kabinę prysznicową? Przedstawiamy 8 skutecznych sposobów, które warto wypróbować w łazience.
Za zabrudzenia kabiny prysznicowej w największym stopniu odpowiadają związki mineralne, które znajdują się w wodzie. Wbrew pozorom nie trzeba ich bowiem szukać w butelkach z wodą z Muszyny czy Nałęczowa – minerały, choć w mniejszych ilościach, są obecne również w wodzie w naszych kranach.
Najczęściej spotykanym zabrudzeniem w kabinach prysznicowych jest kamień. Pod tym pojęciem kryją się przede wszystkim osady z dwóch minerałów: węglanu wapnia i magnezu, które wytrącają się z wody. Oba te związki należą do zasad, które się w niej nie rozpuszczają. Gdy woda spłynie, a jej resztki odparują, wymienione minerały pozostają na ścianach kabiny w formie zacieków.
W kabinie pozostają również zabrudzenia ze środków czystości używanych przez nas do kąpieli. To paradoks, ale resztki mydła czy płynu również dodają nam pracy przy sprzątaniu.
Wszelkiego rodzaju osady na kabinie prysznicowej trzeba rozpuścić. Skoro sama woda nie dała sobie z tym rady, konieczne będzie wykorzystanie dodatkowych substancji. Jak wyczyścić kabinę prysznicową?
Ocet to specyfik, który idealnie wręcz nadaje się do czyszczenia miejsc, które trudno umyć. Sprawdza się na przykład przy sprzątaniu lodówki, ale równie dobrze możesz go wykorzystać również do usuwania osadów z kabiny prysznicowej. Odpowiednio zastosowany pomoże przywrócić jej blask.
Najlepiej używać roztworu octu z ciepłą wodą w proporcjach 1:1. Możesz takim preparatem po prostu zacząć szorować kolejne ściany kabiny, ale ułatwieniem będzie przelanie mieszaniny do butelki z atomizerem. Wówczas trzeba spryskać całą kabinę i odczekać 10 minut. Po tym czasie osady zaczną się rozpuszczać, wystarczy więc tylko dokładnie powycierać kabinę ściereczką i spłukać wodą.
Ocet wymieszany z wodą jest jednak znacznie bardziej uniwersalny. To również świetny środek do czyszczenia fug oraz baterii prysznicowej.
Preparaty z sody oczyszczonej to również sprawdzony domowy sposób na czyszczenie powierzchni z ceramiki czy szkła. Czyszczenie sodą to metoda, którą z powodzeniem wykorzystywały już nasze babcie.
Zabrudzone miejsca należy posypać tym proszkiem. Po kilkunastu minutach trzeba przetrzeć fragmenty z sodą wilgotną ściereczką, a potem wyszorować z użyciem wody utlenionej. Tej ostatniej nie należy spłukiwać – dzięki temu będzie lepiej chronić przed rozwojem pleśni, o którą nietrudno w łazience. Soda i woda utleniona poradzą sobie bowiem nie tylko z zaciekami, ale i z pleśnią oraz grzybami.
Do substancji, które pomogą w usuwaniu osadów z kabiny prysznicowej, można też zaliczyć kwasek cytrynowy. Ten niepozorny proszek z powodzeniem zastąpi ocet – w przeciwieństwie do niego nie roztacza też nieprzyjemnej dla wielu osób woni. Szczególnie dobrze kwasek poradzi sobie z nalotami z mydła.
W tym przypadku proporcje będą następujące: jedna łyżka kwasku na każde 100 mililitrów wody. Taki zestaw trzeba dobrze wymieszać, a potem najlepiej przelać do butelki ze spryskiwaczem. Po nawilżeniu tym roztworem ścian kabiny trzeba będzie jeszcze porządnie przetrzeć je miękką gąbką. Kwasek cytrynowy można też zastąpić sokiem z cytryny.
Uwaga: kwasku nie należy stosować, kiedy w kabinie prysznicowej znajdują się elementy z marmuru. Związki zawarte w cytrynie mogą bowiem spowodować odbarwienia kamieni.
Do czyszczenia kabiny prysznicowej można wykorzystać również białe wino. Jeśli oczywiście nie żal Ci tego szlachetnego trunku, możesz przygotować roztwór, który pomoże zwalczyć zacieki.
Zmieszaj wino z wodą w stosunku 1:1, a następnie zwilż lub rozpyl mieszaninę w zabrudzonych miejscach. Daj miksturze kilka minut na działanie, spłucz wodą i ciesz się powierzchnią bez zabrudzeń. W ten sposób można myć na przykład kabiny do małych łazienek, gdzie nie będzie potrzeba przesadnie dużo wina i koszty przygotowania preparatu nie będą wysokie.
Jedną z najbezpieczniejszych, a zarazem najbardziej ekologicznych metod usuwania zacieków z kabiny prysznicowej jest wykorzystanie pary wodnej. Urządzenia do sprzątania, które wykorzystują strumień pary, gwarantują, że na ścianach czy drzwiach kabiny prysznicowej nie będzie żadnych rys czy innych ubytków.
Na czyszczenie parą warto zdecydować się zwłaszcza na powierzchniach, które są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia. Strumień pary pod wysokim ciśnieniem poradzi sobie zarówno z kamieniem, jak i osadami z mydła czy żelu pod prysznic.
Zastosowanie parownicy znacznie usprawnia i przyspiesza pracę, nie trzeba też wówczas korzystać z żadnych ściereczek czy gąbek. Do tego po czyszczeniu parą zagwarantujesz swojej kabinie blask. Zużycie wody będzie też zdecydowanie mniejsze niż przy innych, domowych sposobach mycia, które wymagają spłukiwania powierzchni.
Jeśli masz w kuchni zmywarkę, czyszczenie kabiny prysznicowej będzie łatwiejsze przy wykorzystaniu tabletek, z których na co dzień korzystasz do mycia naczyń. W końcu powierzchnia kabin prysznicowych jest podobna do tej kubków i talerzy. Warunek jest jeden: muszą to być tabletki bez żadnych mikrogranulek.
By w pełni wykorzystać walory środków do zmywarki, zaopatrz się również w tak zwane magiczne gąbki. To produkty z pianki melaminowej, najczęściej białej. W gąbce trzeba wydrążyć otwór, do którego wkłada się tabletkę do zmywarki. Tak przygotowany “myjak” trzeba zwilżyć, a potem umyć nim ściany kabiny. Na koniec spłucz wszystko wodą i nie zapomnij zebrać jej nadmiaru przy użyciu wycieraczki lub ręcznika papierowego.
Czy korzystasz ze zmywarki, czy nie, na pewno masz w domu płyn do mycia naczyń. To uniwersalny środek, który powinien poradzić sobie z większością osadów na ściankach kabiny prysznicowej. Świetnie nada się zwłaszcza na kabiny ze szkła.
Najlepiej nanieść kilka kropel płynu na nawilżoną ściereczkę lub gąbkę i przystąpić do szorowania. Płyn do mycia naczyń nie tylko usunie plamy, ale pomoże również w nabłyszczaniu powierzchni. Najlepiej zadziała w połączeniu z ciepłą wodą.
Jeśli domowe sposoby ani płyn do mycia naczyń nie pomagają, trzeba sięgnąć po mocniejsze środki. W sklepach z chemią gospodarczą znajdziesz specjalne preparaty do czyszczenia kabin prysznicowych. Trzeba je dobrać do materiału, z jakiego została wykonana. Nieco inaczej będą działać środki do czyszczenia ceramiki, szkła czy kamienia.
Przy wyborze odpowiedniego specyfiku zwróć też uwagę na jego formę. Wiele zalet mają preparaty w formie płynów. Jeśli nałożysz je na delikatną ściereczkę, z pewnością nie zarysujesz nawet najbardziej wymagającej powierzchni. Podobnie będzie ze środkami w sprayu. Są bezpieczniejsze niż alternatywne preparaty w formie pasty.
Wybór profesjonalnych środków chemicznych może mieć również dodatkowe zalety. Oprócz tego, że zwykle zmywają powierzchnię szybciej niż domowe sposoby, część z nich pomoże zapobiegać osadom przynajmniej przez kilka tygodni. Taką ochronę zapewniają środki, które pozostawiają na powierzchni specjalną hydrofobową powłokę.
Przy stosowaniu chemicznych środków do czyszczenia kabiny prysznicowej pamiętaj o zabezpieczeniu dróg oddechowych. Często takie substancje, zwłaszcza o mocniejszym działaniu, mogą być bowiem szkodliwe dla błon śluzowych. Nie powinny się też pod żadnym pozorem dostać do oczu. Dlatego warto czyścić kabinę w rękawicach gumowych i maseczce. A najlepiej także w goglach.
Bez względu na to, jaki sposób na czyszczenie kabiny prysznicowej wybierzesz, warto pamiętać o uniwersalnych zasadach, które pomogą utrzymać ją w czystości. Dzięki nim zdecydowanie łatwiej będzie zmywać osady, a cały proces mycia będzie znacznie szybszy.
O czym pamiętać przy czyszczeniu kabiny prysznicowej?
Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić kabinę prysznicową, skorzystaj z jednego ze sprawdzonych sposobów. Przygotowaliśmy dla Ciebie osiem metod czyszczenia ścian oraz drzwi kabiny, a także brodzika. Możesz do tego wykorzystać wiele środków, które znajdziesz w swojej kuchni. Alternatywą jest wykorzystanie urządzeń z parą wodną oraz profesjonalnych środków chemicznych. Do tego pamiętaj o tym, by czyścić kabinę regularnie, a także w pełni bezpiecznie, by nie uszkodzić ani nie zarysować powierzchni.
09.10.2024 Porady
Barcelona to jedno z tych miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Przyciąga turystów z całego świata, w tym wielu Polaków. I nie ma w tym nic dziwnego! To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny klimat. Zanim jednak spakujesz walizki, warto poznać kilka ciekawostek o tym fascynującym mieście. Historia Barcelony sięga […]
Czytaj dalej03.10.2024 Aranżacja wnętrz
03.10.2024 Do wnętrz
12.04.2024 Sprzątanie
12.03.2024 Porady
19.02.2024 Sprzątanie
22.01.2024 Sprzątanie