20.10.2021 / Budowa i remont
Pleśń na ścianie to poważny problem. Nie jest to, jak myśli wiele osób jedynie defekt estetyczny, ale również poważne zagrożenie dla zdrowia. Grzyb i pleśń pojawiają się na ścianach lub suficie pod wpływem ich zawilgocenia. Aby je usunąć, konieczne jest wysuszenie ścian i zlikwidowanie przyczyny ich zamakania na przykład pod postacią nieszczelnego stropu. Kiedy już się z tym uporamy, warto pomalować ściany wysokiej jakości farbą o właściwościach grzybobójczych. Pomoże to zapobiec ponownemu zagrzybieniu się ścian.
Wybór farb zawierających środki biobójcze jest spory. Znajdziemy je zarówno wśród tych akrylowych, jak i lateksowych. Ich cena jest wyższa niż w przypadku tradycyjnej farby, ale i właściwości o wiele lepsze. Warto zainwestować nie tylko w ładny wygląd mieszkania, ale również we własne zdrowie. Jakie farby na pleśń i grzyby będą najlepsze? Sprawdź!
U źródeł zagrzybienia ścian oraz sufitów w pomieszczeniach mieszkalnych zawsze należy ich nadmierne zawilgocenie. Mogą je powodować różne przyczyny na przykład:
Aby pozbyć się grzyba ze ścian, nie wystarczy samo potraktowanie ich powierzchni preparatem pleśniobójczym i pomalowanie świeżą warstwą farby. Konieczne jest zlikwidowanie przyczyn zawilgocenia. Sprawdźmy więc dokładnie szczelność dachu. Jeśli ściany są mokre w wyniku zalania, to musimy je porządnie osuszyć. Najlepiej skorzystać w tym zakresie z usług specjalistycznej firmy osuszającej pomieszczenia po powodziach i zalaniach. Z kolei w przypadku zbyt dużej wilgotności powietrza spowodowanej niesprawną wentylacją, trzeba dokładnie przeczyścić i udrożnić cały system wentylacyjny w mieszkaniu. Warto też skorzystać z pomocy specjalisty budowlanego, który oceni, czy w wentylacji nie ma wad konstrukcyjnych i ewentualnie zaproponuje sposób ich usunięcia.
Pamiętajmy również o regularnym wietrzeniu pomieszczeń- szczególnie łazienki oraz kuchni. W kuchni obowiązkowo zamontujmy też okap, który przechwyci namiar gorącej pary powstający podczas gotowania. W łazience natomiast warto stosować popularne szeroko dostępne i niedrogie stojące pochłaniacze wilgoci. Postarajmy się również generować jak najmniej wilgoci podczas korzystania z łazienki- nie zachlapujmy ścian i unikajmy długich kąpieli w gorącej wodzie, podczas których zachodzi silne parowanie. A jeśli już zdarzy nam się zamoczyć ścianę, wówczas jak najszybciej wytrzyjmy ją do sucha ściereczką z mikrofibry.
Po wyeliminowaniu przyczyn zwilgocenia ścian i sufitu najlepiej pomalować je specjalną zawierającą środki biobójcze farbą, która zapobiegnie ponownemu pojawieniu się pleśni.
Oczywiście, zanim przystąpimy do malowania, musimy dokładnie usunąć ze ściany cały nalot pleśni, który się na niej znajduje. Jeśli problem nie jest duży, wówczas poradzimy sobie sami. Skorzystajmy po prostu z dostępnych w marketach budowlanych środków antygrzybicznych do ścian w sprayu lub płynie. Pamiętajmy oczywiście o zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa podczas odgrzybiania ścian, ponieważ fungicydy to środki toksyczne. Jeżeli pleśnią pokryta jest duża część ściany, wtedy najbezpieczniej będzie skorzystać z profesjonalnej firmy zajmującej się odgrzybianiem budynków.
Suchą i czystą ścianę możemy już pomalować farbą antypleśniową. Wybór takich preparatów jest spory. W pomieszczeniach o niższej wilgotności sprawdzą się farby akrylowe. Natomiast ściany i sufit w kuchni czy w łazience warto pomalować farbą lateksową, która wykazuje dużą wytrzymałość na zawilgocenie, a w razie zmoczenia łatwo ją wytrzeć.
Farby na pleśń i grzyby (antygrzybiczne i antybakteryjne) kupujmy zawsze ze sprawdzonych źródeł. Powinny one posiadać certyfikaty bezpieczeństwa wydane przez Ministerstwo Zdrowia. Przed dokonaniem zakupu, przeczytajmy też dokładnie informację na opakowaniu produktu. Nie stosujmy we wnętrzach farb zewnętrznych.
Malowanie farbami o działaniu grzybo i pleśniobójczym niczym nie różni się od malowania tradycyjnymi farbami. Nanosimy je na ściany oraz sufit za pomocą pędzla lub wałka. Przed przystąpieniem do malowania, dokładnie zapoznajmy się z informacją zawartą na opakowaniu farby. Szczególnie ważny jest czas schnięcia oraz wytyczne dotyczące nakładania na ścianę kolejnych warstw, co może okazać się konieczne, jeśli chcemy uzyskać lepsze krycie.
Pamiętajmy, aby zapewnić jak najlepszą wentylację pomieszczeń podczas malowania ścian oraz po jego zakończeniu. Dotyczy to szczególnie pomieszczeń bez okien oraz tych, gdzie z reguły panuje największa wilgotność jak na przykład łazienka lub kuchnia. Przed rozpoczęciem remontu warto również sprawdzić prognozę pogody i w miarę możliwości zaplanować malowanie na słoneczny dzień bez opadów deszczu.
14.10.2024 Aranżacja wnętrz
Urządzanie małego salonu fryzjerskiego wiąże się z wyzwaniami. Jednak przy odpowiednim podejściu możliwe jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, w której praca będzie przyjemnością. Mały salon fryzjerski może stać się ulubionym miejscem klientów, do którego będą z chęcią wracać. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, tworząc jego aranżację. Podpowiadam, jak […]
Czytaj dalej09.10.2024 Porady
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont
22.07.2024 Budowa i remont
11.07.2024 Budowa i remont