27.09.2022 / Kuchnia i jadalnia
Rustykalny styl szafek kuchennych, nadaje temu pomieszczeniu niebywałego charaktery. Sprawią, że we wnętrzu zapanuje przytulne ciepło domowego ogniska. Dlaczego styl ten może wyprzeć nowoczesne meble i jak dbać o drewniane szafki – już odpowiadamy.
Na pierwszy plan w kuchni w rustykalnym stylu wysuwa się drewno. Pięknie obrobione szafki kuchenne z drewna sprawiają, że już od progu czujesz się jak w domu. Świetnie sprawdzą się w kuchni, która stanowi centrum rodzinnego życia. Odpowiednie meble kuchenne stworzą przyjazną, sielską atmosferę, zaproszenie do pysznego gotowania. Decydując się na styl rustykalny, warto zadbać o to, by wszystkie elementy kuchni pasowały do siebie. Dlatego zarówno blaty kuchenne, jak i urządzenia AGD, powinny być spersonalizowane w stylu retro.
Szafki wiszące i szafki stojące wykonane są w kuchni rustykalnej z drewna, lecz dominują tu jeszcze inne, naturalne materiały: cegła, drewno, kamień i ozdobna ceramika. Podstawowy surowiec mebli kuchennych w stylu rustykalnym to jednak zwykle drewno sosnowe. Odznacza się wysoką odpornością i łatwością tworzenia atrakcyjnych zdobień. Całe fronty szafek wiszących i stojących powinny posiadać widoczną strukturę drewna – sęki, naturalne pęknięcia, kolor i nierówności. Do szafek kuchennych warto wstawić przeszklone szyby, szczególnie do szafek wiszących. Pozwoli to wyeksponować piękną porcelanę lub przetwory.
Drewniane szafki kuchenne wiszące i stojące to nie tylko oryginalny, przyjazny wystrój, ale też trwałość na lata. Pośród całej gamy szafek stojących dobierzesz również takie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Są więc szafki na AGD, za którymi ukryć można zmywarkę czy lodówkę, a także szafki dedykowane na kosz na śmieci czy kosze cargo. Pojemne stojące szafki pozwolą Ci zmieścić cały sprzęt kuchenny oraz większe przybory do gotowania. Meble do kuchni nie mogą przecież tylko pięknie wyglądać – muszą spełniać określone zadania.
Czym jeszcze możesz ozdobić swoją kuchnię, by uzyskać ponadczasowy styl? Jedną z najbardziej klasycznych ozdób jest klasyczny kredens, w którym możesz stworzyć galerię swojej najpiękniejszej ceramiki. Od razu budzi też sentyment za minionymi smakami i zapachami – główkami czosnku czy kępkami ziół, swobodnie zwisającymi z drewnianych haków.
Na otwartych regałach rustykalnych ustawić można przyprawy, książki kucharskie lub najcenniejszą zastawę. Oczywiście, rustykalna kuchnia nie obejdzie się bez imponującego, drewnianego stołu. Najlepszy będzie ten z możliwością dostawki, dzięki której w przesyconej aromatami kuchni pomieści się cała Twoja rodzina lub grono przyjaciół.
Planując światło w pomieszczeniu, należy wziąć pod uwagę, że drewno najlepiej wygląda w oświetleniu o ciepłej barwie. Same lampy mogą być zarówno wmontowane w szafki kuchenne, jak i opromienić kuchnię blaskiem ze środka sufitu. Kształt i ich kolor dobierz do głównego motywu kuchni – do drewnianych mebli kuchennych pasować będzie delikatny abażur z odpowiadającym motywem. Podziękuj lampom metalowym i industrialnym, które zniszczą spójny charakter kuchni rustykalnej.
Rustykalna kuchnia to nie tylko brąz drewnianych szafek kuchennych. Coraz większą popularność zdobywają biało woskowane szafki kuchenne, tworzące niepowtarzalny klimat. Biel uwypukla ciepło drewna, a jednolicie wymalowane meble kuchenne stanowią idealne tło dla roślin, czerwonej cegły oraz drewnianego blatu. Takie połączenie stworzy perfekcyjne miejsce do przyjemnego gotowania, a woskowane fronty szafek z łatwością można czyścić.
Szafki kuchenne stojące powinny być miejscem na wszelkiego rodzaju niezbędne w kuchni zioła i akcesoria. Warto uwidocznić drewnianą krajalnicę, wałek do ciasta czy też łyżki z drewna. Dodatki powinny być z naturalnych materiałów, jak wiklina czy bawełna. Stół idealnie nakryje lniany, prosty lub ludowo wykończony obrus. Każda szafka kuchenna może zostać nakryta dużą ilością przypraw w słoiczkach, pękami suszonych kwiatów i wiklinowymi koszami na owoce. W takiej kuchni czuć pełnię życia i jego smaków – w niej spędzicie najpiękniejsze chwile, pełne radości oraz wspólnie przygotowywanych posiłków.
Żeby przedłużyć żywot szafek kuchennych, staraj się zawsze wytrzeć ich powierzchnię po gotowaniu z nadmiaru wilgoci. Do ich wyczyszczenia należy wybierać jedynie wodę z odpowiednimi dla drewna środkami myjącymi. Nie używaj nigdy ostro zakończonych myjek lub druciaków, które naruszają powierzchnię drewna. Silne środki chemiczne również należy odłożyć na bok.
Pamiętaj również, że stała ekspozycja na słońce może sprawić, że drewno wyblaknie. Zwykła biała firanka pomoże ochronić rustykalne meble przed wpływem światła. Przynajmniej raz w miesiącu drewniane szafki wymagają gruntownego sprzątania, by nie zbierał się na nich tłuszcz i osad. Dzięki tym prostym zabiegom zyskasz piękną kuchnię na lata.
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
07.08.2024 Kuchnia i jadalnia
31.07.2024 Kuchnia i jadalnia
20.05.2024 Kuchnia i jadalnia