26.10.2022 / Budowa i remont
Gdyby powstał ranking na najbardziej wielofunkcyjny, a jednocześnie łatwy w montażu materiał wykończeniowy, płyty kartonowo-gipsowe byłyby jednym z faworytów do wygranej.
Niektórzy w skrócie nazywają je płytami g-k, na rynku funkcjonują też jako regipsy. Bez względu na nazwę, pewne jest to, że w ostatnich latach są prawdziwym hitem na rynku budowlanym. Znajdują zastosowanie właściwie we wszystkich wnętrzach, nie wymagają przy tym skomplikowanych prac montażowych. Wystarczy wkrętarka do kartongipsu i kilka prostych narzędzi, by samodzielnie przymocować je do ściany. Poznaj największe zalety płyt g-k.
Płyty kartonowo-gipsowe są wykorzystywane jako materiał okładzinowy. To arkusze gipsu zabezpieczone z zewnątrz tekturą. Są lekkie i idealnie nadają się wszędzie tam, gdzie chcemy szybko wykończyć wnętrze. Do ich montażu nie trzeba bowiem specjalnie przygotowywać podłoża, nie wymagają także mokrych prac. Po ich przymocowaniu do ścian można szybko korzystać z pomieszczenia.
Płyty regipsowe pozwalają na uzyskiwanie dużych, gładkich powierzchni bez widocznych łączeń poszczególnych płyt. Bez problemu ukryjemy pod nimi rury czy kable. Dodatkowo płyty k-g poprawiają izolację akustyczną wnętrza. Do tego płyty regipsowe są dostępne w kilku rozmiarach, a w razie potrzeby można je łatwo przyciąć. Można także wybierać płyty o różnej grubości.
Jeśli w ostatnich latach wykańczałeś lub remontowałeś mieszkanie, niemal na pewno korzystałeś z płyt kartonowo-gipsowych. Można nimi obłożyć ściany w każdym pomieszczeniu, pozwalają na łatwe i szybkie wyrównanie powierzchni. W łazience czy kuchni można zamontować specjalne płyty regipsowe odporne na wilgoć, oznaczone symbolem H2.
Płytami g-k można okładać również sufity. Co więcej, ten materiał świetnie nadaje się również do budowy sufitów podwieszanych. Mogą pomóc także w zabudowie poddasza. Do tego regipsy można wykorzystać jako element konstrukcyjny i postawić z nich ścianki działowe. Niektórzy z płyt kartonowo-gipsowych wykonują barki, półki, a nawet całe regały.
Dużym atutem regipsów jest łatwy montaż. Rozpoczynamy go od oczyszczenia powierzchni, na której ma się znaleźć płyta. Same płyty należy odpowiednio przyciąć do okładanej nimi powierzchni. Potrzebny będzie ostry nóż oraz poziomica. Przycięte płyty mocujemy na kleju do gipsu. Na koniec należy sprawdzić, czy konstrukcja jest równa – do tego przyda się poziomica laserowa.
Przy stawianiu ścian działowych lub podwieszanych sufitów płyty g-k montuje się na profilach. W tym celu najpierw konstruuje się specjalne metalowe ramy i dopiero do nich przykręca płyty, używając wkrętów dedykowanych stali bądź aluminium.
Najlepiej będzie się do tego nadawać wkrętarka do kartongipsu. Warto postawić na model firmy DeWalt. To uznany amerykański producent elektronarzędzi – jego produkty wyróżniają się nowinkami technicznymi i niezawodnością. Płyty g-k tuż po montażu na profilach nadają się do dalszej obróbki. Można na nich zamontować płytki czy okładziny, a także po prostu pomalować je farbą. Więcej przydatnych narzędzi do remontu i nie tylko, znajdziesz tutaj.
Płyty g-k tuż po montażu na profilach nadają się do dalszej obróbki. Można na nich zamontować płytki czy okładziny, a także po prostu pomalować je farbą.
04.10.2023 Ogród
Aeracja i wertykulacja to zabiegi, które pomogą Ci zadbać o trawnik. Samo koszenie i podlewanie nie wystarczy. Musisz jeszcze regularnie dbać o napowietrzenie podłoża i krzewienie się trawy. To właśnie w tym celu wykonuje się aerację i wertykulację. Na czym dokładnie polegają i jakie narzędzia będą do tego potrzebne? Co je różni? Który z zabiegów wykonać w pierwszej kolejności? […]
Czytaj dalej04.10.2023 Kuchnia i jadalnia
03.10.2023 Rolety i żaluzje
03.10.2023 Budowa i remont
28.09.2023 Budowa i remont
22.09.2023 Budowa i remont
19.09.2023 Budowa i remont