18.10.2021 / Kołdry i poduszki
Na pewno lubisz spać w świeżej i pachnącej pościeli. Każdy chce przecież wygodnie i miło spędzać w niej czas każdej nocy. Niestety zapomina się o tym, że nie tylko poszewki na kołdrę i poduszkę należy prać. Ten proces dotyczy także samej pościeli. Pranie kołdry to bardzo ważna czynność, ponieważ dzięki temu usuwa się bakterie, zarazki oraz różnego rodzaju pyłki kurzu, które gromadzą się na produkcie.
Jednak pytanie brzmi, jak prać kołdrę, aby jej nie zniszczyć? Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak prawidłowo to zrobić, dobrze trafiłeś. W tym artykule dowiesz się, jak zadbać o to, aby Twoja kołdra była zawsze pachnąca, czysta i świeża! Sprawdź!
Zapewne często pierzesz poszewki na pościel. Często zapominasz jednak, że kołdra także powinna przejść tę czynność. Dlaczego? Gromadzi się w niej wiele bakterii, grzybów, mikroorganizmów, a nawet Twój naskórek. Są to elementy, które nie tylko wpływają negatywnie na skórę, ale także na Twoje zdrowie.
Musisz o to szczególnie dbać, jeśli jesteś alergikiem. Brudna kołdra często powoduje bowiem nasilenie reakcji alergicznej. Na pewno tego nie chcesz, a więc pranie kołder powinno obowiązkowo znaleźć się na Twojej liście rzeczy do zrobienia.
Do tego pamiętaj, że pranie kołder jest niezwykle istotne w przypadku małych dzieci. Jeśli jesteś rodzicem, musisz o to zadbać. W przypadku noworodków zaleca się nawet, aby nową pościel wyprać przed pierwszym użyciem. Dlaczego? Nigdy nie masz pewności, w jakich warunkach była przechowywana w sklepie. Do tego mogą znajdować się na niej resztki poprodukcyjne.
Możemy już przejść do prania. O czym pamiętać na samym początku? Najistotniejsze jest, aby przed praniem sprawdzić jakość kołdry, którą zaraz wrzucisz do pralki. Zobacz, czy nie ma w niej żadnych dziur, przez które wypełnienie mogłoby wypaść na zewnątrz.
Jeśli zobaczysz jakąkolwiek, nawet najmniejszą dziurę, musisz najpierw ją zszyć. Po tym procesie możesz już włożyć kołdrę do bębna i prać w odpowiednich warunkach. Te najczęściej opisane przez producenta na metce. Ta, jak jednak wiadomo, może się zniszczyć i stać kompletnie nieczytelna. My przedstawimy zaraz najważniejsze zalecenia oraz jeszcze kilka niezawodnych patentów.
Jeśli posiadasz produkt z naturalnym wypełnieniem, na pewno zastanawiałeś się, jak prać kołdrę z pierza. Jeśli chodzi o temperaturę, w jakiej należy ją prać, należy sprawdzić metkę od producenta. Najczęściej do kołdry z pierza wybiera się 60 stopni Celsjusza. Jednak jeśli produkt jest delikatniejszy, to zaleca się wybrać temperaturę 40 stopni Celsjusza.
Pranie kołder z pierza jest wymagającym procesem. Mimo to należy wykonywać je regularnie. W przypadku takiej pościeli najlepiej zrezygnować z używania proszku do prania. Lepiej wybrać płyn zmiękczający. Możesz stosować również preparaty, które są dedykowane specjalnie dla pierza.
Jeśli nie chcesz, aby wypełnienie zbiło się podczas prania, najlepiej wrzucić do pralki piłeczki tenisowe. One temu zapobiegną i będziesz mógł dalej cieszyć się idealną pościelą, która nie zniszczy się podczas procesu prania. Do tego kołdrę warto zawinąć w dość ciasny rulon. Do tego całość możesz obwiązać sznurkiem. Uważaj tylko, aby ten nie był zbyt ostry. Może wtedy spowodować pojawienie się dziur w wypełnieniu. Po co to jednak robić?
W ten sposób zadbasz o wypełnienie swojej kołdry. To nie powinno się zbić – a na tym zależy Ci zapewne najbardziej.
W przypadku kołdry z pierza najważniejsze jest jednak suszenie. Musi mieć ona odpowiednie warunki. Wymaga przewiewnego i bardzo ciepłego miejsca. Jeśli nie będą panowały idealne warunki, kołdra nie wyschnie, przez co może pojawić się nieprzyjemny zapach lub nawet pleśń. Pranie tego produktu jest zatem bardzo wymagające, jednak konieczne.
A co z kołdrą puchową? Najlepsza temperatura dla tego produktu to 40 stopni Celsjusza. Jeśli chcesz, aby jej wypełnienie nie zbijało się, najlepiej wybierz program do delikatnych tkanin. Do tego pamiętaj, aby włączyć cykl bez wirowania. W tym przypadku także należy wrzucić do bębna kilka piłeczek tenisowych. Będą one równomiernie rozbijały wsad i dzięki temu będzie on równomiernie rozłożony w całej kołdrze.
Przed praniem upewnij się także, jaki jest maksymalny udźwig Twojego urządzenia. Musisz bowiem pamiętać, że kołdry puchowe są dość ciężkie. Do tego dodatkowo nabierają masy po kontakcie z wilgocią. Gdy przeciążysz bęben, niestety możesz trwale uszkodzić swoją pralkę.
Po praniu należy umieścić ją w przewiewnym miejscu, aby mogła dobrze wyschnąć. Pamiętaj, aby nie suszyć jej w pralce, ponieważ ten proces wpływa negatywnie na całą strukturę kołdry z puchu. Unikaj także mocnego promieniowania słonecznego, ponieważ może ono uszkodzić poszycie. Kołdrę puchową najlepiej suszyć w pozycji leżącej. Nie rozwieszaj jej, ponieważ w ten sposób wypełnienie może migrować w dół.
Produkty z tym wypełnieniem są bardzo częstym wyborem, ponieważ posiadają one także właściwości antyalergiczne, które poprawiają jakość i wygodę snu osobom zmagającym się z różnymi alergiami. Jednak nawet osoby, którym one nie utrudniają życia, wybierają takie właśnie produkty.
Mimo iż bakterie, grzyby czy roztocza nie rozwijają się w nich tak szybko, jak w przypadku innych wypełnień, to należy także prać je regularnie. Ludzie zmagający się z alergiami powinni taki proces wykonywać co najmniej raz w miesiącu, aby pozbyć się elementów, które są dla nich szkodliwe.
Pranie kołdry z takim wypełnieniem powinno odbywać się w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Należy jednak przed włożeniem jej do pralki sprawdzić informację na metce od producenta. Jeśli chcesz tylko odświeżyć pościel i nie jesteś alergikiem, wystarczy uprać ją w 40 stopniach Celsjusza.
Unikaj proszków do prania, które mogą gromadzić się wewnątrz kołdry. Wybierz płyn do prania lub żel piorący. W przypadku suszenia kołdry z wypełnieniem syntetycznym możesz zrobić to w pralce lub na zewnątrz w słoneczny dzień. Po raz kolejny unikaj jednak bezpośredniego promieniowania słonecznego i susz kołdrę tylko w pozycji leżącej. Co 1-2 godziny obróć ją na drugą stronę, wcześniej całość delikatnie strzepując.
Na pewno zauważyłeś, że kołdra po pewnym czasie użytkowania traci swoją pierwotną jakość oraz objętość. Co ciekawe, może dziać się tak, ponieważ pranie kołdry nie było wystarczająco częste.
Czyszczenie w pralce sprawia bowiem, że wypełnienie rozkłada się w pościeli równomiernie. Zbite wnętrze znika, a kołdra pozostaje przez dłuższy czas jak nowa. Jeśli chcesz uniknąć zdeformowania wsadu, pamiętaj o tym, aby do pralki wrzucać nie tylko poszewki, ale także i kołdrę.
Unikaj jednak wirowania. To działa bowiem w przeciwną stronę – zbija wypełnienie. Same delikatne ruchy bębna podczas prania wielokrotnie działają natomiast na korzyść pościeli.
Aby kołdra wyglądała jak nowa i można było w niej dobrze oraz bezpiecznie spać, należy ją prać co ok. 6 miesięcy. W letnie dni, kiedy temperatury w nocy są wyższe, a nasza skóra bardziej się poci, zaleca się prać ją częściej.
To samo tyczy się osób, które zmagają się z alergią. Tutaj zaleca się wykonywać tę czynność co najmniej raz w miesiącu. Poprawi to jakość spania oraz usunie bakterie, które mogą pogorszyć stan zdrowia alergika.
Dobrym pomysłem jest także co jakiś czas przewietrzyć kołdrę. W tym celu wystarczy wywiesić ją na świeżym powietrzu. Najlepiej robić to rano w zimowy lub chłodny dzień. Niskie temperatury zabijają wszelkiego rodzaje zarazki oraz roztocza, które mogły się w niej gromadzić. Kilkanaście minut w takich warunkach wystarczy, aby odświeżyć kołdrę.
Pamiętaj jednak, że tylko taki proces nie wystarczy. Pranie kołdry jest równie ważne. Rób to, co 6 miesięcy, aby pozostała w jak najlepszej kondycji oraz była bezpieczna dla Twojego zdrowia.
W przypadku małych dzieci pranie kołdry powtarzaj nieco częściej. Najlepiej robić to co miesiąc lub maksymalnie raz na trzy miesiące. Co ciekawe, swoją pościel powinieneś także wyprać po chorobie. Na tekstyliach mogą bowiem gromadzić się bakterie oraz wirusy. Aby uniknąć ponownej infekcji, pranie sprawdzi się wręcz idealnie.
Podczas prania kołdry nie zaleca się używać proszku do prania. Dlaczego? Może on zbierać się w wypełnieniu, co nie jest dobre dla kołdry oraz naszej skóry. Czasami może zdarzyć się, że podrażni skórę, a nawet ją uczuli. Najlepiej do tego procesu użyć zatem płynu do płukania i wybrać taki, który jest hipoalergiczny oraz delikatny, aby nie pogorszył jakości Twojej kołdry.
W przypadku naturalnych wypełnień, a w szczególności pierza i puchu, nie zaleca się również stosowania środków zawierających w składzie enzymy. Te mogą zbić znajdujący się wewnątrz poszycia materiał. Zaczną go sklejać, co sprawi, że wypełnienie nie będzie aż tak miękkie oraz puszyste.
Na rynku mamy kilka rodzajów wypełnienia kołdry. Niezależnie od tego, jakie posiadasz, uprany produkt należy od razu wyjąć z pralki, aby się nie odkształcił i wypełnienie się nie zbiło. Najlepiej suszyć pościel na świeżym powietrzu lub w przewiewnym miejscu.
Pamiętaj jednak, że nie zaleca się suszyć jej bezpośrednio na słońcu. Promienie UV negatywnie wpływają na kondycję kołdry. Może ona stracić swoje pierwotne właściwości czy nawet się zdeformować. Do tego na poszyciu pojawią się przebarwienia. Te oczywiście nie mają bezpośredniego znaczenia dla snu, jednak zdecydowanie wpływają negatywnie na ogólny wygląd pościeli.
Każdą kołdrę zaleca się prać w pozycji leżącej. Do tego co 1-2 godziny całość należy dokładnie strzepnąć i obrócić na drugą stronę. Wtedy pościel wyschnie równomiernie.
Zanim schowasz kołdrę do szafy czy obleczesz ją kompletem pościeli, upewnij się, że ta jest całkowicie sucha. Szczególnie ważne będzie jej wnętrze. Nawet odrobina wilgoci sprawi, że jej środek stanie się idealnym siedliskiem dla bakterii, wirusów oraz drobnoustrojów.
Jeśli nieprawidłowo wykonałeś proces prania swojej kołdry, możesz spotkać się z niepożądanymi skutkami. Te wpłyną nie tylko na komfort spania, ale także na kondycję Twojej pościeli. Oczywiście pierwszym błędem, który każdy może popełnić, to niezastosowanie się do opisu na metce. Producent dokładnie przedstawia, w jakiej temperaturze oraz jak powinno się odbywać pranie kołdry. Może to pogorszyć jakość produktu oraz doprowadzić do szybszego zużywania się pościeli.
Jeśli chodzi o pranie kołdry z pierza, objawem złego jej uprania jest wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu oraz pleśń, która powstała poprzez niedokładne wysuszenie. Nieodpowiednie preparaty mogą także zniszczyć materiał, z którego jest ona wykonana. Kolejnym błędem jest suszenie pościeli w pełnym słońcu. Może to spowodować uszkodzenie wypełnienia, które będzie się kruszyć.
Jeśli chodzi o kołdry syntetyczne, to pierwszą oznaką nieodpowiedniego wyprania jest zbicie ich wypełnienia. Możesz wyczuć duże grudki, które na pewno będą wpływały na komfort spania.
Jak widzisz, odpowiednie pranie i suszenie kołdry jest niezwykle ważne, ponieważ nieodpowiednie czynności mogą znacząco wpłynąć na jej jakość. Musisz pamiętać, aby przed praniem kołdry zwrócić uwagę na jej metkę, gdzie są wszystkie potrzebne informacje.
Na pewno nie chcesz, aby produkt się zniszczył. Przecież nie zamierzasz wydawać niepotrzebnie kolejnych pieniędzy. Mimo iż pranie kołdry może wydawać się trudne, należy regularnie to wykonywać. Taka czynności co najmniej raz na 6 miesięcy wystarczy – chyba że jesteś alergikiem. Wtedy pierz kołdrę częściej, aby usunąć zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na Twoje zdrowie.
Jeśli obawiasz się, że samodzielnie piorąc kołdrę, zniszczysz jej wypełnienie, zawsze możesz oddać pościel w ręce profesjonalistów. W większych miastach bez większych problemów znajdziesz specjalistyczne pralnie. Tam Twoja kołdra będzie całkowicie bezpieczna.
29.10.2024 Salon
Marzysz o tym, aby Twój salon nabrał wyjątkowego charakteru? Rozważ wykonanie w nim sufitu podwieszanego! To rozwiązanie, które może całkowicie odmienić wnętrze, dodając mu nowoczesności, elegancji, a nawet przytulności. Chcesz dowiedzieć się, jak może wyglądać sufit podwieszany w salonie i co zyskasz, decydując się na taką zabudowę? Sprawdź artykuł pełen […]
Czytaj dalej25.10.2024 Marki
21.10.2024 Sypialnia
16.11.2023 Kołdry i poduszki
25.03.2022 Kołdry i poduszki
07.01.2022 Kołdry i poduszki
24.12.2021 Kołdry i poduszki