24.06.2020 / Narożniki i sofy
Sofy do spania rozkładane to wielofunkcyjne meble, które powinny znaleźć się niemalże w każdym mieszkaniu. Jak ma jednak wyglądać ich powierzchnia spania i z jakich elementów musi się składać? Na te i inne pytania odpowiem w tym właśnie artykule. Miłej lektury!
Sofa Olsen rozkładana do salonu będzie wręcz idealnym rozwiązaniem w przypadku małego lokum pozbawionego osobnej sypialni. Odpowiednio dobrana powierzchnia spania z powodzeniem zastąpi bowiem duże łóżko małżeńskie. Jeśli nasze wnętrze można zaliczyć do wielkometrażowego, mimo wszystko również powinniśmy zainteresować się tematem kanap rozkładanych. Meble wypoczynkowe umieszczone w pokoju gościnnym sprawią, że nigdy nie będziemy mieć problemu z przenocowaniem odwiedzających nas osób. Sofy rozkładane z funkcją spania będą również świetnym rozwiązaniem do wnętrz dziecięcych oraz młodzieżowych. Stylowa, zgrabna kanapa z powodzeniem zastąpi nocą klasyczne łóżko, a za dnia przemieni się w mebel, na którym dziecko będzie mogło odpocząć, pobawić się bądź po prostu pouczyć. Zakup sofy z funkcją spania z pewnością będzie więc opłacalny.
Aby jednak wybrać najlepszy model sofy rozkładanej, musimy wiedzieć, czym powinna charakteryzować się jej powierzchnia spania. To bardzo ważny aspekt. Leżanka odpowiada bowiem za jakość snu oraz komfort wypoczynku. Nie powinna więc zostać wybrana przypadkowo. Stosując się do poniższych rad, możecie być jednak pewni, że dokonacie świadomego i dobrego wyboru.
Decydując się na zakup sofy rozkładanej, powinniśmy w pierwszej kolejności określić jej przeznaczenie. Jeśli kanapa ma nam zastąpić klasyczne łóżko, musimy szukać modelu z funkcją spania codziennego i przyjąć bardzo restrykcyjne kryteria wyboru mebla idealnego. W przypadku zestawów wypoczynkowych, na których my bądź nasi goście będziemy spać jedynie okazjonalnie, nie musimy aż tak poważnie podchodzić do tematu (ale oczywiście możemy). Wszystko zależy jedynie od tego, jaki komfort wypoczynku chcemy zapewnić osobom śpiącym na naszej sofie od czasu do czasu.
Udając się do sklepu meblowego czy też robiąc zakupy przez Internet, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wymiary powierzchni spania sofy. Przyjmuje się bowiem, że im większa przestrzeń do wypoczynku, tym jakość naszego snu jest lepsza. Warto więc zadbać o ten parametr. Jakie wymiary powinna mieć sofa do spania codziennego? Najlepiej, by po rozłożeniu kanapa posiadała ok. 15-20 cm długości więcej niż nasze ciało. Dzięki temu będziemy mogli ułożyć się w komfortowej pozycji. W większości przypadków wystarczy więc szukać leżanki długiej na ok. 200 cm. Jeśli natomiast chodzi o szerokość, na każdą śpiącą osobę powinno przypadać ok. 70-80 cm. W ten sposób wszyscy rano obudzą się wypoczęci i zrelaksowani.
Powierzchnia spania o wymiarach 160×200 bądź 180×200 będzie więc najczęściej najlepszym możliwym rozwiązaniem.
Jakiś czas temu pisałam o mechanizmach rozkładania stosowanych w sofach. Osoby, które są po lekturze artykułu na ten temat, wiedzą zapewne, czym charakteryzuje się każdy z nich. Wspomnę więc teraz jedynie, jakie mechanizmy są godne polecenia. W przypadku spania codziennego, zdecydowanie warto wybrać system włoski, DL, “delfin”, “puma” bądź “wózek”. Zapewniają one bardzo wysoki komfort wypoczynku oraz jakość snu. Są także łatwe do rozłożenia i złożenia. Wysunięcie z nich leżanki powinno zająć nam dosłownie kilka minut. Jeśli natomiast zależy nam jedynie na funkcji spania okazjonalnego, możemy dodatkowo przeglądać sofy z mechanizmem belgijskim czy “klik-klak”.
Wybierając sofę z funkcją spania, musimy pamiętać także o odpowiednim wypełnieniu. Wielu z nas uważa, że im bardziej miękka leżanka, tym lepiej. Niestety jest to błędne przekonanie. Nasz kręgosłup potrzebuje bowiem odpowiedniego podparcia. Wskazane są więc twardsze materiały, takie jak pianka wysokoelastyczna czy sprężyny, np. bonellowe. Dzięki nim wyśpimy się zdecydowanie lepiej, a dodatkowo unikniemy bólu pleców czy innych części ciała. Wypełnienia tego typu są także mocniejsze i trwalsze. Sofa nie będzie się więc odkształcała ani deformowała. Jeśli zatem zależy nam na meblu, którego nie trzeba będzie wymieniać po 2-3 latach, wybór jest prosty.
Sofy z funkcją spania obija się różnymi materiałami. To, na jaki z nich się zdecydujemy, zależy od nas samych. Warto jednak pamiętać, że wybierając np. skórę ekologiczną, podczas snu będziemy odczuwać delikatne uczucie chłodu, jednak powierzchnia spania będzie lekko śliska. Oznacza to więc, że prześcieradło oraz pościel mogą się z niej zsuwać. Welur będzie natomiast miękki i przyjemny, jednak latem możemy odczuwać lekki dyskomfort spowodowany jego mocnym nagrzewaniem się. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą więc klasyczne tkaniny z grubym splotem. Nawet podczas długiego i intensywnego użytkowania nie powinny się mechacić czy przecierać. Dodatkowo są bardzo uniwersalne i eleganckie. Jeśli natomiast chodzi o wykończenie sofy, szukajmy takiej, która posiada grube oraz mocne szwy. Dzięki temu materiał nie będzie się rozchodzić ani pruć.
Przed zakupem sofy rozkładanej warto dokładnie przyjrzeć się jej powierzchni spania. Będąc w sklepie stacjonarnym, wystarczy rozsunąć mebel i sprawdzić, czy leżanka jest równa oraz idealnie gładka. Wszelkie załamania czy wgłębienia będą bowiem powodować u nas duży dyskomfort. Należy unikać modeli, w których dwie części powierzchni spania “nie schodzą” się ze sobą. Gdy jedna z nich jest nieco wyżej niż druga, oznacza to, że sofa została skonstruowana w niewłaściwy sposób. Dokonując zakupów online, musimy natomiast dokładnie przyjrzeć się zdjęciom i ocenić wizualnie, czy wszystko jest w porządku.
W przypadku sof z funkcją spania musimy liczyć się z tym, że leżanka będzie w pewien sposób zabudowana. Dla większości z nas nie będzie miało to dużego znaczenia, jednak z pewnością znajdą się osoby, którym zależy na otwartej przestrzeni. Jeśli więc nie chcemy być otoczeni z każdej strony oparciem kanapy, jej zagłówkami czy bokami, powinniśmy szukać sof pozbawionych tych elementów, bądź takich, w których chociaż część z nich jesteśmy w stanie złożyć. Najlepiej zatem rozejrzeć się za modelem z systemem rozkładania DL. Mechanizm ten sprawia bowiem, że oparcie sofy zamienia się w jedną z części leżanki. Jesteśmy więc wtedy bardziej “odsłonięci”. W niektórych kanapach możliwe jest również złożenie np. podłokietników. Starajmy się więc wybrać leżankę, która najlepiej spełnia wszelkie nasze oczekiwania.
Decydując się na sofę z funkcją spania, powinniśmy brać pod uwagę jeszcze kilka innych ważnych aspektów. Dzięki nim mebel będzie jeszcze bardziej funkcjonalny, a my zadowoleni ze swojego wyboru.
Wspomniana wcześniej wielkość powierzchni spania ma ogromne znaczenie, jednak powinniśmy pamiętać również o wymiarach złożonego mebla. Warto więc najpierw dokładnie rozplanować całą dostępną przestrzeń. W przypadku małych wnętrz będziemy zatem nieraz musieli zdecydować się na sofę o skromniejszych gabarytach. Będąc w takiej sytuacji, warto szukać kanapy całkowicie pozbawionej podłokietników. Zyskamy dzięki temu kilka dodatkowych centymetrów siedziska oraz powierzchni spania.
Kanapa musi również rozkładać się w taki sposób, by nie było konieczności przesuwania innych elementów wyposażenia. Przez ciągłe przestawianie ich z miejsca na miejsce możemy sprawić, że szybciej się zniszczą. Dodatkowo może ucierpieć również nasza podłoga, na której prawdopodobnie pojawią się nieestetyczne rysy.
Wybierając sofę z funkcją spania, warto zwrócić również uwagę na to, czy w jej wnętrzu został ukryty pojemnik na pościel. Nawet najmniejszych rozmiarów komora ma bowiem bardzo duże znaczenie. Dzięki niej nie musimy upychać kołder oraz poduszek w szafie czy innych ciężko dostępnych miejscach. Wkładając bieliznę pościelową do wbudowanego pojemnika, zawsze będziemy mieć wszystko pod ręką. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku sof z funkcją spania codziennego, jak i przy meblach przeznaczonych jedynie do wypoczynku okazjonalnego.
Jeśli decydujemy się na zakup sofy w sklepie stacjonarnym, warto również przeprowadzić jej szybki test. Należy więc na chwilę rozsiąść się na siedzisku, sprawdzić poziom twardości oraz inne niezwykle ważne elementy. Następnie możemy rozłożyć kanapę oraz położyć się na niej, by sprawdzić, czy ta spełnia nasze oczekiwania. Osobiste odczucia oraz wrażenia mają naprawdę duże znaczenie. Każdy z nas ma bowiem inne wyobrażenia na temat wygody. Jedni z nas wolą bardzo twarde siedziska oraz leżanki, inni natomiast preferują miękkie wypełnienia, na których siadając, możemy się lekko zapaść. Jeśli zatem mamy taką możliwość – przetestujmy mebel przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Na koniec przygotowałam dla was małą ściągę, dzięki której z pewnością zapamiętacie, na jakie elementy należy zwracać uwagę podczas zakupu sofy z funkcją spania. Idealna kanapa rozkładana powinna więc posiadać:
Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób obudowana jest leżanka, czy sofa posiada wbudowany pojemnik na pościel, jak kanapa prezentuje się w wersji złożonej oraz jakie uczucia towarzyszą nam podczas jej użytkowania.
17.04.2025 Porady
Odkryj, jak dynamiczny rozwój zakupów internetowych wpływa na nasze wybory żywieniowe, rewolucjonizując planowanie posiłków i dostęp do różnorodnych produktów spożywczych. Zakupy online stały się integralną częścią naszych codziennych rytuałów, wpływając na różnorodne aspekty życia, w tym nawyki żywieniowe. Łatwość dostępu do szerokiego asortymentu produktów oraz możliwość porównywania […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
30.03.2025 Aranżacja wnętrz
04.01.2024 Narożniki i sofy
28.09.2023 Aranżacja wnętrz
19.04.2022 Narożniki i sofy
25.03.2022 Narożniki i sofy