11.01.2021 / Stoły i krzesła drewniane
Stoły drewniane są idealnym uzupełnieniem każdego wnętrza. Ze względu na swoją elegancję potrafią nadać mu wyjątkowy charakter, a ich zróżnicowana stylistyka idealnie uzupełnia się z innymi elementami wystroju. Do zdecydowanie najczęściej wybieranych rodzajów drewna stosowanego w meblarstwie należą dąb, buk, orzech amerykański oraz jesion. Z materiałów tych produkuje się zarówno stoły, jak i krzesła drewniane. Tworzywa te różnią się twardością, gęstością, kolorem, wytrzymałością oraz odpornością na ścieranie. W tym artykule przedstawimy najczęściej kupowane modele stołów drewnianych, przybliżymy ich konserwację i pielęgnację oraz podpowiemy, gdzie ich szukać.
Stoły drewniane występują w ofercie większości sklepów meblowych. Można kupić je zarówno stacjonarnie, jak i online. My skupimy się na Ikei, która zdominowała rynek meblowy na całym świecie oraz platformie z ofertą wielu stolarzy i osób prywatnych jaką jest OLX.
Jest kilka miejsc, które warto sprawdzić, jeśli decydujemy się na stół drewniany. Ikea jest jednym z nich. Zdecydowanie jest to sklep, który umożliwia zaaranżowanie wnętrza w dowolnie wybranym stylu i to za całkiem małe pieniądze. Ikea posiada w swojej aktualnej ofercie modele wykonane z drewna jesionowego, sosnowego oraz dębowego. Oto najważniejsze informacje dotyczące stołów z Ikei:
OLX jest platformą, której wielką zaletą jest bardzo szeroka oferta. Oferowane produkty są od różnych producentów, co tworzy szeroką bazę przedmiotów. Przy czytaniu oferty warto zwrócić uwagę na stan produktu. Przeglądając wystawione przedmioty znajdziemy zarówno nowy, jak i używany stół drewniany. OLX daje nam możliwość zakupu mebli z drugiej ręki, w naprawdę zadbanym stanie. Takie stoły często same w sobie są piękną ozdobą, można jednak zdecydować się na ich zakup pod malowanie, lakierowanie czy też inną obróbkę.
OLX jest miejscem, które w łatwy sposób pozwala znaleźć niecodzienne stoły. Znajdziemy produkty wystawiane przez osoby, które tworzą bądź renowują meble we własnym stylu, często hobbystycznie i w warunkach domowych. Daje nam to możliwość zakupienia ozdoby jedynej w swoim rodzaju. Ciekawym przykładem może być stół drewniany z żywicą. Ze względu na specyfikę tworzenia mebli z żywicą i różnego rozmieszczenia słoi poszczególnych desek, każdy stół wygląda inaczej. Dodatkowo żywica jest barwiona na różne kolory, co pozwala dopasować stoły do różnych wnętrz.
Zabezpieczenie powierzchni stołu jest niezwykle ważne dla przedłużenia jego żywotności. Jest to pierwszy krok do udanej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane środki pozwolą zachować mu dobry wygląd na dłużej. Do zabezpieczenia blatów drewnianych najczęściej wykorzystywane są:
Przed wybraniem odpowiedniej opcji, należy dokładnie zapoznać się z działaniem poszczególnych preparatów. Musimy liczyć się z tym, że każdy z nich daje inny efekt. Po użyciu lakieru, stół będzie śliski w dotyku i z połyskiem. Olej delikatnie przyciemnia drewno i podkreśla jego naturalne walory. Natomiast wosk tworzy warstwę satynową z wyczuwalnymi nierównościami. Należy podkreślić najważniejszy czynnik – nie jest możliwa jednorazowa konserwacja. Stoły są używane przez nas codziennie, co sprawia, że są bardzo podatne na ścieranie. Dlatego właśnie powinniśmy regularnie je zabezpieczać. Najlepiej raz do roku.
Po upływie kilku lat na stole widać już pierwsze elementy użytkowania. Warto wtedy zdecydować się na zmianę jego barwy. Odmieni ona nie tylko stół, ale nada nowy charakter całemu wnętrzu. Do zmiany koloru najczęściej wykorzystuje się farbę i lakierobejce. Pozwalają one uzyskać prawie każdy kolor. Jeżeli zależy nam na delikatnej zmianie zabarwienia, można również użyć oleju. Przyciemni on słoje i nada im naturalną barwę. Poniżej przybliżymy odnowę drewnianego stołu w kilku krokach:
Lakierowanie w warunkach domowych jest możliwe i można przeprowadzić je samemu. Należy jednak pamiętać o kilku szczegółach, które mogą wpłynąć na wynik końcowy. Przyjrzyjmy się czynnikom, które trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do lakierowania:
Stół kuchenny jest najczęściej używanym meblem w domu. Wymaga on specjalnie przemyślanej konserwacji, by zachował nienaganny stan przez wiele lat. Do stołów używanych w kuchni i jadalni z reguły wybiera się lakiery i oleje, ponieważ są one odporne na wysokie temperatury. Dodatkowo obie opcje zabezpieczają przed wilgocią. Pojedyncze uszkodzenia mechaniczne stołów zabezpieczonych olejem można uzupełnić punktowo warstwą oleju. Jest to niemożliwe w przypadku lakieru, gdzie konieczne jest zdarcie całej powłoki i ponowne nałożenie środka. Stół drewniany nowoczesny z płaskim blatem będzie idealną powierzchnią do użycia lakieru. Natomiast oleju użyjemy do stołu ze starym, spękanym drewnem (np. w stylu rustykalnym).
W przypadku wylania się cieczy odpowiedź brzmi – szybko! Od razu zbierz wylany alkohol, kawę, tłuszcz czy sok ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Przedstawiamy nasze sprawdzone propozycje czyszczenia drewnianych stołów.
Jedną z najbardziej znanych metod czyszczenia drewna jest połączenie pół litra ciepłej wody z sokiem z 1 cytryny. Taką miksturą należy wyczyścić plamę i pozostawić do wyschnięcia. Następnie przetrzeć wszystko na sucho.
Wystarczy nabrać odrobinę oleju na bawełnianą ściereczkę i przetrzeć plamę. Jest on dodatkowym zabezpieczeniem dla powierzchni stołu.
Jest to opcja dla tych, którzy nie lubią kombinować. Specjalnie opracowane preparaty pozwolą szybko usunąć niepożądane zabrudzenia. Należy zwrócić uwagę, do jakiego typu drewna są przeznaczone i czy można używać ich po olejowaniu, lakierowaniu czy też woskowaniu. Niektóre preparaty mogą być na tyle silne, że ściągnęłyby środek konserwujący.
Pierwszym krokiem do określenia rozmiaru stołu powinna być przestrzeń, jaką dysponujemy. Jeśli pomieszczenie jest małe warto zdecydować się na stół drewniany rozkładany. Taka opcja daje nam większy wachlarz możliwości i aranżacji wnętrza. Na co dzień zachowamy przestrzeń i swobodę ruchu oraz zmieścimy więcej elementów. Na uroczystości możemy taki stół rozłożyć bez obaw, że zabraknie miejsca dla któregoś z gości. Jeśli jednak dysponujesz większym metrażem, dobrym wyborem będzie stół klasyczny. Zwróć również uwagę na kształt stołu. Najczęściej spotykane są modele:
Prostokątne stoły sprawdzą się w każdym wnętrzu. Natomiast owalne, choć bezpieczne dla dzieci i pomieszczą więcej osób, zajmują więcej miejsca. Swoim kształtem bardziej nadają się na środek pomieszczenia, źle wyglądają przy ścianie.
Przy urządzaniu domu dla dwupokoleniowej rodziny warto zdecydować się na klasyczny stół drewniany na 6 osób. Jest to rozwiązanie, które na co dzień będzie najbardziej praktyczne. Wszyscy domownicy zmieszczą się przy stole i nie będzie on zajmować dużo miejsca. Dla rodziny często przyjmującej gości dodatkową opcją będzie stół rozkładany, który na specjalną potrzebę powiększy się o kilka dodatkowych miejsc. Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami dużego salonu lub jadalni, możecie sobie pozwolić na stół drewniany na 12 osób. Jest to opcja dla dużych pomieszczeń, których centrum życia będzie stanowić właśnie stół. Ta propozycja idealnie sprawdzi się dla pomieszczeń przeznaczonych na spotkania i wspólne posiłki.
W tym artykule przybliżyliśmy Wam najczęściej pojawiające się pytania związane ze stołami z drewna. Są to meble z wielką klasą i elegancją, które sprawdzą się w każdym wnętrzu. W tekście zawarliśmy podstawowe zasady konserwacji i pielęgnacji blatów drewnianych, które sprawdzą się w każdym domu. Z odpowiednią wiedzą można w łatwy sposób dobrać drewniany stół do swojego domu i odpowiednio o niego zadbać.
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
Materiał partnera Każdy dom to nie tylko przestrzeń do życia, ale również miejsce, które odzwierciedla charakter i osobowość swoich mieszkańców. Kobiety od wieków przywiązują dużą wagę do estetyki i funkcjonalności swojego otoczenia. Wśród wielu elementów wyposażenia wnętrz, szafki z szufladkami wyróżniają się jako doskonałe rozwiązanie dla tych, które cenią porządek, […]
Czytaj dalej03.10.2024 Do wnętrz
01.10.2024 Do wnętrz
16.07.2024 Stoły i krzesła drewniane
08.03.2023 Stoły i krzesła drewniane
07.02.2023 Stoły i krzesła drewniane
30.01.2023 Stoły i krzesła drewniane