12.11.2021 / Budowa i remont
Nie zawsze opłaca się wymieniać istniejące okna na zupełnie nowe. Jeśli stare nadal działają dobrze, często bardziej sensowne jest zastąpienie tylko szyby dobrymi szybami z podwójną izolacją termiczną.
Np. jeśli stare przeszklenie ma około 30 lat i ma współczynnik przenikania ciepła Uw = 2,7 W/m²K to zastąpienie go dobrym podwójnym szkleniem (Uw = 1,0 W/m²K).
Już sama zmiana przeszklenia byłaby tu bardziej ekonomiczna. To, czy całkowita renowacja okien zwróci się dzięki zaoszczędzonym kosztom energii, zależy od istniejących warunków. Jeśli jest to szyba pojedyncza, wymiana okna zwraca się sama. Ponieważ jeśli zejdziesz z Uw = 4,6 do Uw = 1,3, możesz śmiało w to zainwestować: zostaną one wniesione za 20 do 30 lat.
Ocena istniejącego okna, a tym samym możliwości renowacji, jest stosunkowo wiarygodna w zależności od rodzaju konstrukcji, czy jest to model z pojedynczą szybą, czy z podwójną szybą wypełnioną powietrzem i nie ma metalowej powłoki. Natomiast ocena okien z wypełnieniem lub powłoką z gazu obojętnego była do niedawna dość niepewna.
Nawet specyfikacje producenta są czasami o 0,5 W/m²K poniżej rzeczywistej wartości! W międzyczasie dostępne jest jednak mobilne urządzenie pomiarowe „Uglass”. Dzięki równoczesnemu pomiarowi temperatury szyb wewnątrz i na zewnątrz, wartość Ug można określić z dokładnością do około 10 procent.
Jeśli zdecydujesz się na wymianę tylko szyby, zwykle trudno jest wstawić potrójne szyby do normalnego okna z podwójną szybą izolacyjną – po pierwsze ze względu na okucia, które zwykle nie są w stanie wytrzymać większej wagi, a po drugie dlatego, że jesteś w typowym 68 – drewniany profil mm, potrójne przeszklenie nie wchodzi w ogóle w grę: jest zbyt wąski. Jedyną opcją, która jest obecnie nadal dość droga, jest szklenie próżniowe.
Japoński dostawca NSG oferuje takie przeszklenia o grubości 6 mm lub więcej, dzięki którym ciśnienie powietrza między dwiema szybami zmniejsza się do milionowej części. Osiąga to współczynnik przenikania ciepła Ug na poziomie 1 W/m²K; w połączeniu z inną szybą i argonem nawet tylko 0,5 W/m²K.
Ponieważ całkowita grubość jest nadal niższa niż w przypadku konwencjonalnego oszklenia dwuszybowego (23 mm), taka konstrukcja pasuje do większości istniejących profili drewnianych. Jednak sam metr kwadratowy szyby próżniowej kosztuje około 900 PLN, więc produkt jest używany prawie wyłącznie wtedy, gdy ochrona zabytków nie pozostawia innego wyboru.
Jednak w niedalekiej przyszłości na rynku pojawi się potrójne oszklenie z komponentem próżniowym i całkowitej grubości zaledwie 17 mm, które jest również podobno znacznie tańsze niż oferowane wcześniej.
Okna termoizolacyjne są widoczne nie tylko dzięki niższym kosztom ogrzewania, ale raczej dlatego, że nowe okno jest szczelne i ma wyższą temperaturę powierzchni.
Przy starych oknach często nie można pozbyć się uczucia zimnej bryzy – czy to faktycznie przeciąg, czy tylko pozornie, ponieważ zimna wewnętrzna powierzchnia szkła lub stara metalowa rama nie oddaje ciepła, że tak powiem promieniowanie ciała, ale raczej je pochłania. Trudno odróżnić oba efekty.
Nawet jeśli stare okno już nie działa i ma zostać zamontowane zupełnie nowe okno, niekoniecznie trzeba wyważać starą ościeżnicę ze ściany, co uszkodziłoby tynk i tapetę. W tych przypadkach, gdy rama jest jeszcze w porządku i nadaje się do niej – i gdzie nie trzeba nic odnawiać poza oknami – można ją starannie przyciąć do kilku centymetrów specjalną piłą.
Nowa rama jest przykręcana do pnia. Spoiny są wypełnione pianką i pokryte listwami przed ostatecznym zawieszeniem nowego okna.
Jeśli rozmawiasz z doświadczonymi rzemieślnikami, możesz usłyszeć zalecenie, aby stosować tę metodę tylko wtedy, gdy stara rama jest wystarczająco stabilnie zakotwiona w otaczającym murze lub ościeżu betonowym.
Późniejsza instalacja uszczelek powietrznych zapewnia jeszcze mniejszy wysiłek. Stare okna często nie mają takiej uszczelki, dzięki czemu przez fugi ucieka ciepłe powietrze, a zimne wciąga. W ramie frezuje się rowek na specjalnej frezarce. Następnie do tego rowka wprowadza się uszczelkę z giętkiego tworzywa sztucznego.
W zależności od projektu można to zrobić na ramie lub na skrzydle. Wartość U można zmniejszyć nawet o 40 procent. Podobny efekt – uchwycony sam w sobie – to montaż jednoszybowych skrzydeł nasadzanych po wewnętrznej stronie okien drewnianych ościeżnicowych.
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
Materiał partnera Każdy dom to nie tylko przestrzeń do życia, ale również miejsce, które odzwierciedla charakter i osobowość swoich mieszkańców. Kobiety od wieków przywiązują dużą wagę do estetyki i funkcjonalności swojego otoczenia. Wśród wielu elementów wyposażenia wnętrz, szafki z szufladkami wyróżniają się jako doskonałe rozwiązanie dla tych, które cenią porządek, […]
Czytaj dalej03.10.2024 Do wnętrz
01.10.2024 Do wnętrz
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont
22.07.2024 Budowa i remont
11.07.2024 Budowa i remont