24.10.2023 / Budowa i remont
Artykuł sponsorowany
Nowoczesne podejście do projektowania domów opiera się na kilku klarownych kryteriach, takich jak ekologia, oszczędność energii i ekonomia. Aby wykorzystać pełnię korzyści płynących z nowoczesnych rozwiązań w domu, konieczne jest ich mądre i precyzyjne wdrożenie w przygotowane projekty domów. Dobrze wyposażony i zaprojektowany dom posiada szereg rozwiązań, które pozwalają oszczędzać nie tylko energię, ale i pieniądze i czas mieszkańców, nie tracąc nic z komfortu i funkcjonalności użytkowania budynku.
Nowocześnie przemyślane projekty domów energooszczędnych powinny uwzględniać ekologiczne rozwiązania ogrzewania gazowego. Jest to rozwiązanie, które nie tylko nie szkodzi środowisku, ale także pozwala na zmniejszenie rozmiarów kotłowni domowej. Ponadto, oferuje wygodę i komfort użytkowania. Współczesne systemy sterowania piecami pozwalają na regulację temperatury w całym domu za pomocą smartfonów lub tabletów, co przekłada się na oszczędność czasu i energii. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów izolacyjnych i stolarki okiennej o wysokiej izolacyjności cieplnej, koszty ogrzewania gazem (szczególnie przy niestabilnych cenach węgla) mogą być obecnie znacznie niższe niż ogrzewania paliwem stałym. Jednakże komfort i wygoda obsługi pieca gazowego są nieporównywalne. Ekologiczna metoda ogrzewania gazem nadal cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników domów, dlatego warto rozważyć ją jako źródło ciepła.
Drugim rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę jest ogrzewanie pompą ciepła. Ta technologia może być całkowicie zeroemisyjna, jeśli do zasilania pompy wykorzystamy energię elektryczną pozyskaną z własnych paneli fotowoltaicznych. Na rynku dostępnych jest kila typów pompy ciepła. Mamy do wyboru pompę gruntową, powietrzną, hybrydową, wodną oraz wodno-powietrzną. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy w dużej mierze od właściwości działki budowlanej oraz zasobności portfela inwestora. Najmniej wydamy na pompy typu powietrze-powietrze i powietrze-woda. Więcej trzeba zapłacić za gruntowe i hybrydowe pompy ciepła.
Właściwie zaprojektowany dom musi być zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić energooszczędny dom, który nie jest wyposażony w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Nawet przy dobrej izolacji tradycyjna wentylacja może prowadzić do znacznych strat ciepła. Dzięki systemowi rekuperacji minimalizujemy te straty, co automatycznie przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania. Projekty domów z rekuperacyjnym systemem wentylacji są coraz powszechniej dostępne w ofercie pracowni projektowych. Najbardziej uniwersalne i sprzyjające inwestorom projekty domów zawierają zarówno wariant grawitacyjny, jak i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, dla zwiększenia możliwości lepszego dopasowania domu do własnych oczekiwań i preferencji.
Kolektory słoneczne pozwalają przekształcić energię słoneczną w energię cieplną, którą można wykorzystać do podgrzewania ciepłej wody użytkowej po odpowiednim zgromadzeniu. Projekty domów wyposażone w instalacje solarną stają się coraz bardziej powszechne na rynku. Najczęściej występują w pakiecie z kolejnym rozwiązaniem umożliwiającym oszczędzanie energii potrzebnej w gospodarstwie domowym. Mowa tu o instalacji fotowoltaicznej. Projekty domów posiadających oba rozwiązania pozwalają zminimalizować nakłady na przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz są w stanie zapewnić potrzebną w domu energię niemalże bezkosztowo.
Różnorodność źródeł energii to odpowiedzialne podejście, które ma na celu ograniczenie kosztów i poprawę wydajności gospodarstwa domowego. Energooszczędne domy, nisko i zeroemisyjne, określane często jako pasywne, reprezentują przyszłość budownictwa, które kładzie nacisk na szacunek dla przyrody i ochronę środowiska naturalnego człowieka.
24.03.2025 Ogród
Modernizacja ogrodu to proces, który może tchnąć nowe życie w istniejącą przestrzeń zewnętrzną. Często oznacza to nie tylko poprawę estetyki, ale także funkcjonalności ogrodu. Dzięki temu można stworzyć miejsce, które będzie bardziej przyjazne dla użytkowników, a jednocześnie spełniać ich potrzeby estetyczne i praktyczne. Współczesne ogrody to miejsca, gdzie natura spotyka […]
Czytaj dalej12.03.2025 Do wnętrz
10.03.2025 Kuchnia i jadalnia
30.01.2025 Budowa i remont
10.12.2024 Budowa i remont
13.08.2024 Budowa i remont
23.07.2024 Budowa i remont