14.11.2021 / Dekorowanie
Początki nigdy nie są łatwe, zwłaszcza gdy chodzi o pielęgnację roślin. Kto zabierał się za ową sprawę, wie, że roślinę łatwo przelać, ale także i wysuszyć. W tym artykule znajdziesz cenną wiedzę na temat swoich pierwszych kwiatów doniczkowych oraz dowiesz się, jak skutecznie wykorzystać ją w praktyce.
“Nie mam ręki do kwiatów” – to zdanie można usłyszeć od wielu osób, które zawiodły się pomysłem hodowania roślin domowych. W pewnym momencie przychodzi moment, kiedy to chcesz zmienić coś w swoim mieszkaniu. Zaczynasz wtedy przesuwać elementy wyposażenia czy wymieniać stare meble na nowe. Rzadko zdarza się jednak, by ktoś sięgnął w takiej sytuacji po ozdoby w formie roślinności – a to dość spory błąd.
Rośliny to moc i potęga wielu aranżacji, a przy tym kawałek pracy. Bujny ogród w domu to zainwestowany w niego czas, pieniądze, a także cierpliwość, skrupulatność, staranność i artystyczność. Od czego zacząć?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę botaniczną, z pewnością warto wybrać mniej wymagające kwiaty. W wyborze rośliny oraz miejsca dla niej trzeba kierować się grubością liści i ich zabarwieniem – to najważniejsza zasada. Polecamy mniej delikatne rośliny o większych liściach – odporne na suszę łodygi magazynują wystarczającą ilość wody, aby pozostawały cały czas zielone.
Wybierając kwiat doniczkowy do domu, zwracaj uwagę na kilka najważniejszych aspektów. Jakich?
Na samym początku zawsze pamiętaj o podłożu. Jeśli szukasz wersji uniwersalnej, najlepiej sprawdzi się grunt z domieszką piasku, żwiru czy perlitu. Drenaż na dole doniczki pozwoli Ci uniknąć zalegania wody. Na przykład keramzyt ogrodniczy (granulat, powstający w procesie wypalania gliny) idealnie rozprowadza wodę, dając jej dostęp do korzonków.
Przy hodowli roślin niezwykle istotne będzie także odpowiednie pH. Ziemię trzeba dobrać do konkretnego gatunku kwiatów, ponieważ może mieć różną kwasowość. Źle dobrana doprowadzi do obumarcia rośliny. Podobnie będzie w przypadku zalania kwiatów zbyt dużą ilością wody.
Konkretny gatunek rośliny ma swoje właściwe ustawienie do słońca, w związku z tym i ulubione stanowisko. Jest jedna zasada, którą warto się kierować w wyborze stanowiska dla rośliny: im jaśniejsze liście, tym więcej światła one potrzebują.
Niezwykle ważne będzie także nawodnienie rośliny. Zacznij od niewielkiej ilości wody, przykładowo, na doniczkę o średnicy 10-12 cm możesz zużyć pół lub całą szklankę cieczy, w zależności od rodzaju podłoża. Po pierwszym podlaniu zobaczysz, ile faktycznie wody potrzebuje roślina.
Najważniejsza w pielęgnacji zieleni jest obserwacja. Nawet bardzo wysuszony kwiat doniczkowy może się odwdzięczyć i powstać z popiołu, niczym feniks… jeśli ma do tego dobre warunki. W lecie, w czasie wysokich temperatur, kwiaty wymagają podlewania raz na 3 dni, w zimie – raz w tygodniu. Dużo zależy także od wilgotności powietrza w mieszkaniu: rośliny, znajdujące się na wyższych piętrach, mają większe zapotrzebowanie na wodę.
Do tego pamiętaj o spryskiwaniu. Zdecydowanie ułatwi Ci to opiekę nad roślinami. Większość z nich lubi wilgotne powietrze, przez to również potrzebują mniej wody podczas podlewania.
Dla początkujących dobrym wyborem będą kaktusy i sukulenty, ponieważ są prawie niezniszczalne. Większość kwiatów z poniższej listy to gatunki łatwe w uprawie, które dotarły na nasz kontynent z Afryki. Gatunki te nie potrzebują codziennej pielęgnacji, a w dodatku mają stosunkowo małe zapotrzebowanie na wodę oraz światło. O jakich roślinach mowa?
Na pewno kiedyś zwróciłeś uwagę na roślinę o nazwie Zamiokulkas. Ten kwiat stoi często w biurach i galeriach. Dlaczego? Ponieważ potrafi obejść bez światła naturalnego. Ciekawa odmiana Raven – czarnolistny zamiokulkas – wpasowuje się w różne style aranżacyjne. Dzięki swojej ciemnej barwie jest cudownym dodatkiem do wielu eleganckich wnętrz.
Sansewieria, czyli po polsku wężownica, to również gatunek, który bez problemu poradzi sobie z brakiem oświetlenia i wody. Rodzajów sansewierii jest sporo. Stanowisko, w którym zagości, wybierasz w zależności od zabarwienia – może stać w półcieniu, a nawet na otwartym słońcu.
Pewnie słyszałeś nie raz o aloesie i jego składnikach odżywczych oraz właściwościach. Liść aloesu to cały magazynek miąższu, którego można używać w celach kosmetycznych i prozdrowotnych. Aloesy są piękne – szczególnie rozety z kolorowym rantem, np. odmiana Red Dragon lub z ząbkami na krawędziach.
Grubosze, czyli tzw. drzewka szczęścia, tak samo jak aloes, preferują nasłonecznione stanowiska. Mimo swojej struktury nie wymagają okresowego podcinania.
Pilea stała się popularna dzięki blogerom, którzy porównują jej liście do monety. Znana w Polsce jako “pieniążek”, dobrze znosi suszę, aczkolwiek lubi spryskiwanie. Jedyny wymóg – stała temperatura pokojowa.
W przypadku tych lub podobnych odmian roślin – możesz użyć gotowego substratu ziemi dla sukulentów i kaktusów. Młode roślinki warto przesadzać co roku, starsze co 2-3 lata.
Jeśli szukasz pnącza, godny polecenia będzie Epipremnum. Bardzo szybko rośnie, jest niewymagający i magazynuje wodę w liściach. Łatwo go rozmnożyć. Wystarczy odciąć liść bądź gałąź i wstawić do wody – po kilku tygodniach na łodyżce pojawią się korzonki.
Jeżeli tylko czujesz się na siłach, możesz kupić także paprotkę o średnim rozmiarze – będzie wymagać podlewania 1-2 razy w tygodniu i stanowiska w półcieniu. Pamiętaj tylko, że paprocie lubią ziemię o trochę wyższym pH. Sprzedawca w sklepie ogrodniczym może doradzić, jak wymieszać ziemię, jeśli masz kilka różnych kwiatków.
Jest sporo roślin, które oprócz tego, że pięknie wyglądają i dodają estetyki pomieszczeniu, mogą istotnie poprawić jakość powietrza. Sansewieria, paproć, bluszcz, skrzydłokwiat to tylko niektóre odmiany, filtrujące powietrze – więcej na temat oczyszczania powietrza w domu przeczytasz w tym artykule – https://wnetrzadlaciebie.com/rosliny-oczyszczajace-powietrze-z-toksyn-musisz-je-miec!
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
16.08.2024 Dekorowanie
04.07.2024 Dekorowanie
26.06.2024 Dekorowanie
11.03.2024 Dekorowanie