27.03.2023 / Ogród
Wędzenie to proces, podczas którego różne produkty spożywcze poddawane są działaniu dymu. Metoda ta doskonale sprawdza się do konserwacji żywności. Smak i aromat wędzonego jedzenia jest niepowtarzalny i skusi każdego smakosza. Dzięki coraz popularniejszym wędzarniom przydomowym, możesz mieć pyszne wędzonki – dosłownie – na wyciągnięcie ręki.
Wędzarnie ogrodowe to sprzęty o różnej wielkości, które umieszcza się w ogrodach lub na tarasach. Wędzarnie wykonywane są z solidnych materiałów, najczęściej z grubej blachy stalowej lub stali nierdzewnej. Większość z nich wyposażona jest w specjalne uchwyty ułatwiające jej przenoszenie. W wędzarniach spala się drewno lub specjalne zręby wędzarnicze. Wybór odpowiedniego drewna wiąże się z tym, jakie produkty mamy zamiar wędzić. Jeśli zdecydujemy się na zakup wędzarni ogrodowej, warto zapoznać się z ofertą sklepu CookKing.
Najważniejszą zaletą posiadania wędzarni ogrodowej jest możliwość samodzielnego przyrządzania smakołyków, które zyskują niepowtarzalny smak, aromat i barwę. Wędzone jedzenie jest odporne na psucie i można je długo przechowywać. Wędzić możemy przeróżne mięsa, ryby, a nawet sery. Poza tym taki sprzęt będzie fantastycznie wyglądał w naszym ogrodzie. Eksperci z CookKing podkreślają, że solidna wędzarnia jest zakupem, który będzie nam służył przez długie lata. Może zatem warto zastanowić się nad jej zakupem?
Najważniejsze, aby ryby, które chcemy wędzić były świeże, kupujmy je zawsze z zaufanego źródła. Powinny być także starannie sprawione i umyte. Kolejnym krokiem jest solenie, które konserwuje ryby. Dzięki temu ich trwałość jest zdecydowanie większa. Solić ryby możemy na dwa sposoby. Pierwszym jest solenie na sucho – polega na nacieraniu ryb solą kuchenną lub kamienną. Ryby mogą leżeć w soli nawet do 15 godzin. Innym rodzajem jest tzw. solenie na mokro. W tym przypadku moczymy ryby w słonym roztworze. Solenie na mokro przeprowadzać należy w temperaturze maksymalnie 12 stopni, w zaciemnionym miejscu. Po peklowaniu, ryby trzeba dokładnie umyć pod bieżącą wodą, a następnie osuszyć.
Ryby wędzimy drewnem liściastym, np. buk, brzoza, jesion. Drzewo owocowe także jest świetnym rozwiązaniem.
Gorące wędzenie na mokro to szybka metoda. Temperatura wędzenia na początku powinna wynosić 100 stopni, a później należy ją stopniowo obniżać.
Gorące wędzenie na sucho – temperatura na początku powinna wynosić około 40 stopni. Po godzinie należy podnieść temperaturę do 80 stopni, a w ostatnich 20 minutach do 100 stopni.
Osuszanie ryb powinno odbywać się w temperaturze 60-90 stopni, a pieczenie w temperaturze do 130 stopni (w gęstym dymie).
Ryby można zawieszać w całości lub w dzwonkach. Do ich mocowania używa się specjalnych haków.
Jeśli masz miejsce w ogrodzie, odrobinę chęci i apetyt na pyszne wędzone jedzenie, to wędzarnia jest dobrym wyborem dla Ciebie! Warto zainwestować w porządny sprzęt, który zapewni dobrą jakość wędzonym produktom.
29.09.2023 Akcesoria domowe
Kominek jest nie tylko uzupełniającym źródłem ciepła i elementem dekoracyjnym reprezentacyjnego salonu. Z powodzeniem może pełnić funkcję głównego ogrzewania, do tego jest ekonomiczny i ekologiczny. Sprawdź, czym palić w kominku i czy brykiet drzewny jest odpowiednim paliwem stałym, aby w kominku mogły rozpalić się płomienie praktycznego, ale też przytulnego ognia. Co to jest […]
Czytaj dalej29.09.2023 Ogród
28.09.2023 Aranżacja wnętrz
29.09.2023 Ogród
30.06.2023 Ogród
29.05.2023 Ogród