13.10.2023 / Kuchnia i jadalnia
Projektując kuchnię wiele osób zastanawia się przede wszystkim nad wizualnymi i estetycznymi aspektami. Wygląd szafek oraz sprzętów jest ważny, jednak zdecydowanie istotniejsze są kwestie związane z funkcjonalnością tej przestrzeni. Z kuchni korzysta się wiele razy w ciągu dnia, dlatego warto ją zaprojektować ze starannością, a poszczególne elementy wyposażenia dopasować do preferencji domowników.
Planując kuchnię w ten sposób zyskasz część w mieszkaniu nie tylko atrakcyjną wizualnie, ale przede wszystkim wygodną i zachęcającą do gotowania. Jedną z najważniejszych przestrzeni w każdej kuchni jest ta ze zlewozmywakiem i baterią kuchenną. W jaki sposób wybrać wspomniane elementy wyposażenia? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się więcej!
Zanim wybierzesz konkretny model baterii kuchennej, warto poznać różne rodzaje tych przedmiotów dostępnych na rynku do zlewu. Dzięki temu będziesz wiedział wszystko o dostępnych opcjach i zakup tego ważnego elementu wyposażenia stanie się znacznie prostszy. Poniżej znajdziesz opisy różnych typów baterii kuchennych.
Po zapoznaniu się z powyższym podziałem, masz już punkt odniesienia w procesie wyboru kranu do zlewu. Jednak baterie kuchenne różnią się także innymi cechami, takimi jak liczba uchwytów, kształt wylewki czy sposób działania. Coraz większą popularność zdobywają baterie termostatyczne, które automatycznie ustawiają pożądaną temperaturę wody, oraz baterie bezdotykowe, które zamykają przepływ wody odsunięciu ręki z określonego obszaru.
Podczas wyboru baterii do zlewu ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy wylewką a dnem zlewozmywaka. Bateria kuchenna powinna być wystarczająco wysoka, aby swobodnie umyć nawet największy garnek. W przypadku głębokich zlewozmywaków nie będzie to problemem. Jednak jeśli Twój zlew ma około 12-15 cm głębokości, warto rozważyć zakup baterii z wyższą wylewką, w kształcie L lub F. Dla płytkich zlewów świetnym rozwiązaniem są baterie kuchenne z wyciąganą wylewką. Podczas mycia dużych garnków i pojemników możesz przekręcić wylewkę, aby nie przeszkadzała, a następnie wygodnie płukać naczynia, trzymając wylewkę w ręku.
Strefa zlewozmywakowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna, ale nie oznacza to, że nie może być estetyczna. Dobór kranu do zlewu nie jest skomplikowany, ale trzeba uważać, aby uniknąć pewnych pułapek. Najlepiej prezentuje się bateria kuchenna wykonana z tego samego materiału, co zlewozmywak. W przypadku modeli stalowych lub granitowych jest to dość proste, jednak znalezienie baterii ceramicznej może być wyzwaniem. W takim przypadku warto wybrać model chromowany, który będzie najbardziej uniwersalny.
Nawet jeśli bateria kuchenna i zlewozmywak są wykonane z tego samego materiału, upewnij się, że pasują do siebie pod względem odcienia granitu czy stali oraz wykończenia – czy to matowego, czy błyszczącego.
Kieruj się również kształtem – jeśli zlewozmywak jest prostokątny, warto wybrać baterię z wyraźnie zarysowaną linią wylewki. Do zlewów o okrągłym kształcie dobierz natomiast baterię o delikatnych, opływowych kształtach. W ten sposób zachowasz spójność wyglądu i harmonię otoczenia.
09.10.2024 Porady
Barcelona to jedno z tych miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Przyciąga turystów z całego świata, w tym wielu Polaków. I nie ma w tym nic dziwnego! To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny klimat. Zanim jednak spakujesz walizki, warto poznać kilka ciekawostek o tym fascynującym mieście. Historia Barcelony sięga […]
Czytaj dalej03.10.2024 Aranżacja wnętrz
03.10.2024 Do wnętrz
03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
07.08.2024 Kuchnia i jadalnia
31.07.2024 Kuchnia i jadalnia
20.05.2024 Kuchnia i jadalnia