01.02.2022 / Aranżacja wnętrz
Jak zobaczyć, że czas mija? Najbardziej widać to na przykładzie zmieniającej się mody, ale nie mowa tutaj jedynie o marynarkach z poduszkami podbijających lata 80. czy grunge’owych połączeniach kabaretek i martensów. W tym artykule zobaczysz, jak wyglądały style wnętrzarskie na przestrzeni dekad.
Style wnętrzarskie nie zmieniały się tak automatycznie po rozpoczęciu dekady, ale różne elementy stawały się mniej lub bardziej popularne, dlatego warto nawet jedynie zainspirować się i ulepszyć własne wnętrze, łącząc nowoczesne lampy i zabytkowe stoły!
Styl art deco to sposób urządzania wnętrz, który miał na celu zerwać z secesyjną „tandetą”. W projektach domów dbano o każdy z elementów, który pomimo swojej wyjątkowości miał pasować stylem do całego wnętrza. Jeśli w pokoju stała złota lampa, to powieszone na ścianie okrągłe lustro też będzie miało ramę w tym kolorze. Bardzo często wykorzystywano metaliczne kolory, które dodawały wnętrzom klasy. W stylizacjach decydowano się przeważnie na drogie materiały, takie jak:
Oprócz korzystania z luksusowych materiałów osoby decydujące się na aranżację w stylu art deco dbały o każdy najmniejszy szczegół mebli, dlatego często decydowano się na prace rzemieślnicze. Jak widzicie nie był to styl dla mas, ale to właśnie było jego założeniem – kupowanie klasycznych rzeczy o bardzo dobrym wykończeniu miało kontrastować z wcześniejszym stylem, gdzie domy ozdabiano olbrzymią ilością niepotrzebnych tanich dodatków.
To czas, który trudno określić na podstawie konkretnych aranżacji wnętrz. W zależności od przekonań artystów i projektantów można było wyróżnić dwie ścieżki – jedna nawiązująca do folkloru i ogólnie rozumianej polskiej stylistyki, a druga modernistyczna odcinająca się od historii. W dodatku dalej bardzo popularny był styl art deco, który tak samo był realizowany w dwóch formach.
Lata 30. mogą być reprezentowane przez działania Spółdzielni Artystycznej Ład, która dbała, aby każdy projekt był wykonywany w zakładach rzemieślniczych, a poszczególne meble były opatrzone wzorami folklorystycznymi z różnych regionów Polski.
To co wyróżniało Ład to ich ciekawe, proste formy mebli o niepowtarzalnym wykończeniu. W sklepie firmowym można było zamówić projekty, które ze względu na jakość były poza zasięgiem większości osób, przez co wprowadzono płatności ratalne. A jeszcze inną innowacją wprowadzoną przez sklep były porady wnętrzarskie udzielane przez projektantów.
Style wnętrzarskie lat 30. nie są tak łatwe do identyfikowania co styl architektoniczny popularny w tamtej dekadzie. Popularny był modernizm, który możemy zobaczyć możemy na przykładzie Gmachu Ministerstwa Komunikacji czy spacerując po warszawskich dzielnicach (np. po Saskiej Kępie). Oprócz bardziej użytkowych osiedli trzecia dekad dwudziestego wieku była znana z pięknych kamienic o ciekawych formach, z dużymi oknami i zaokrąglonymi narożnikami.
Połączenie tych dwóch epok jest związane z biegiem tragicznej historii. Czasy wojny sprawiły, że mało kto mógł sobie pozwolić na interesowanie się projektowaniem pięknych wnętrz. Jednak po zakończeniu wojny ludziom potrzebne były domy, meble i sprzęty, które zostały zniszczone w trakcie walk.
Co prawda, pomysły artystyczne dalej były traktowane trochę po macoszemu, ponieważ najpierw należało odbudować utracone majątki, aby dopiero później móc je wyposażyć. Instytut Wzornictwa Przemysłowego starał się więc tworzyć piękne użytkowe projekty dla każdego.
Za to w latach 50. powoli zaczęto zwracać uwagę na design i tworzyć ciekawe projekty z wykorzystaniem tworzyw sztucznych.
Podczas tych lat można zauważyć duże zmiany następujące na świecie oraz w prywatnych życiach jednostek. Zmienia się miejsce zamieszkania – zaczyna się budować tanie, wysokie osiedla z wielkiej płyty. Taka zmiana metrażu sprawia, że w malutkich mieszkaniach potrzebne są rozwiązania dające różne możliwości – wybiera się meblościanki, tapczany czy inne wielozadaniowe meble.
Mieszkania były tak małe, że często szafką lub półkami wydzielano sypialnię lub decydowano się na rozkładane stoły. Przy dzisiejszych cenach mieszkań możemy czerpać inspirację z pomysłowości osób żyjących w latach 60. i dostosować ich rozwiązania do naszych potrzeb.
Bardzo prężnie rozwijały się kariery polskich artystów, których działa przeszły do historii, jako przykłady pomysłowości i kunsztu rzemiosła na przykładzie ceramiki kultowych foteli czy krzeseł.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o genialnych polskich projektantach, przeczytaj wpis „Stylowe sofy i fotele z lat 60., 70. i 80. – przegląd klasycznych rozwiązań„!
Czas w PRL-u nie był kolorowy, co nie oznacza, że ludzie nie pragnęli ciekawych rozwiązań w swoich mieszkaniach. I oczywiście bardziej dosadnie przedstawimy ten styl opisując styl zza oceanu, to jednak w Polsce jest kilka elementów, które sprawiają, że warto zapamiętać konkretne modele mebli i ich twórców.
Szalone lata 70. to czas wolności, który widać w projektowaniu wnętrz. Teraz pomysły te mogą się nam wydawać kiczowate, ponieważ kolorowe tapety we wzory, plastikowe meble i dziwne kształty szaf nie pasują do dzisiejszego myślenia. Jednak należy się zastanowić, czemu miała miejsce taka zmiana?
Ludzie dostrzegli bezsensowność walk i błędy prowadzonej polityki, dlatego potrzebowali odetchnąć i się rozerwać. Wybierano ciepłe kolory, olbrzymie kanapy i narożniki, gdzie razem można było spędzać czas.
W Polsce u szczytu popularności znaleźli się Józef Chierowski, Janusz Różański i Teresa Kruszewska – wszyscy zaskakiwali ciekawa formą pasującą do tamtejszych trendów. Roman Modzalewski to artysta, którego powinien znać każdy Polak. Jego fotel RM58 to idealny przykład kunsztu projektanckiego, niektórzy uważają, że gdyby nie panujący wtedy komunizm jego dzieło mogłoby być sukcesem na skalę światową.
Ta dekada charakteryzuje się mocnymi liniami i neonowymi kolorami, które są widoczne w szafie i na szafie. Obecnie panujący styl skandynawski lub nowoczesny w prosty sposób może się zainspirować szalonymi kolorami poprzez dodatki. Bazą wnętrza rodem z lat 80. są jasne ściany i podłoga, które sprawią, że neonowe różne, kanarowe żółcie i krzykliwe czerwienie są bardzo widoczne.
W Polsce lata 80. nie mogły aż w takim stopniu cieszyć się kolorem i modą, ale ostatni rok tej dekady wprowadzi przełomowe zmiany!
Boazeria, plastikowe intensywne telefony na korbkę i wersalki – z tym najczęściej kojarzą się nam ostatnie lata XX wieku. Czas przemian spowodował, że w sklepach były dostępne produkty i to produkty pochodzące z zagranicy! Patriotyzm lokalny już nie był taki popularne, ponieważ często kojarzył się z brakami na półkach i staniem w olbrzymich kolejkach. Teraz można było kupić gotowe produkty pochodzące z masowej produkcji – coś niesłychanego!
Oczywiście teraz myśląc o pomysłach na stylizacje wnętrz z tamtej dekady nie jesteśmy w stanie zrozumieć, czemu decydowano się na takie rozwiązania. Trzeba wtedy zrozumieć, że ludzie chcieli w końcu mieć, posiadać, kupować. To dawało im poczucie bezpieczeństwa i spełnienia po tylu latach walki o najprostszy produkt.
Ciężko jest wyłonić jeden konkretny styl, który będzie równie powszechny, co przykłady wymienione powyżej. Powodów takiej różnorodności jest kilka.
Globalizacja, rozpowszechnienie się Internetu i wszystkie innowacje techniczne i technologiczne sprawiają, że kontakty międzynarodowe nie mają granic. Możemy połączyć się z osobą z Azji w czasie rzeczywistym lub w ciągu kilkunastu godzin dolecieć na każdy kontynent. Zmiany te sprawiły, że moda i produkty są łatwo dostępne dla każdego, przez co nie jesteśmy ograniczeni w wyborze i tworzymy aranżacje, które najbardziej nam odpowiadają. Taka różnorodność sprawiła, że style wnętrzarskie, które widzimy w domach to:
Każdy może teraz zaprojektować mieszkanie idealnie pasujące do osobistego stylu, co daje nam możliwość stworzenia niepowtarzanych wnętrz.
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
Materiał partnera Każdy dom to nie tylko przestrzeń do życia, ale również miejsce, które odzwierciedla charakter i osobowość swoich mieszkańców. Kobiety od wieków przywiązują dużą wagę do estetyki i funkcjonalności swojego otoczenia. Wśród wielu elementów wyposażenia wnętrz, szafki z szufladkami wyróżniają się jako doskonałe rozwiązanie dla tych, które cenią porządek, […]
Czytaj dalej03.10.2024 Do wnętrz
01.10.2024 Do wnętrz
30.08.2024 Style wnętrzarskie
19.04.2023 Salon
17.04.2023 Style wnętrzarskie
03.02.2023 Aranżacja wnętrz