26.06.2020 / Prześcieradła
Migrujące podczas snu po całym łóżku prześcieradło to dla wielu z nas niezwykle duży problem. Zsuwająca się tkanina sprawia, że leżymy bezpośrednio na materacu czy obiciu łóżka. Przez to bardzo łatwo poplamić tapicerkę lub też nabawić się alergii poprzez kontakt z roztoczami bądź bakteriami. Dodatkowo kłęby materiału powodują dyskomfort, przez który rano budzimy się zmęczeni, z obolałym ciałem. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by zapobiec takiej sytuacji. Jak? Sprawdź!
Materiał to cecha, na którą musimy zwracać szczególną uwagę, wybierając prześcieradło. Jersey, frotte czy bawełna to tkaniny, które zagwarantują nam wysoką jakość snu. Są bowiem miękkie i przyjemne w dotyku, a także bardzo dobrze trzymają się powierzchni naszego łóżka bądź materaca. Jeśli więc mamy problem z migrującą bielizną pościelową, mogą okazać się niezastąpione. Ułożone w jednej pozycji i odpowiednio podtrzymane z pewnością pozostaną na swoim miejscu do samego rana. Osoby, które wolą natomiast spać na śliskich, lekko chłodzących ciało bieliznach pościelowych, muszą pamiętać, by wybrać np. prześcieradło z satyny bawełnianej. Tkanina ta łączy bowiem w sobie cechy tych dwóch materiałów, dzięki czemu jest zdecydowanie bardziej komfortowa niż czysta klasyczna satyna.
Przyczyną migrowania bielizny pościelowej po całym łóżku może być źle dobrany rozmiar. Prześcieradło 200×220 bez gumki powinno być założone jedynie na materac o takich właśnie wymiarach. Jeśli posiadamy mniejszą leżankę, nie możemy składać materiału w celu uzyskania pożądanego przez nas rozmiaru. Dwie nachodzące na siebie warstwy tkaniny z pewnością zaczną się bowiem przesuwać i spadać. Przed udaniem się do sklepu warto więc dokładnie zmierzyć wielkość swojego łóżka i dopasować do niego prześcieradło. Nawet bielizna pościelowa zbyt duża o jedynie kilka centymetrów może sprawić nam bardzo wiele problemów. Posiadając w domu kilka różnych leżanek, powinniśmy więc mieć chociaż po jednym prześcieradle idealnie dopasowanym do każdej z nich.
W większości przypadków problem migrującego prześcieradła może rozwiązać również gumka. Jeśli posiadamy materac czy łóżko o regularnym kształcie, nie powinniśmy mieć problemów z dopasowaniem tego typu prześcieradła. Odpowiednie zahaczenie boków o krawędź leżanki oraz wsunięcie rogów pod stelaż sprawi, że bielizna pościelowa będzie zawsze na swoim miejscu. W przypadku, gdy posiadamy klasyczne prześcieradło, którego na razie nie chcemy zastępować nowym, warto zdecydować się na montaż gumek. Wystarczy, że wszyjemy elastyczny materiał do każdego z rogów. Przydatna może więc okazać się maszyna do szycia oraz chociaż odrobina czasu i chęci. Osoby, które nie przepadają za tego typu przeróbkami, mogą natomiast zlecić to zadanie profesjonalnemu krawcowi.
Nieco większy problem pojawia się wtedy, gdy do naszej leżanki nie pasuje żadne prześcieradło z gumką. W takiej sytuacji musimy zdecydować się na klasyczny model i każdego dnia prawidłowo zakładać go na powierzchnię spania. Aby bielizna pościelowa nie migrowała po łóżku, należy szukać wszelkich zakamarków czy szpar, do których możemy schować rogi naszego prześcieradła. Takie upychanie materiału w różnorodnych zakamarkach sprawi, że bielizna pościelowa nie będzie podatna na nasze ruchy. Warto więc wykorzystać wszelkie zagięcia i szczeliny. Pamiętajmy jedynie o tym, by nie znalazło się w nich zbyt wiele tkaniny. Może to negatywnie wpłynąć na jakość naszego snu. Na łączeniach leżanki powstanie bowiem wybrzuszenie, które z pewnością będzie bardzo wyczuwalne w trakcie wypoczynku.
Posiadając klasyczny materac, mamy naprawdę duże pole do popisu. Oprócz odpowiedniego założenia prześcieradła z gumką możemy bowiem dodatkowo wspomóc się specjalnymi taśmami ściągającymi, dzięki którym bielizna pościelowa nie będzie się zsuwać ani marszczyć. Pasy te kosztują jedynie kilka złotych, więc zdecydowanie warto spróbować. Jak to jednak działa? Taśmy wykonane są z elastycznego i rozciągającego się materiału. Na obydwu ich końcach znajdziemy specjalne klipsy, które mocujemy do rogów naszego prześcieradła. Pasy należy założyć pod materacem, tak aby przecinały się mniej więcej w połowie leżanki. Potrzebujemy więc dwóch sztuk tego produktu. Co ciekawe, taśmy ściągające do bielizny pościelowej posiadają rozmiar uniwersalny. Nie musimy więc zaprzątać sobie głowy obliczeniami, jaka długość będzie nam potrzebna. Pasy sprawdzą się bowiem zarówno w przypadku małego prześcieradła o wymiarach 90×200, jak i znacznie większego, np. w rozmiarze 180×200. Regulowana długość jest więc ich zdecydowanym atutem.
Taśmy ściągające do prześcieradła możemy oczywiście wykonać samodzielnie. W takim przypadku będziemy jednak musieli określić, jak długi pasek jest nam potrzebny (chyba że czujemy się na siłach, by wykonać taśmy z regulacją na sprzączce). Aby określić pożądany rozmiar, należy założyć bieliznę pościelową na materac i zmierzyć przekątną. Metr krawiecki musimy jednak przyłożyć nie do skraju leżanki, a w miejsce, gdzie kończy się nasze prześcieradło. Posiadając już wiedzę na temat długości pasów, wystarczy kupić odpowiednią ilość elastycznej taśmy oraz klamerki. Z każdej strony materiału mocujemy uchwyt i gotowe.
Porada: jeśli obliczona przez nas przekątna wynosi np. 100 cm, pamiętajmy, by nasz pas miał ok. 90 cm długości. Dlaczego? Aby taśmy ściągające spełniły swoją funkcję prawidłowo, muszą być delikatnie naciągnięte. W innym przypadku prześcieradło zacznie się marszczyć.
W niektórych sytuacjach może okazać się, że wyżej wymienione porady nie rozwiązują naszego problemu. Większość z nich dedykowana jest bowiem dla klasycznych materacy zakładanych na łóżko ze stelażem. Bardzo duża część z nas śpi jednak na co dzień w salonie, na rozkładanej sofie czy narożniku. Nie zawsze nałożymy więc na taką leżankę prześcieradło z gumką czy taśmy ściągające. Warto więc podejść do tematu nieco inaczej. Jak?
Decydując się na sofę bądź narożnik z funkcją spania, powinniśmy brać pod uwagę to, jakim materiałem została obita leżanka. Na śliskich tkaninach, takich jak skóra ekologiczna czy welur, prześcieradło może się ciągle przesuwać i migrować. Lepiej więc zdecydować się na inny rodzaj obicia bądź wybrać model, w którym powierzchnia spania wykończona jest odmienną tkaniną.
Porada: jeśli do tej pory bardzo dokuczał nam problem przesuwającego się prześcieradła, warto przemyśleć zakup sofy ze stelażem włoskim. Tego typu modele posiadają bowiem leżankę składającą się z ramy konstrukcyjnej oraz materaca, który możemy w każdej chwili zdjąć. Będziemy zatem w stanie nałożyć na niego prześcieradło z gumką czy taśmy ściągające.
Osoby śpiące na rozkładanej sofie czy narożniku, bardzo często decydują się na umieszczenie pod prześcieradłem specjalnego podkładu higienicznego. Ma on zapobiec pojawieniu się plam na tapicerce. Niestety, taka podkładka przeważnie wykonana jest ze śliskiego materiału. Prześcieradło zaczyna więc się po niej przesuwać oraz migrować. Lepiej zatem wybrać gumowy podkład, który powinien delikatnie “przyczepić się” do naszej leżanki oraz bielizny pościelowej. Jeśli jednak nasz problem nie został rozwiązany, musimy całkowicie zrezygnować z tego typu dodatków bądź zastąpić je prześcieradłem nieprzemakalnym z gumką.
09.10.2024 Porady
Barcelona to jedno z tych miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Przyciąga turystów z całego świata, w tym wielu Polaków. I nie ma w tym nic dziwnego! To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny klimat. Zanim jednak spakujesz walizki, warto poznać kilka ciekawostek o tym fascynującym mieście. Historia Barcelony sięga […]
Czytaj dalej03.10.2024 Aranżacja wnętrz
03.10.2024 Do wnętrz
24.11.2022 Prześcieradła
12.07.2022 Prześcieradła
30.06.2020 Prześcieradła
29.06.2020 Prześcieradła