23.09.2021 / Łazienka
Wybór brodzika często wydaje nam się podczas urządzania łazienki sprawą drugorzędną. Znacznie bardziej nasza uwaga skupia się na płytkach, modelu samej kabiny prysznicowej czy szafki pod umywalkę. Tymczasem również brodzik do kabiny prysznicowej wpływa na to, jak ostatecznie będzie prezentowało się pomieszczenie, a jego wybór wiąże się z odpowiedzią na co najmniej kilka pytań. Jak więc wybrać ten najlepszy?
Szukając idealnego brodzika, musimy kierować się nie tylko naszymi upodobaniami, lecz także wielkością łazienki, stylem pozostałych elementów jej wyposażenia czy nawet stanem naszego zdrowia. Wyższy brodzik do kabiny prysznicowej doskonale sprawdza się do kąpieli małych dzieci, natomiast może się stać problematyczny w przypadku osób starszych. Bardzo dobrze będzie prezentował się w tradycyjnej łazience lub tych w stylu vintage, ale raczej nie stworzy spójnej całości z nowoczesnym i minimalistycznym wnętrzem. Dlatego należy w sposób przemyślany decydować o typie, kształcie, wielkości czy wysokości brodzika, a także materiale, z jakiego został wykonany.
Planując zakup brodzika, na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj najbardziej będzie odpowiadał naszym wymaganiom. Wybierać możemy spośród modeli klasycznych, podłogowych lub podpłytkowych. Odróżnia je od siebie nie tylko wygląd, lecz także sposób ich montażu.
Klasyczne brodziki najczęściej montowane są bezpośrednio na wylewce lub na niewysokich nóżkach. Największą popularnością cieszą się brodziki samonośne, które można obudować płytkami, ale dostępne są także modele, które można wpuścić w podłogę. Brodziki klasyczne dostępne są w kilku kształtach, a ich wysokość najczęściej waha się od 5 do 30 cm.
Brodziki podłogowe są minimalistyczne i bardzo cienkie. Montuje się je na równi z posadzką. Najczęściej mają kształt kwadratu lub prostokąta.
Brodziki podpłytkowe montowane są pod powierzchnią podłogi na matach uszczelniających. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniego spadu w stronę odpływu. Ze względu na sposób montażu nie najlepszym pomysłem jest decydowanie się na nie na etapie wykańczania wnętrz. Ich wybór warto przemyśleć odpowiednio wcześnie, w czasie budowy lub przed generalnym remontem.
Rozmiar brodzika ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności łazienki, ale także komfortu jego użytkowania. Najmniejsze mają wymiary 60×60 cm, ale nie są one polecane do łazienki używanej na co dzień, ponieważ nie zagwarantują wygody. Najpopularniejsze są brodziki o wymiarach 80×80 cm lub 90×90 cm. Natomiast wśród modeli prostokątnych możemy znaleźć nawet takie o szerokości 100 cm i długości 180 cm. Największych nie warto wybierać do niewielkich łazienek, ponieważ utrudnią poruszanie się po niej i będą przytłaczać cały projekt. Doskonale komponują się za to w dość wąskich łazienkach, których szerokość odpowiada dłuższemu boku brodzika.
Decydując o głębokości brodzika, musimy wziąć pod uwagę, kto będzie z niego korzystał. Dla osób starszych lub niepełnosprawnych najlepiej sprawdzą się modele płytkie bądź całkowicie płaskie. Natomiast w przypadku małych dzieci, które wyrosły już z wanienki, funkcjonalne są te głębsze.
Najgłębsze mają głębokość kilkudziesięciu centymetrów, natomiast najpłytsze nieznacznie przekraczają 1 cm. Oglądając różne modele, powinniśmy mieć także na uwadze, że głębokość brodzika wiąże się z jego wysokością. Dlatego wybierając głębsze, a co za tym idzie wyższe brodziki, musimy zwrócić uwagę, czy cały prysznic swobodnie zmieści się w naszej łazience.
Wybierać możemy spośród brodzików półokrągłych, kwadratowych, prostokątnych lub pięciokątnych (mają formę kwadratu o ściętym jednym z rogów). Półokrągłe lub pięciokątne najlepiej sprawdzają w niewielkich łazienkach. Umieszczone w rogu pomieszczenia korzystnie wpływają na jego funkcjonalność. Z kolei modele kwadratowe i prostokątne doskonale pasują do nowoczesnych i minimalistycznych projektów. Są także bardzo dobrym wyborem, jeśli chcemy umieścić prysznic we wnęce.
Na komfort korzystania z brodzika duży wpływ ma także materiał, z jakiego został wykonany. Na rynku przeważają trzy grupy produktu – wykonane z akrylu, z konglomeratu i ze stali emaliowanej. Każdy z tych materiałów ma inne cechy i inną wytrzymałość.
Akryl – obecnie to prawdopodobnie najpopularniejszy materiał. Wykonany z niego brodzik do kabiny prysznicowej jest lekki, dzięki czemu nie sprawia kłopotów w czasie montażu. Jego powierzchnia jest gładka i ciepła w dotyku. Decydując się na ten materiał, musimy jednak zwracać uwagę, czy produkt został wyprodukowany z dobrej jakości akrylu wzmocnionego włóknem szklanym, który będzie odporny na uszkodzenia. Brodziki ze słabszej jakości akrylu, choć kuszą niską ceną, mogą okazać się dużym zawodem, gdy szybko zżółkną lub pojawią na nich odpryski. Warto także pamiętać, by do jego czyszczenia nie używać preparatów zawierających substancje ścierne. Drobne ubytki jak rysy czy zmatowanie można usunąć, sięgając po płynny akryl.
Konglomerat – jest to materiał półkamienny. Produkowany jest najczęściej z marmuru oraz żywicy poliestrowej. Wykonane z niego brodziki cechują się wysoką odpornością na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne. Są również odporne na zabrudzenia. Zawartość tworzyw sztucznych nadaje ich powierzchni połysk, dzięki czemu doskonale prezentują się w nowoczesnych, minimalistycznych łazienkach. Brodziki konglomeratowe możemy znaleźć w klasycznym białym kolorze, ale dostępne są także czarne, szare czy brązowe. Niestety ich cena jest znacznie wyższa, zwykle przekracza 500 zł.
Stal emaliowana – produkowane z niej brodziki nie sprawiają problemu z utrzymaniem czystości, a powleczone odpowiednio grubą warstwą emalii są bardzo wytrzymałe. Powinna mieć ona co najmniej 2,5-3 mm grubości. Podstawową wadą tego rodzaju brodzika jest chłodna powierzchnia i głośność użytkowania.
Rzadsze są brodziki ceramiczne lub wykonane z naturalnego kamienia. Te pierwsze cechują się łatwością czyszczenia, ale niestety mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Ich ceny wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Brodziki kamienne są ciężkie i bardzo wytrzymałe na uszkodzenia, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Warto także, by ich powierzchnia została lekko zmatowiona, ponieważ powierzchnia kamienia w połączeniu z wodą może stać się niebezpiecznie śliska. Brodzik do kabiny prysznicowej tworzony z fragmentów możemy znaleźć w cenie kilkuset złotych, natomiast przycinany na miarę fragment kamienia to koszt kilku tysięcy złotych.
Jak widać wybór brodzika, może być bardziej skomplikowany, niż wydaje się w pierwszym momencie. Jeśli zawsze będziemy kierować się własnymi potrzebami i dobrze przemyślimy wszystkie jego cechy, na pewno będziemy zadowoleni z zakupu. Dodatkowo poleca się także wybierać brodzik i kabinę od jednego producenta, by uniknąć możliwych problemów w czasie montażu.
Warto wiedzieć, że kabina prysznicowa może być także bez brodzika. Kiedy takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej? Sprawdź nasz artykuł https://wnetrzadlaciebie.com/kabiny-prysznicowe-z-brodzikiem-czy-bez-na-ktore-rozwiazanie-warto-sie-zdecydowac!
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
20.05.2024 Łazienka
15.05.2024 Łazienka
01.02.2024 Łazienka
19.01.2024 Łazienka