10.09.2020 / Budowa i remont
W nowoczesnym budynku, gdzie izolacja jest na wysokim poziomie, moc chłodnicza potrzebna latem jest zbliżona do mocy grzewczej potrzebnej podczas największych mrozów. Budynki są coraz bardziej szczelne, z dużymi przeszkleniami, przez co latem szybko się nagrzewają i wymagają odpowiedniego systemu chłodzenia. W artykule eksperci Vaillant przedstawiają sposoby chłodzenia budynku przy pomocy pompy ciepła oraz wentylacji mechanicznej.
Z tekstu dowiesz się:
Nowoczesne pompy ciepła oprócz przygotowania ciepłej wody i ogrzewania budynku mogą służyć do chłodzenia w okresie letnim. W najbardziej popularnych pompach ciepła powietrze-woda możliwe jest odwrócenie obiegu czynnika chłodniczego tak, aby sprężarka wytwarzała chłód w okresie letnim. Skraplacz staje się parownikiem, a parownik skraplaczem. Dzięki temu energia jest odbierana z wnętrza budynku, a ciepłe powietrze wywiewane z jednostki zewnętrznej.
Pompa ciepła w trybie chłodzenia ma nieznacznie mniejszą moc w porównaniu z mocą grzewczą, jednak odpowiednio dobrane urządzenie umożliwia zarówno skuteczne grzanie, jak i chłodzenie.
Jeśli wybierasz gruntową pompę ciepła, masz do wyboru dwie technologie chłodzenia.
Urządzenie chłodzące już wybrane – pora zastanowić się, jak przekazać ten chłód do budynku. Do ogrzewania pompą ciepła najczęściej wybierane jest ogrzewanie podłogowe lub grzejniki. O ile chłodzenie podłogówką jest możliwe, to grzejnikami byłoby to zupełnie nieefektywne. Aby zwiększyć ich skuteczność, konieczna byłaby bardzo niska temperatura zasilania, która prowadziłaby do wykroplenia się wilgoci na powierzchni grzejnika. A to skutkowałoby pojawieniem się kałuży pod grzejnikiem, która może uszkodzić podłogę.
Chłodzenie poprzez podłogówkę jest bardziej efektywne, jednak jeśli temperatura zasilania będzie za niska, na powierzchni podłogi również może pojawić się wilgoć. Sterownik Vaillant multiMatic VRC 700 jest wyposażony w czujnik wilgotności, który kontroluje temperaturę zasilania tak, aby nie przekroczyła ona punktu rosy i wilgoć nie pojawiła się na podłodze. Moc chłodnicza jednego metra kwadratowego podłogówki to około 20 W. Jest to wartość, która powstrzymuje zyski słoneczne i wydłuża czas nagrzewania się budynku nawet przy dużych przeszkleniach.
Najbardziej efektywnym sposobem chłodzenia z wykorzystaniem pompy ciepła są klimakonwektory. W ofercie firmy Vaillant znajdziesz klimakonwektory typu konsola przypominające wyglądem grzejniki, które dodatkowo są wyposażone w wentylator skuteczniej emitujący zarówno ciepło, jak i chłód. Dzięki temu efektywność się zwiększa, a temperatura zasilania w trybie chłodzenia może być wyższa. Mimo to należy pamiętać, że pod każdy klimakonwektor należy poprowadzić przewód do odprowadzania skroplin.
Innym typem tych urządzeń jest klimakonwektor ścienny przypominający typową jednostkę wewnętrzną klimatyzacji o estetycznym wyglądzie. Szeroka gama urządzeń umożliwia chłodzenie zarówno małych, jak i większych pomieszczeń. Moc pojedynczego urządzenia to od 2,39 kW do 4,47 kW, a więc chłodzą jak klimatyzatory.
Dla pomieszczeń biurowych dostępne są również klimakonwektory kasetowe oraz jednostki kanałowe. Należy jednak znać moc chłodniczą urządzenia. Warto również wykonać projekt, który oszacuje zapotrzebowanie budynku. Doradcy Vaillant pomogą w odpowiednim doborze urządzenia zarówno do domu, jak i do biura.
Głównym zadaniem wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest wymiana powietrza oraz odzysk ciepła w okresie grzewczym tak, aby zapotrzebowanie na nie z urządzenia grzewczego było jak najmniejsze. Podczas ciepłych dni powietrze nawiewane jest schładzane powietrzem wywiewanym z pomieszczenia. Dzięki wentylacji mechanicznej pomieszczenia nie nagrzewają się tak szybko jak przy otwartych oknach. Z kolei w letnie wieczory, gdy powietrze w pomieszczeniu jest cieplejsze niż to na zewnątrz, wykorzystywany jest bypass, który umożliwia ominięcie wymiennika ciepła.
W rekuperatorach w domu jednorodzinnym najczęściej nie stosuje się chłodnic powietrza ze względu na to, że wydatek nawiewu, ciepło właściwe powietrza oraz jego gęstość są zbyt małe. Biorąc pod uwagę wszystkie te wartości, nie uzyskasz satysfakcjonującej mocy chłodniczej, dlatego należy wybrać inne metody chłodzenia.
Pamiętaj, że głównymi zadaniami wentylacji mechanicznej jest odzysk ciepła oraz filtracja, aby w domu było zawsze czyste powietrze. O odpowiednią temperaturę powietrza zarówno latem, jak i zimą zadbasz przy użyciu pompy ciepła.
14.10.2024 Aranżacja wnętrz
Urządzanie małego salonu fryzjerskiego wiąże się z wyzwaniami. Jednak przy odpowiednim podejściu możliwe jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, w której praca będzie przyjemnością. Mały salon fryzjerski może stać się ulubionym miejscem klientów, do którego będą z chęcią wracać. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, tworząc jego aranżację. Podpowiadam, jak […]
Czytaj dalej09.10.2024 Porady
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
29.04.2024 Do wnętrz
02.01.2024 Aranżacja wnętrz
04.09.2023 Salon
04.09.2023 Współpraca