02.05.2022 / Do wnętrz
Jodełka wraca do łask. Jest ona bardzo modna nie tylko na podłogi, ale również w formie okładziny ściennej. Ten uniwersalny wzór pasuje do wielu stylów i sprawdzi się na każdym metrażu. Jeśli więc marzysz o podłodze w jodełkę, to nie wahaj się zrealizować tego pomysłu.
Tradycyjna jodełka to drewniany parkiet. Nie sprawdzi się on niestety w każdym wnętrzu i nie jest na każdą kieszeń, ale na szczęście oprócz niego, do wyboru mamy kilka nowoczesnych i trwałych rozwiązań, które możemy wykorzystać w każdym pomieszczeniu domu. Poznaj ciekawe trendy wnętrzarskie z zastosowaniem jodełki oraz techniczne możliwości jej zastosowania w pomieszczeniach.
Czy jodełka na podłodze jest modna? Choć to rozwiązanie kojarzy nam się raczej z dawnymi czasami, to jednak wpisuje się ono idealnie w wiele bardzo modnych obecnie trendów w aranżacji wnętrz. Jednym z nich jest choćby ponadczasowy i nigdy niewychodzący z mody styl klasyczny, w którym podłoga w jodełkę obroni się zawsze.
Drugim bardzo popularnym stylem, do którego będzie pasować podłoga w jodełkę, jest vintage. Stylizowane na epokowe, lecz z nutką nowoczesności wnętrza są prawdziwym hitem.
Jodełka na podłodze, ale i na ścianach to również idealne rozwiązanie do mieszkań i domów urządzonych w stylach sielskich, do których zaliczamy styl wiejski, rustykalny, modern barn, czy cottage.
Ten ponadczasowy wzór z powodzeniem możemy przemycić także do pomieszczeń w stylu skandynawskim, orientalnym oraz najmodniejszym obecnie ekologicznym.
Chcąc położyć w mieszkaniu podłogę w jodełkę, do wyboru mamy kilka różnych opcji.
Pierwszą z nich jest klasyczny drewniany parkiet. Takie rozwiązanie jest uważane za najbardziej eleganckie i prestiżowe, ale jest także najdroższe, trudne w montażu, a podłoga wymaga systematycznej specjalistycznej pielęgnacji.
Co prawda dobrze zabezpieczony parkiet jest dosyć trwały, ale musimy pamiętać, że z czasem nawet najlepsze drewno będzie się ścierać i zużywać. Na pewno większych nakładów pracy i pielęgnacji będzie wymagał parkiet w jodełkę o klepkach olejowanych, natomiast ten lakierowany będzie trwalszy i łatwiejszy do utrzymania w czystości.
Drugą opcją są panele. Panele ze wzorem jodełki do złudzenia przypominają podłogi z naturalnego drewna. Są jednak od nich dużo tańsze, łatwiejsze w montażu i pielęgnacji. Do wyboru mamy panele laminowane lub panele winylowe. Oba rodzaje są piękne i trwałe. Jeśli zdecydujemy się na panele laminowane, wybierzmy takiej o dobrej klasie twardości i ścieralności.
Pamiętajmy, że laminat, choć oczywiście jest odpowiednio impregnowany przez producenta, to jednak nie jest w pełni odporny na działanie wilgoci i może odkształcać się na przykład pod wpływem zalegającej wody.
Unikniemy tego problemu, decydując się na w pełni odporne na wilgoć nowoczesne panele winylowe, które można bez obaw stosować także w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia. W porównaniu z tymi laminowanymi są one także lżejsze, co znacznie ułatwia transport i łatwiejsze w montażu, ponieważ do ich przycinania wystarczy zwykły ostry nóż do tapet- nie będzie potrzebna piła.
Trzecią bardzo ciekawą opcją jest glazura o wyglądzie drewna. Nowoczesne płytki podłogowe o powierzchni imitującej drewno naprawdę są na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia od prawdziwego parkietu.
Oczywiście wśród dostępnych wzorów znajdziemy również te w klasyczną jodełkę. Ich ogromną zaletą jest duża trwałość i wytrzymałość. Są w pełni odporne na działanie wody, nie ulegają zarysowaniom i nie ścierają się tak szybko, jak podłoga z drewna. Będą więc świetnym wyborem na przykład do łazienek czy na korytarz.
Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich. Nie będzie nam odpowiadać, jeśli lubimy czuć naturalne ciepłe drewno pod stopami. Powierzchnia płytek jest twarda i zimna. Oczywiście można pod nimi zastosować ogrzewanie podłogowe, jednak różnica pomiędzy płytkami ceramicznymi a drewnem w dotyku zawsze będzie bardzo wyraźnie odczuwalna.
Ponadczasowa elegancja i prostata- z tymi cechami kojarzy nam się jodełka na podłogach. Nadal niewiele osób decyduje się na zastosowanie tego materiału na ścianach, a szkoda, bo efekt jest naprawdę bardzo ciekawy.
Jodełka w jasnych kolorach- biała bądź w odcieniach naturalnego jasnego drewna bardzo poszerza perspektywę pomieszczeń. Sprawia, że wyglądają na bardziej przestronne i jaśniejsze. Jest to więc świetny pomysł, nie tylko jak mogłoby się wydawać do dużych wnętrz, ale również do tych o niewielkim metrażu. Jasna jodełka na ścianie to na przykład strzał w dziesiątkę w ciemnym i małym przedpokoju.
Pamiętajmy także o tym, że jodełka nie musi być jednokolorowa. Możemy więc stworzyć z niej na ścinanie bardzo interesujący wzór. Otwiera to na jodełkę wnętrza modernistyczne i minimalistyczne, w których taka dekoracja ścienna może być przewodnim motywem pomieszczenia.
Nie obawiajmy się stosować okładziny w jodełkę na ścianach. Jest ona bardzo trwała, ma dużą odporność na zabrudzenia i działanie wilgoci. Materiał ten możemy więc zastosować bez obaw nie tylko w korytarzu, jadalni, sypialni czy salonie, ale również w tak wymagających pomieszczeniach, jak kuchnia albo łazienka.
Nie martwmy się, że materiał zwilgotnieje, zapleśnieje i odkształci się. Pamiętajmy, że jodełka ścienna wcale nie musi być wykonana z naturalnego drewna tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego parkietu.
Decydując się na zastosowanie jodełki na ścianach, zwłaszcza w pomieszczeniach wilgotnych, warto skorzystać z nowoczesnych trwałych, lekkich i odpornych na działanie wody oraz zmiennych temperatur opcji. Najlepszym wyborem będą tutaj panele winylowe ze wzorem jodełki. Są lekkie, łatwe w montażu i pielęgnacji, a także mają atrakcyjne ceny.
Choć jest to dosyć specyficzny wzór, to cechuje go duża uniwersalność. Jest klasyczny i ponadczasowy, dzięki czemu daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Najczęściej na podłogę w jodełkę decydujemy się podczas urządzania mieszkania w takich stylach jak vintage, klasyczny, glamour czy art deco oraz w ich nowoczesnych wariacjach jak na przykład modern classic. Podłoga czy ściany w jodełkę to także świetny pomysł we wnętrzach zaprojektowanych w stylu eko oraz wiejskim, czy rustykalnym.
Dodatków, które będą pasować do jodełki jest więc naprawdę wiele. Począwszy od klasycznych i bardzo eleganckich sztukaterii na sufitach i ścianach, marmurów i innych rodzajów kamienia naturalnego, a także epokowych bądź stylizowanych na epokowe mebli, poprzez nowoczesne dodatki z metalu i szkła, aż do przytulnych romantycznych elementów wykonanych z miękkich tkanin jak welur.
Szczególnie polecane są metaliczne dodatki i elementy wykończenia wnętrz, które można dopasować do każdego stylu. Do wyboru mamy takie w kolorze srebrnym, klasycznie złotym, w odcieniu różowego złota, miedzianym czy stalowym. Jeśli chodzi o dobór kolorów to utaj wszystko zależy od naszego gustu, stylu, w jakim urządzone jest wnętrze oraz koloru naszej jodełki.
10.12.2024 Budowa i remont
Rąbanie drewna, zwłaszcza jeśli jest go dużo, należy do ciężkich fizycznych prac. Warto więc ułatwić sobie to zadanie doborem odpowiedniego sprzętu. Jaka siekiera do rąbania drewna będzie najlepsza? Do wyboru masz kilka rodzajów tych narzędzi, a przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś też przyjrzeć się parametrom konkretnej siekiery. Jakim? […]
Czytaj dalej06.12.2024 Aranżacja wnętrz
04.12.2024 Współpraca
28.05.2024 Aranżacja wnętrz
27.05.2024 Wystrój wnętrz
27.05.2024 Wystrój wnętrz
10.04.2024 Wystrój wnętrz