22.03.2022 / Wystrój wnętrz
Dość powszechnie spotykanymi materiałami stosowanym do wykańczania podłóg są płytki, drewno i panele. Choć wydaje się, że nie mają innych konkurentów, to jednak coraz bardziej na popularności zyskują podłogi winylowe. Skąd taki trend? Jakie zalety mają podłogi winylowe i gdzie można je stosować? O tym w dalszej części artykułu.
Podłogi winylowe wykonuje się z paneli lub płytek winylowych. Jak sama nazwa wskazuje, głównym elementem budulcowym w przypadku tego materiału wykończeniowego jest polichlorek winylu, czyli syntetyczny plastik, zawierający w swoim składzie węgiel, wodór i chlor.
Choć wielu z nas termin „podłoga winylowa” kojarzyć się może ze znanym w okresie PRL linoleum, to w praktyce okazuje się, że współczesne panele winylowe to coś zupełnie innego, zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym.
Jedną z kluczowych zalet podłóg wykonanych z paneli winylowych jest ich trwałość. Dzieje się tak za sprawą warstwowej budowy – poszczególne elementy paneli winylowych produkowane są z winylu połączonego z włóknistym rdzeniem. Całość pokrywa natomiast nadrukowana warstwa wybranego wzoru oraz wierzchnia warstwa użytkowa, która zabezpiecza całość przed różnego rodzaju uszkodzeniami.
Użytkownicy podłóg wykonanych z paneli winylowych doceniają je także ze względu na właściwości hydrofobowe. Zalanie, wilgoć czy para wodna nie wpływają negatywnie na ich stan wizualny i techniczny, przez co z powodzeniem mogą one być stosowane w kuchniach czy łazienkach.
Co istotne, panele winylowe są również łatwe do utrzymania w czystości. Gładka powierzchnia jest odporna na plamy, zabrudzenia i mało efektowne przebarwienia, o które nie trudno szczególnie na często uczęszczanych powierzchniach.
Zaletą paneli winylowych jest również szeroka dostępność wzorów, deseni i kolorów. Mogą one imitować naturalne drewno, kamień, a także płytki. Z tego względu bez problemu dopasujesz je do własnych preferencji, charakteru wnętrza, jak i pozostałych materiałów wykończeniowych.
Warto także wspomnieć, że panele winylowe cechuje bardzo dobra akustyka. Skutecznie wyciszają odgłosy, co z pewnością ma duże znaczenie szczególnie w przypadku osób mieszkających w blokach.
Choć panele winylowe mają wiele zalet, to jednak musimy mieć świadomość, że dostępna na rynku oferta tego typu artykułów wykończeniowych jest naprawdę duża, a co za tym idzie, można trafić na produkty z tak zwanej „niższej półki”.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji i wyborem konkretnego produktu warto więc zwrócić uwagę na klasę użyteczności. W miejscach intensywnie użytkowanych zalecane są panele winylowe o klasie 23. Duże znaczenie ma również grubość warstwy ścieralnej – ta, aby była trwała i odporna na uszkodzenia, powinna mieć średnio od 0,30 do 0,40 mm.
Panele winylowe zamontować można na niemal każdym podłożu. Nadają się do położenia na wylewkę, jak i już gotowe podłogi. Z racji swojej cienkości można z ich pomocą przeprowadzić szybką metamorfozę wnętrza, po prostu przyklejając je do istniejącego podłoża. Należy przy tym jedynie pamiętać, aby powierzchnia była prosta i aby nie znajdowały się na niej miejscowe nierówności.
Dokładnych wytycznych co do montażu paneli winylowych należy szukać w informatorach udostępnianych przez producentów. Niektóre z nich wymagać mogą specjalnych podkładów, jedne mogą być montowane na klej, inne na znany ze zwykłych paneli system „klik”.
Z całą jednak pewnością montaż paneli winylowych jest prosty i szybki w realizacji. Z racji swojej giętkości można je z łatwością przyciąć zgodnie z potrzebami, co tym bardziej przemawia za wyborem tego rodzaju materiału do wykończenia podłóg w domu, mieszkaniu czy obiektach użyteczności publicznej.
Wraz z rosnącą popularnością paneli winylowych na rynku pojawiło się wiele ich rodzajów o zróżnicowanych deseniach, fakturach i kolorach. Dziś podłogi wykonane z paneli winylowych doskonale imitują naturalne drewno, płytki, kamień czy beton (zobacz panele winylowe w Arcydom – arcydom.pl/panele-winylowe).
Dzięki tak szerokiej ofercie doskonale prezentują się one niemal w każdym wnętrzu – utrzymanym w stylu nowoczesnym, loftowym, skandynawskim, boho czy new hampton. Warto więc bliżej poznać ich możliwości, aby móc cieszyć się modną i designerską podłogą we własnym domu.
24.04.2025 Do wnętrz
Jaki żyrandol wybrać do nowoczesnego salonu? Które modele są obecnie modne i często wybierane do klasycznie urządzonych salonów? Na jakie praktycznie i funkcjonalne aspekty zwracać uwagę? Salon – miejsce dla reprezentatywnego oświetlenia Salon to najczęściej największe pomieszczenie w domu lub mieszkaniu. Ma reprezentacyjny charakter – to tu najczęściej zapraszamy gości , […]
Czytaj dalej31.03.2025 Sprzątanie
07.02.2025 Wystrój wnętrz
28.01.2025 Wystrój wnętrz
28.05.2024 Aranżacja wnętrz
27.05.2024 Wystrój wnętrz