03.02.2020 / Wystrój wnętrz
Każdy, kto staje przed zadaniem aranżacji swojego mieszkania zadaje sobie najczęściej jedno bardzo ważne pytanie – zdecydować się na kuchnię i salon razem czy osobno? Obydwa rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety. Należy więc dokładnie rozważyć każde za i przeciw, by być ostatecznie w stu procentach zadowolonym ze swojego wyboru. W podjęciu decyzji pomocny może okazać się artykuł, który przygotowaliśmy. Postaramy się znaleźć w nim odpowiedź na pytanie: kuchnia i salon – razem czy osobno? Sprawdź!
Zwolennicy łączenia kuchni z salonem wielokrotnie podkreślają, że jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest zdecydowane powiększenie przestrzeni. Wyznaczając jedno duże pomieszczenie, całe mieszkanie staje się bowiem optycznie o wiele większe. Wszystko dzięki małej ilości ścian oraz różnego typu zakamarków. Jest to więc wspaniały sposób na aranżację małego lokum w bloku. Dodatkowo łącząc ze sobą te dwa pomieszczenia jest nam łatwiej przeprowadzać niektóre codzienne czynności. Otwarta przestrzeń sprawdza się bowiem najlepiej podczas przyjęć czy zwykłego gotowania. Możemy utrzymać kontakt z resztą osób przebywających w mieszkaniu, przy jednoczesnym wykonywaniu swoich obowiązków.
Aby jednak wyznaczyć lekką granicę między kuchnią a salonem, dobrze jest zdecydować się na umieszczenie wyspy kuchennej czy barku. Takie elementy staną się ciekawym uzupełnieniem całej aranżacji, a przy okazji będą bardzo praktyczne. Niektórzy wybierają także innowacyjne rozwiązanie, jakim jest mała ścianka działowa. Dzięki niej pomieszczenia nadal są ze sobą połączone, jednak utworzona w ten sposób „zapora” pozwala na lepsze rozłożenie mebli znajdujących się w pokoju dziennym. Dzięki niej jesteśmy bowiem w stanie wyznaczyć np. mały salon z jadalnią. Aranżacje takich mieszkań warto podejrzeć w Internecie czy czasopismach. Być może przeglądając gotowe rozwiązania znajdziemy coś, co w pełni zaspokoi wszystkie nasze potrzeby.
Nawet jeśli wspomniany wcześniej pomysł na salon z jadalnią oraz kuchnią coraz bardziej do nas przemawia, warto poznać kilka wad takiego rozwiązania. Przede wszystkim bardzo ciężko uniknąć sytuacji, w której zapachy przygotowywanych potraw rozprzestrzeniają się po całej dostępnej przestrzeni. Przez brak ścian cała woń unosząca się w kuchni, będzie przemieszczać się do reszty mieszkania. Należy więc zadbać o odpowiednią wentylację, montując np. nowoczesne okapy kuchenne. Dodatkowo warto pamiętać, że podczas gotowania wytwarza się duża ilość pary wodnej oraz wilgoci. Cząsteczki wody będą więc osiadały zarówno na meblach, jak i sprzętach AGD. Połączenie kuchni z salonem wymaga także od nas regularnego sprzątania. Nie możemy pozwolić sobie na pełny zlew oraz liczne produkty rozłożone na blacie. Każdy, kto przebywa w naszym mieszkaniu, będzie bowiem dokładnie widział cały nasz bałagan. Akustyka takiego miejsca również może przysporzyć nam wiele problemu. Wszystko, co dzieje się w kuchni, będzie słychać w salonie i na odwrót.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy więc dokładnie zastanowić się, które rozwiązanie będzie dla nas lepsze. Kuchnia połączona z salonem ma wiele zalet, ale także i wad. Do małych mieszkań teoretycznie bardziej praktycznym rozwiązaniem byłoby zaaranżowanie jednej większej przestrzeni. Jednak jeśli nie mamy osobnej sypialni, musimy liczyć się z dużą ilością hałasu oraz osiadających, np. na pościeli, zabrudzeniach oraz zapachach kuchennych. Wybór należy jednak do nas samych.
22.09.2023 Wystrój wnętrz
Lampy LED są dostępne w różnych kształtach – mogą być kwadratowe, okrągłe i prostokątne. Dzięki zaawansowanej technologii LED, oferują nie tylko estetykę i modny design, ale także energooszczędność, trwałość i szerokie możliwości aranżacyjne. W tym artykule przyjrzymy się różnym ich rodzajom oraz ich zastosowaniom, a także dowiemy się, dlaczego warto wybrać […]
Czytaj dalej22.09.2023 Budowa i remont
21.09.2023 Dekorowanie
22.09.2023 Wystrój wnętrz
16.08.2023 Wystrój wnętrz
21.07.2023 Wystrój wnętrz
20.07.2023 Wystrój wnętrz