19.01.2020 / Pokój dziecka
Każde dziecko – od noworodka po ucznia – potrzebuje odpowiednio dobranych mebli. Zachowanie prawidłowej pozycji podczas nauki, zabawy i snu jest warunkiem właściwego rozwoju dziecka; wygodne, ergonomiczne meble zwiększają także bezpieczeństwo malucha. Każdy rodzic wie, jak szybko rosną nasze pociechy, a wymiana umeblowania to spory wydatek. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest zakup mebli rosnących wraz z dzieckiem, które pozostaną z nim przynajmniej przez kilka lat.
Urządzanie pokoju dziecięcego zaczynamy od łóżeczka; na ogół czeka ono na małego właściciela jeszcze przed jego przyjściem na świat. Aby sprzęt służył jak najlepiej i dziecku i rodzicom, warto wybrać model z regulacją wysokości materaca. W pierwszych miesiącach życia malucha można ustawić go wyżej. Dzięki temu nie musisz głęboko się schylać, wkładając lub wyjmując bobasa z łóżeczka – a ponieważ będziesz robić to wiele razy w ciągu dnia, podwyższony stelaż ochroni Cię przed uciążliwym bólem pleców.
Chcesz wiedzieć jak dopasować pościel dla dziecka do wystroju jego pokoju? – Dowiedz się tego z naszego artykułu!
Kiedy maluch podrośnie, zacznie się kręcić i wstawać. To moment na obniżenie materaca: niemowlę nie poradzi sobie ze sforsowaniem wysokiego oparcia i nie wypadnie z łóżeczka. W wielu modelach można także wyjąć kilka szczebelków lub zdjąć cały bok. Funkcję tę docenią zwłaszcza rodzice starszych dzieci. Jeśli maluch sięga swobodnie nogami do podłogi, po wyjęciu szczebelków może sam wychodzić z łóżeczka. Po demontażu całego boku mebel będzie pełnić funkcję sofy, np. podczas oglądania bajek czy gier planszowych.
Niektóre łóżeczka posiadają szynowe stelaże, który umożliwia rozsunięcie mebla na długość. W ten sposób przestrzeń do spania rośnie razem z dzieckiem. Kiedy zaś mały właściciel łóżeczka przekaże je „w spadku” młodszemu bratu lub siostrze, łatwo zsuniesz stelaż z powrotem. Czasami zmiana długości łóżka pociąga za sobą konieczność wymiany materaca – jednak i tak rozwiązanie to jest tańsze i wygodniejsze, niż zakup nowego mebla.
W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć także stolika do jedzenia, rysowania i zabawy. Najmłodsze dzieci korzystają z krzesełek do karmienia, wyposażonych w blat. Mebel przydaje się nie tylko podczas posiłków: wystarczy, że wybierzesz model typu 2w1 z dodatkowym dużym blatem, a w razie potrzeby zmienisz go w pełnowymiarowy stolik. Kilkulatkowi wystarczy już klasyczny stolik lub biurko z regulacją wysokości. Sprzęt tego typu będzie towarzyszyć mu przez długi czas, zarówno przy pierwszych próbach z kredkami i blokiem, jak i odrabianiu zadań domowych.
Każda zmiana gabarytów mebli zaznacza kolejny etap rozwoju dziecka. Z biegiem czasu zmieniają się jego potrzeby i gust, dlatego co jakiś czas warto odświeżyć umeblowanie pokoju. Renowacja nie oznacza tu rewolucji: przykładowo, zamiast wymiany całego systemu przechowywania, wystarczy założyć w szafkach nowe fronty w aktualnie ulubionym kolorze małego lokatora. Dzięki temu odmienisz wystrój pokoju w jedno popołudnie, nie wydając przy tym dużych sum. Wymienne fronty do mebli Ikea uratują Cię także w sytuacjach awaryjnych, np. gdy maluch potraktuje drzwi szafki jako pole do radosnej twórczości i zostawi na nich niezmywalne ślady.
03.10.2024 Aranżacja wnętrz
Materiał partnera Każdy dom to nie tylko przestrzeń do życia, ale również miejsce, które odzwierciedla charakter i osobowość swoich mieszkańców. Kobiety od wieków przywiązują dużą wagę do estetyki i funkcjonalności swojego otoczenia. Wśród wielu elementów wyposażenia wnętrz, szafki z szufladkami wyróżniają się jako doskonałe rozwiązanie dla tych, które cenią porządek, […]
Czytaj dalej03.10.2024 Do wnętrz
01.10.2024 Do wnętrz
19.08.2024 Pokój dziecka
25.03.2024 Pokój dziecka
16.02.2024 Pokój dziecka
30.01.2024 Pokój dziecka