01.03.2021 / Dekorowanie
Pilea peperomiowata zwana pieniążkiem uważana jest za roślinę przynoszącą szczęście i bogactwo. Specjaliści do Feng Shui są zdania, że roślina ta powinna znaleźć się w każdym domu oraz biurze. Wspomoże ona prawidłowy przepływ energii, korzystnie wpływając na nasze zdrowie, samopoczucie oraz sytuację materialną. Urocze okrągłe liście pilei przypominają kształtem monety, dlatego właśnie roślinę tę potocznie nazywa się pieniążkiem.
Pilea pieniążek jest rośliną bardzo dekoracyjną i łatwą w uprawie. Nie ma dużych wymagań i nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Dosyć szybko się rozrasta, a jej efektowne intensywnie zielone liście wyglądają pięknie w każdym wnętrzu. Roślina ta będzie się ładnie prezentować zarówno w nowocześnie urządzonym biurze czy mieszkaniu, eleganckim lofcie w kamienicy, jak i w rustykalnym wiejskim domu. Dowiedz się więcej o uprawie pilei peperomiowatej.
Ten gatunek jest wyjątkowo dekoracyjny. Przepiękne okrągłe blaszki liściowe osadzone są na długich wiotkich ogonkach. Liście mają intensywnie zielony kolor, są grube, skórzaste i błyszczące. Roślina ma lekko przewieszający się pokrój. Młode rośliny mają formę kępiastą, natomiast starsze często gubią część dolnych liści i wyrastają nieco w górę, co sprawia, że nabierają drzewkowatego wyglądu. Kiedy tylko zauważymy, że roślina zaczyna rosnąć w górę, warto od razu zacząć usztywniać jej łodygę palikiem. Dzięki temu zapobiegniemy jej niekontrolowanemu wyginaniu się i pilea będzie miała ładny pokrój.
Zdarza się, że latem roślina kwitnie, wytwarzając niewielkie, puszyste i dosyć niepozorne żółto- zielone kwiaty. U podstawowego gatunku pieniążka liście są jednobarwne i mają soczyście zielony kolor. Do wyboru mamy jednak również bardzo interesujące odmiany o innym zabarwieniu liści.
Pilea peperomiowata Pilea pepromioides to gatunek tropikalny wywodzący się z Chin. Roślina nie jest odporna na niskie temperatury, dlatego nadaje się wyłącznie do uprawy domowej. Latem możemy ją co prawda wystawić na balkon lub taras, ale należy uważać, aby nie narażać jej na bardzo silne bezpośrednie promieniowanie słoneczne, ponieważ może to prowadzić do poparzenia listków. Natomiast jesienią, pamiętajmy o zabraniu rośliny do mieszkania, zanim temperatura powietrza na dworze spadnie poniżej 10 stopni.
W latach 80 i 90 XX wieku pilea pieniążek była niezwykle popularną domową rośliną doniczkową. Później nieco o niej zapomniano, ale teraz wraca do łask i z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Zanim udamy się po roślinę do kwiaciarni lub centrum handlowego, warto poznać jej wymagania uprawowe.
Pieniążek to roślina łatwa w uprawie, szybko rosnąca i bardzo dekoracyjna. Jeśli zadbamy o to, by czuła się w naszym mieszkaniu dobrze, to będzie cieszyć oko przez lata. Przyjrzyjmy się zatem bliżej wymaganiom uprawowym tej niezwykle dekoracyjnej rośliny:
Pilea preferuje stanowiska półcieniste. Postawmy więc doniczkę z rośliną w takim miejscu, gdzie będzie jasno, ale światło będzie rozproszone. Gatunek ten jest wrażliwy na ostre słońce, które może poparzyć liście rośliny. Dlatego, nie zaleca się jej stawiania na parapecie okna wychodzącego na południe, gdzie słońce silnie operuje przez większość dnia.
Pamiętajmy także, aby stanowisko dla pileii było zaciszne osłonięte od wiatru, ponieważ szkodzą jej przeciągi. Pieniążek jest gatunkiem ciepłolubnym. Najlepiej czuje się w temperaturze 20-24 stopni. Zimą może ona być nieco niższa. Nigdy jednak nie trzymajmy doniczki z pieniążkiem w pomieszczeniu, gdzie temperatura zimą spada poniżej 10 stopni (na przykład w nieogrzewanej oranżerii).
Warto też zapewnić roślinie dobrą wilgotność powietrza. Będzie się ona świetnie czuła, stojąc w pobliżu nawilżacza powietrza. Możemy również ustawić obok niej na parapecie podstawek z keramzytem lub żwirkiem wypełniony wodą.
Pilea preferuje umiarkowanie wilgotne żyzne podłoże. W praktyce możemy wykorzystać każdą dobrej jakości uniwersalną ziemię ogrodniczą o lekko kwaśnym odczynie. Unikajmy sadzenia pieniążka w bardzo lekkiej torfowej i szybko przesychającej ziemi.
Roślinę podlewamy umiarkowanie. Nie dopuszczamy zarówno do całkowitego przeschnięcia podłoża w doniczce, jak i do jego zbytniego zalania. Przesuszone rośliny więdną, a ich liście żółkną i usychają. Natomiast przelewanie pieniążka skutkuje szybkim gniciem rośliny.
W miesiącach letnich możemy raz na 3-4 tygodnie zasilić pieniążka odżywką mineralną do roślin doniczkowych.
Pilea to gatunek, który z łatwością samodzielnie rozmnożymy. Pieniążek wytwarza bowiem odrosty korzeniowe, które wystarczy oddzielić od rośliny matecznej i posadzić w nowej doniczce.
Jeśli mamy starszy egzemplarz pieniążka, który stracił już nieco swój ładny pokrój, możemy go odmłodzić, robiąc z niego sadzonkę pędową wierzchołkową. Wystarczy po prostu ściąć wierzchołek rośliny, a następnie ukorzenić go w wazonie czy słoiku z wodą i posadzić. Możemy też wsadzić do ziemi świeżo pobraną sadzonkę po uprzednim potraktowaniu łodyżki preparatem ukorzeniającym.
Poza podlewaniem i palikowaniem pędu głównego roślina nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Warto pamiętać o regularnym usuwaniu zniszczonych liści, a latem przekwitniętych kwiatków. Pamiętajmy, że gatunek ten nie lubi przycinania, które może powodować gnicie i zamieranie rośliny.
Pilea rzadko choruje, a jeśli już zauważymy, że liście rośliny zżółkną lub opadają, najczęściej jest to wynikiem jej przechłodzenia, narażenia na przeciągi lub przelania. Raczej nie jest ona również atakowana przez szkodniki. Jeśli jednak latem zdecydujemy się wystawić roślinę na balkon lub taras, wówczas regularnie sprawdzajmy, czy nie zaczynają się na niej pojawiać mszyce i od razu usuwajmy je z rośliny.
Nie masz ręki do kwiatów i poszukujesz niewymagających roślin doniczkowych? Kliknij i przeczytaj nasz artykuł: https://wnetrzadlaciebie.com/kwiaty-dla-kazdego-niewymagajace-rosliny-doniczkowe
03.09.2024 Porady
Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja, która często wiąże się z chwilą refleksji i pamięci o bliskich. W Trójmieście, regionie bogatym w historię i kulturę, możliwości wyboru nagrobka są liczne, a różnorodność dostępnych opcji może przytłaczać. Jak wybrać odpowiedni nagrobek w Trójmieście? Zrozumienie lokalnych przepisów Przed dokonaniem wyboru nagrobka w Trójmieście, warto zapoznać […]
Czytaj dalej03.09.2024 Kuchnia i jadalnia
30.08.2024 Style wnętrzarskie
17.06.2024 Budowa i remont
10.06.2024 Ogród
19.04.2024 Ogród
19.04.2024 Ogród