31.08.2020 / Ogród
Bez względu na to, czy posiadasz duży ogród pełen kwiatów i krzewów owocowych, niewielkie kwiatowe rabatki, czy też może jedynie kawałek trawnika, z pewnością zależy Ci na tym, by rośliny prezentowały się jak najlepiej. Zdążyłeś też już zapewne zauważyć, że zadowalające efekty przynosi przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja i używanie specjalistycznego sprzętu. O trawę pomaga zadbać kosiarka spalinowa 7 KM, o przycinanie większych drzew i krzewów specjalne nożyce na wysięgniku. Podstawą wzrostu roślin jest jednak żyzna gleba. By ją odpowiednio spulchnić, najlepiej skorzystać z glebogryzarki. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z jej zalet, często nie wie też, jakiej glebogryzarki Powermat potrzebuje jego ogród. Przyjrzeliśmy się więc najważniejszym cechom urządzeń tego typu. Na co zwracać uwagę, by dobrze dopasować glebogryzarkę do zadań, jakie czekają na nią akurat w Twoim ogrodzie?
Zanim przejdziemy do porównania najważniejszych opcji, które pozwolą dopasować odpowiednie urządzenie do warunków panujących w Twoim ogrodzie, warto uzmysłowić sobie, w jaki konkretnie sposób glebogryzarka pomoże Ci w pielęgnacji tego zakątka działki. Głównym powodem, dla którego warto się w nią zaopatrzyć, jest możliwość efektywnego spulchniania ziemi. By rośliny w naszym ogrodzie dobrze rosły, zbitą i wypełnioną grudami glebę należy odpowiednio przygotować – rozdrobnić i napowietrzyć. Dzięki temu będzie zdecydowanie bardziej żyzna.
Glebogryzarki mechanicznie wzruszają ziemię, niwelując jej ciężkie i zbite kawałki. Poprzez takie czynności przy okazji sprawiają, że gleba jest znacznie lepiej napowietrzona. Noże umieszczone na specjalnym wale wbijają się w ziemię, idealnie przygotowując ją do uprawy roślin. Glebogryzarka uchroni nas zatem od konieczności żmudnego przekopywania i spulchniania ziemi za pomocą klasycznych narzędzi. Zastąpi w tym względzie na przykład popularne ogrodowe grabie. Pomoże zatem usprawnić prace polegające na przygotowaniu ziemi pod przyszłą uprawę – dzięki glebogryzarce wszystkie potrzebne czynności wykonamy znacznie szybciej. Taki sprzęt przyda się zwłaszcza wówczas, gdy nasz ogród zajmuje sporą powierzchnię i mamy sporo ziemi do przekopania.
Noże tnące grudki ziemi to także znakomity sposób na odchwaszczenie gleby. Ostrza wbijające się w ziemię pozwolą bowiem na skuteczne zlikwidowanie znajdujących się w wierzchniej warstwie korzeni i innych pozostałości po nieproszonych gościach, którzy wcześniej czy później pojawiają się na każdej grządce czy trawniku. Nawet podkaszarka elektryczna czy spalinowa używana regularnie już po wzejściu chwastów nie będzie tak efektywna w tej walce, jak właśnie zastosowanie glebogryzarki.
Sprzęt do spulchniania ziemi może zresztą zamienić się w prawdziwe urządzenie wielofunkcyjne. Do wielu modeli można bowiem dołączyć specjalistyczne urządzenia. Dzięki temu glebogryzarka będzie służyć jako aerator, wertykulator czy nawet sprzęt do wykopywania warzyw. Niektóre urządzenia pomogą także równomiernie rozprowadzić po działce kompost. Na tym jednak nie koniec funkcjonalności glebogryzarki. Jako że pomysłowość ludzka nie zna granic, nie ma przeciwwskazań, by korzystać z niej nawet zimą. Niektórzy przyczepiają bowiem do niej specjalny pług i wykorzystują jako sprzęt do odśnieżania posesji.
Powyższe cechy sprawiają, że glebogryzarka sprawdzi się w każdym ogrodzie. Zresztą rozbudowane urządzenia są wykorzystywane również przez rolników. I to zarówno przez tych dysponujących niezbyt rozległą działką, jak i tych uprawiających zboże, warzywa czy owoce na dużą skalę. My jednak skupimy się na mniejszych modelach, które pozwalają na skuteczną pracę w przydomowym ogrodzie. Mimo wszystko, oprócz charakteru planowanych prac, to właśnie wielkość naszego poletka, trawnika czy rabatek powinna mieć spory wpływ na ostateczną decyzję.
Interesujesz się tematami związanymi z uprawą i pielęgnacją ogrodu? Koniecznie zajrzyj na bajecznyogrod.com.pl!
Proces, który doprowadzi nas do zakupu glebogryzarki, trzeba rozpocząć od wyboru rodzaju urządzenia, jakie będzie najlepiej pasować do naszego ogrodu. Musimy zdecydować się na jedną z trzech opcji. Pierwszym, najprostszym modelem glebogryzarki jest urządzenie mechaniczne. To właśnie na takiej zasadzie działają największe glebogryzarki, które przemieszczają się po polach przyczepione do ciągnika.
Ale glebogryzarki mechaniczne sprawdzą się też w niewielkich ogródkach. Tyle że tym razem będą napędzane siłą naszych mięśni. Obrót wałka z nożami jest w nich skorelowany z obrotem kółek – przemieszczenie się urządzenia wprawia zatem w ruch mechanizm użyźniający glebę. Ręczne glebogryzarki są niewielkimi urządzeniami, które nadają się do spulchniania małych powierzchni. Są lekkie i nie “wgryzają się” w ziemię zbyt głęboko.
Drugim popularnym rodzajem opisywanego sprzętu są glebogryzarki elektryczne. W nich mechanizm spulchniający ziemię jest napędzany prądem, który dostarcza się do urządzenia za pomocą kabla. Prace w ogrodzie z użyciem takiej glebogryzarki wymagają zatem zdecydowanie mniej siły od użytkownika. Tego typu urządzenia pracują cicho, nadają się do większych ogródków. Minusem jest jednak konieczność stałego podpięcia glebogryzarki do gniazda sieciowego i kabel, który nieco ogranicza nasze ruchy na użyźnianym polu.
Takich problemów nie będzie w przypadku glebogryzarki spalinowej. Tego typu urządzenie można wykorzystać w każdej sytuacji, jest również bardzo mobilne. Glebogryzarki spalinowe są zazwyczaj wyposażone w mocny silnik. Nadają się więc do przygotowywania pod uprawę nawet bardzo zarośniętej gleby, poradzą sobie na dużych powierzchniach. Wady? Wysoka cena i koszty eksploatacji oraz głośny tryb pracy.
Ta cecha glebogryzarki wpływa na obszar, którym jednorazowo zajmują się noże umieszczone wewnątrz urządzenia. Na rynku dostępne są modele o zróżnicowanej szerokości. Ten parametr powinniśmy dopasować do wielkości ogrodu oraz jego ukształtowania. Jeżeli chcemy odpowiednio przygotować wąskie i kręte rabatki, najlepiej zdecydować się na niewielką szerokość pracy w okolicach 30 centymetrów. Dzięki temu efektywnie poradzimy sobie nawet na zakrętach.
Do przygotowania ziemi w największych ogrodach, na przykład pod duże połacie trawy, warto jednak wybrać glebogryzarkę o zdecydowanie większej szerokości pracy – na przykład sięgającej 50 centymetrów. W przeciwnym razie będziemy irytować się bardzo czasochłonnymi robotami. Uniwersalnym rozwiązaniem są glebogryzarki z regulowaną szerokością pracy, których coraz więcej pojawia się w ofercie specjalistycznych sklepów.
Ten parametr glebogryzarki warto dostosować do roślin, które zamierzamy posadzić na przygotowywanym poletku. Te rosnące bujniej i wyżej wymagają bowiem użyźnienia gleby na większej głębokości. Nieduże glebogryzarki, które wbijają się na maksymalnie kilkanaście centymetrów, to sprzęt dedykowany pod uprawę kwiatów czy przygotowanie trawnika. Większe rośliny, które zapuszczają korzenie znacznie głębiej, potrzebują gleby rozdrobnionej i napowietrzonej nawet na głębokości przekraczającej 30 centymetrów. Z takim zadaniem zwykle najlepiej radzą sobie glebogryzarki spalinowe.
Jak już wspomnieliśmy, ręczne glebogryzarki to rozwiązanie do niedużych ogrodów. W przypadku większych obszarów, a także gliniastych i innych trudnych w uprawie gleb, należy wybierać urządzenia z silnikiem. Jego moc trzeba uzależnić od tego, w jakich warunkach będzie pracować glebogryzarka. I pamiętać przy tym, że im mocniejszy silnik, tym wyższa cena sprzętu. Na niezbyt wymagających, ale i niemałych poletkach wystarczą nam glebogryzarki elektryczne o mocy dochodzącej do 1500 W. Jeśli natomiast oczekujemy głębokiego użyźnienia dużego ogrodu, zdecydowanie lepiej będzie wybrać glebogryzarkę spalinową o mocy dochodzącej do 7 KM.
Przed zakupem glebogryzarki warto również przyjrzeć się jej pod kątem ustawienia kółek i obecności uchwytów. To dzięki nim będzie nam łatwiej manewrować urządzeniem. Niektóre modele posiadają regulowane rączki, co pozwoli dostosować sprzęt do naszego wzrostu. Spójrzmy też, czy do glebogryzarki da się podłączyć dodatkowe urządzenia. W przypadku modeli z automatycznym napędem przydatny może być również bieg wsteczny, który ułatwi nawet marcowe prace w ogrodzie wokół drzew czy krzewów.
29.09.2023 Akcesoria domowe
Kominek jest nie tylko uzupełniającym źródłem ciepła i elementem dekoracyjnym reprezentacyjnego salonu. Z powodzeniem może pełnić funkcję głównego ogrzewania, do tego jest ekonomiczny i ekologiczny. Sprawdź, czym palić w kominku i czy brykiet drzewny jest odpowiednim paliwem stałym, aby w kominku mogły rozpalić się płomienie praktycznego, ale też przytulnego ognia. Co to jest […]
Czytaj dalej29.09.2023 Ogród
28.09.2023 Aranżacja wnętrz
29.09.2023 Ogród
30.06.2023 Ogród
29.05.2023 Ogród