04.12.2020 / Dekorowanie
Ozdoby świąteczne ręcznie robione mogą być piękną dekoracją domu na ten szczególny czas. Wprawienie się w świąteczną atmosferę przez odpowiedni ubiór, wyjątkowe dania i pięknie ozdobiony dom może sprawić, że święta będą magiczne. Wcale nie musimy kupować gotowych dekoracji, ponieważ dużo więcej przyjemności przyniesie zrobienie ich przy największych zimowych hitach. Nie wierzycie? Zobaczcie sami, co możecie wyczarować!
Robienie ozdób świątecznych może być zabawą dla osób, które poszukują spełnienia artystycznego. albo sposobem na wspólne spędzenie czasu dla całej rodziny. Jeśli nie macie konkretnego pomysłu na zrobienie dekoracji możecie się zainspirować tymi, które znajdziecie poniżej. Jednak przed wyborem jakiegokolwiek z nich warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które sprawią, że cały proces robienie ozdób będzie przyjemny i za rok również będziemy chcieli bawić się w świąteczne „zrób to sam„.
Na samym początku warto zaznaczyć, że robienie ozdób własnoręcznie ma być dla nas chwilą relaksu. Jeśli końcowy efekt nie będzie wyglądał identycznie jak na różnych portalach społecznościowych nie mamy powodu do zmartwień. Różne aplikacje do obróbki zdjęć, dobre światło czy nawet pomoc profesjonalistów sprawiają, że w sieci możemy zobaczyć przepiękne aranżacje i nasze mogą wydawać się wtedy dość… skromne. Jednak taki efekt to w dużej części zasługa zrobienia zdjęcia w odpowiednim czasie i miejscu. Oczywiście nie możemy dyskredytować każdego zdjęcia, bo niektórzy posiadają olbrzymi, wrodzony talent. W takiej sytuacji powinniśmy być jeszcze bardziej zmotywowani do zrobienia własnoręcznie ozdób – w końcu każdy od czegoś zaczynał!
Okna i parapety doceniamy za ich ozdobną funkcję od lat. Każdy z nas preferuje większe okna, ponieważ wpuszczają więcej światła, co pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Skoro już szukamy coraz to większych okien, może powinniśmy je wykorzystać podczas świąt?
Pierwszym i najłatwiejszym pomysłem będzie wykorzystanie specjalnych spray’ów, które możemy rozpylić na oknie. Ich zadaniem jest imitowanie śniegu lub szronu. Można na oknach napisać miłe życzenia lub narysować gwiazdę lub bałwana. Natomiast najbardziej klasycznym rozwiązaniem będzie namalowanie efektu zamarzniętej szyby. Od dołu okna malujemy je najintensywniejszą warstwą, a idąc w górę oddalamy się od niego, tak aby widać było efekt ombre. Dzięki temu nasze okna będą wyglądały na zimowe, nawet jeśli na zewnątrz pogoda sugeruje inne święta.
Innym pomysłem, już dużo bardziej ambitnym będzie użycie szydełka lub haftu – zależności od naszych umiejętności i możliwości. Większych umiejętności wymaga oczywiście szydełko, ale efekt końcowy będzie proporcjonalny do włożonego wkładu. Można tutaj wyszydełkować piękne wiszące gwiazdki, bałwanki i śnieżynki na długich pojedynczych sznurkach. Nawiązywać to może w pewnym sensie do makram, jednak w naszym przypadku wybieramy dużo drobniejsze rozwiązania.
Inną opcją jest użycie haftu na istniejących już firankach. Takie rozwiązanie najczęściej widujemy wyjeżdżając do chatek góralskich. Nie oznacza jednak, że nie ma sposobu na wykorzystanie tego pomysłu w naszych domach – nawet tych nowoczesnych. Możemy sugerować się tutaj minimalistyczną zasadą i wybrać odpowiadające kolory nici do haftowania i zasłony oraz wybrać w miarę drobny wzór np. gwiazdki. Dzięki temu nasze ozdoby będą widoczne dopiero po dokładniejszym przyjrzeniu się zasłonie. Dla bardziej odważnych można wybrać kolorowe aplikacje na jasnych firanach – wszystko zależy od naszych chęci!
Co ciekawe wcale nie chodzi nam o kule śnieżne, które bądźmy szczerze – byłyby całkiem trudne do zrobienia. Nas interesują popularne w ostatnich latach lasy w słoiku. Jako że mamy święta, dopasujemy je i dekoracja świąteczna w szkle będzie gotowa! Potrzebny nam będzie słoik, wazon lub szklana kula. Do środka włożymy gałązki ulubionego drzewa iglastego, szyszkę, laskę cynamonu, kilka suszonych plastrów pomarańczy, świeczkę, dowolną figurę, która normalnie by kurzyła się na dnie szuflady, oraz sznurek pasujący do pozostałych elementów. Układanie całości zależy jedynie od naszej inwencji twórczej. Możemy ułożyć iglaka na dole, tworząc z niego podstawę, na którą położymy pozostałe elementy lub ułożyć świąteczny bukiet, który włożymy do słoika przewiązanego wstążką. To bardzo łatwy, a zarazem piękny sposób na stworzenie dekoracji świątecznej. A w dodatku większość rzeczy pewnie mamy w domu z poprzednich lat – piękne i zgodne z less waste, można chcieć czegoś więcej?
Najprostszą ręcznie robioną ozdobą będzie oczywiście bałwan, ale są też inne możliwości! W akapicie poniżej poznacie pomysły na ozdoby świąteczne z drewna, które raczej będziecie widywać w domu, a teraz zobaczcie, co można postawić w ogródku!
Jeśli macie deski, które zostały wam z jakiegoś remontu w prosty sposób możecie zrobić drewnianą choinkę, na której przywiesicie świąteczne ozdoby. Jedyne co potrzebujecie to kilka desek, odpowiednie gwoździe oraz piła do drewna, aby dociąć konkretne „gałązki”. Na najdłuższej pionowej desce przybijemy kilka desek, od najdłuższej do najkrótszej, tak aby dobrze reprezentowały choinkę. Gotowy model możemy pomalować i wbić w ziemię lub postawić przed domem.
Wcale nie musimy być wyszkolonymi stolarzami, aby zrobić piękne ozdoby świąteczne z drewna. Mamy przecież do wykorzystania wiklinę, która jest dużo bardziej plastyczna i można z niej zrobić piękne ozdoby świąteczna na ścianę lub drzwi, czy też dekoracje świąteczne na stół, czyli piękne stroiki lub wiszące na choince gwiazdki. Wystarczy zamówić w sklepie internetowym odpowiednią ilość wikliny lub gotowy wianek, aby stworzyć wyjątkową ozdobę. Decydując się na własnoręczne uplecenie gałązek możemy się zdecydować na różne wzory – gwiazdka, kosz, wianek oraz rożek. Każda z nich jest pleciona na podobnej zasadzie, ale aby osiągnąć zamierzony cel musimy przyjrzeć się dokładniej procesowi. Łatwiej będzie kupić półprodukty, które sami ozdobimy. Jeśli zdecydujemy się na bardzo drobny okrąg możemy go wzbogacić gałązkami drzew iglastych. Będzie to dużo łatwiejsze niż plecenie koszyka od podstaw, a efekt będzie bardzo świąteczny. Dla ułatwienia sprawy możemy jedynie wciskać gałązki pomiędzy zrobiony już splot. Taka dekoracja na stół może być ozdobiona bombkami, laskami cynamonu, wstążkami – czyli wszystkim, co wprawia nas w atmosferę świąteczną.
Święta to czas dla rodziny, więc dzieci też powinny móc włączyć się w niektóre zajęcia świąteczne. Świetnym rozwiązaniem będą właśnie własnoręcznie robione ozdoby. Mamy tutaj dwie proste propozycje – gwiazdki z papieru lub wiklinowe gwiazdki.
Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu robił, a już na pewno wiele razy widział medaliony wykonane z papieru. Będziemy tutaj potrzebować następujących rzeczy:
A teraz przejdźmy już do całego procesu wykonania.
A skoro już o świętach może chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o choinkach? Przeczytajcie – „Choinka – co symbolizuje, ile kosztuje, jak ubrać? Poznaj trendy na Boże Narodzenie 2020„
Ozdoba świąteczna z papieru, która będzie prosta w wykonaniu, a zarazem będzie się świetnie prezentować, to gwiazdy z wikliny papierowej. Potrzebne nam będą:
Przy używaniu pistoletu na klej należy wyręczyć dziecko, ponieważ rozgrzany klej może je poparzyć – my też na to uważajmy. Cały proces robienia tych gwiazdek wydaje się być nawet prostszy niż w powyższym przykładzie – przekonajcie się sami.
Więcej o pomysłach na aranżację i ozdoby dla dzieci znajdziecie na – https://wnetrzadladzieci.com/
Autor:
Katarzyna
Studentka wydziału zarządzania interesująca się aktualnymi trendami w modzie, ekologii i aranżacji wnętrz. Jej zainteresowania łączą się bezpośrednio ze światem mediów społecznościowych, które są głównym wyznacznikiem mody i formą przekazu opinii.
29.09.2023 Akcesoria domowe
Kominek jest nie tylko uzupełniającym źródłem ciepła i elementem dekoracyjnym reprezentacyjnego salonu. Z powodzeniem może pełnić funkcję głównego ogrzewania, do tego jest ekonomiczny i ekologiczny. Sprawdź, czym palić w kominku i czy brykiet drzewny jest odpowiednim paliwem stałym, aby w kominku mogły rozpalić się płomienie praktycznego, ale też przytulnego ognia. Co to jest […]
Czytaj dalej29.09.2023 Ogród
28.09.2023 Aranżacja wnętrz
21.09.2023 Dekorowanie
29.06.2023 Dekorowanie
06.06.2023 Dekorowanie
03.04.2023 Dekorowanie